Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Akcja "Żonkile" w Wieluniu

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Wieluń za sprawą uczcił 79. rocznice powstania w getcie warszawskim. W uroczystościach pod pomnikiem upamiętniającym wieluńskich Żydów wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Uroczystości zorganizowała grupa Szlakiem Wieluńskich Żydów działająca w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu oraz uczniowie tej placówki.

W środę 20 kwietnia godz. 11:30 przy pomniku przy ul. Sienkiewicza w Wieluniu odbyły się uroczystości upamiętniające powstanie w getcie Warszawskim w jego 79. rocznicę.

Obchody, podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowała młodzież z II LO i działająca tam grupa Szlakiem Wieluńskich Żydów. W tegorocznych uroczystościach udział wzięli uczniowie II LO, Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 3 w Wieluniu wraz z nauczycielami oraz władze powiatu - starosta Marek Kieler z wicestarostą Krzysztofem Dziubą i władze miasta z burmistrzem Pawłem Okrasą i jego zastępca Joanną Skotnicką - Fiuk na czele.

Czasy wojny holokaustu, to czasy okrucieństwa, bólu strachu i dna upokorzenia - mówiła Agnieszka Mysakowska, lider grupy "Szlakiem Wieluńskich Żydów - To czas, który towarzyszył wojownikom i wojowniczkom getta warszawskiego w tej wyjątkowo nierównej walce z żołnierzami niemieckimi. W walce nie o zwycięstwo, nie o lepszą przyszłość, ale w walce o godną śmierć. Te czasy to także miłość, która w tym piekle okrucieństwa pozwalała na odrobinę normalności i zachowanie człowieczeństwa. Była najwyższym dobrem ponad złem świata.

Mysakwoska przypomniała, że w tym roku akcja upamiętniająca wybuch powstania nawiązuje właśnie do miłości.

W trakcie uroczystości burmistrz Paweł Okrasa przypominał, że obchodząc rocznice powstania w getcie warszawskim oddajemy także hołd mieszkańcom Wielunia narodowości żydowskiej. Jak mówił Okrasa, stanowili oni przed wojna około 30 proc. społeczności.

Wielu z tych naszych przodków najpierw trafiło do getta, które było między ul. Targową, Krakowskim Zaułkiem, Krakowskim Przedmieściem, a Kilińskiego i z tego getta byli rozwożeni po obozach - mówił Paweł Okrasa - naszym obowiązkiem, jako współczesnych, jest pamiętać o wszystkich naszych przodkach bez względu na narodowość, na wyznanie, czy kolor skóry, taka jest nasza ludzka, humanistyczna odpowiedzialność.

Burmistrz w swoim przemówieniu nawiązał też do aktualnych wydarzeń - wojny na Ukrainie i tragedii jaka dotyka naszych wschodnich sąsiadów.

Pamiętajmy, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze, że o pokój zawsze powinniśmy się starać, powinniśmy pielęgnować to, co mamy, że żyjemy w wolnej, niepodległej ojczyźnie - mówił Okrasa.

Do toczące się wojny nawiązał też starosta wieluński Marek Kieler.

Dzięki Polakom wiele istnień pochodzenia żydowskiego zostało ocalonych. Polacy w trudnych chwilach zawsze potrafią się zjednoczyć i potrafią zapanować nad sytuacjami, które są w naszych głowach nie do pojęcia - mówił Marek Kieler - polska ludność przechowywała dzieci w swoich domach pod karą śmierci. Podobnie jest dzisiaj, w wielu polskich domach uchodźcy z Ukrainy znaleźli dach nad głową, nie słyszą wybuchów, tej tragedii, którą przezywają ich rówieśnicy, którzy tam zostali.

Uczestnicy uroczystości na jej zakończenie złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wieluńskich Żydów.

Uroczyste obchody 79. rocznicy powstania w getcie warszawski...

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto