MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uratują kolejne kapliczki i przydrożne rzeźby w Małopolsce. Na liście są też cenne obiekty sakralne z Tarnowa i regionu tarnowskiego

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Prace konserwatorskie i restauratorskie przejdzie m.in. kamienna kapliczka z 1890 r. z figurą NMP Niepokalanie Poczętej, która stoi na rogu ulic Chopina i Matejki w Tarnowie
Prace konserwatorskie i restauratorskie przejdzie m.in. kamienna kapliczka z 1890 r. z figurą NMP Niepokalanie Poczętej, która stoi na rogu ulic Chopina i Matejki w Tarnowie Mapy google
Milion złotych trafi na cenne kapliczki w całej Małopolsce, które pilnie wymagają remontu i prac konserwatorskich. Na dofinansowanie mogą liczyć między innymi obiekty sakralne, które na trwałe wpisały się w krajobraz Tarnowa i regionu tarnowskiego.

Milion złotych od województwa na ratunek kapliczkom

Samorząd województwa po raz kolejny ogłosił konkurs pod nazwą „Kapliczki Małopolski”. Pierwotnie zapisano w nim 700 tysięcy złotych na rzecz ratowania cennych obiektów, stojących przy wielu drogach, szlakach, na terenach podworskich oraz w sąsiedztwie kościołów. Ze względu na zły stan techniczny oraz duże znaczenie zgłoszonych obiektów dla lokalnych społeczności zdecydowano jednak o tym, aby dołożyć jeszcze 300 tysięcy zł. W ten sposób na ratowanie kapliczek trafi w tym roku okrągły 1 milion złotych.

Dotacje posłużą do odnowienia w sumie 65 obiektów sakralnych z 93, które zgłoszone zostały do konkursu przez gminy i powiaty. To nie tylko zabytki wpisane do rejestru, ale również te, które charakteryzują się wartościami artystycznymi i historycznymi oraz stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego Małopolski.

Gdzie trafią dotacje w Tarnowie i regionie?

Dzięki 15 000 zł dotacji z konkursu w Tarnowie prace konserwatorskie i restauratorskie przejdzie kamienna kapliczka z 1890 r. z figurą NMP Niepokalanie Poczętej, która stoi na rogu ulic Chopina i Matejki. To właśnie przy niej zbierają się mieszkańcy z okolicy na tradycyjnych „majówkach”.

W regionie tarnowskim konserwację przejdą także; kapliczka kamienna, słupowa św. Jana Nepomucena z 1865 r. w Porębie Spytkowskiej (dotacja w wysokości 15 000 zł), figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1864 r. w Górce k. Szczurowej (15 000 zł), kapliczka Chrystusa Frasobliwego w Ostruszy k. Ciężkowic (11 000 zł), kapliczki św. Władysława z II poł. XIX w. w Wierzchosławicach (11 000 zł), kapliczka domkowa pw. św. Piotra z XVIII wieku w Biadolinach Radłowskich (11 000 zł), figura Matki Bożej w zespole figur w Ryglicach (11 000 zł), kapliczka kamienna z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego z 1900 r. w Janikowicach k. Żabna (11 000 zł), kapliczka słupowa z 1686 r. w Szczucinie (20 000 zł), kapliczka z figurą NMP Niepokalanie Poczętej w typie Immaculata w zespole dworsko-parkowym w Oleśnie (17 000 zł), figura przydrożna z płaskorzeźbą M. B. Bolesnej z 1842 r. w Borusowej (24 000 zł), kapliczka domkowa w Woli Drwińskiej (29 000 zł) oraz kapliczka kamienna z figurą Najświętszej Maryi Panny wraz z metalowym daszkiem i ogrodzeniem (11 000 zł).

Centrum Tarnowa powoli umiera. Sporo lokali świeci pustkami

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto