MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z II LO w Wieluniu spacerowali „Szlakiem wieluńskich Żydów”

Katarzyna Krawczyk
Uczniowie II LO przypominają o historii wieluńskich Żydów. Przed drugą wojną światową stanowili oni aż 1/3 ludności miasta. Niewiele osób wie, że w 1941 roku żydowskie pomiędzy ulicami Targową, Krakowski Zaułek, Krakowskie Przedmieście i Kilińskiego utworzono getto żydowskie. Umieszczono w nim około 7 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Miejsce to nie jest oznakowane. O jego istnieniu przypomnieli uczniowie „Korczaka” podczas spaceru „Szlakiem wieluńskich Żydów” w ramach projektu Szkoła Dialogu.

Na trasie spaceru znalazły się m.in. pomnik przypominający o zbombardowanej synagodze, Plac Legionów, gdzie odbywały się egzekucję Żydów, obecna kolegiata, Biblioteka Miejska, muzeum, gdzie uczestnicy spaceru mogli zobaczyć m.in. medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznany nieżyjącemu już Stefanowi Mikołajczykowi. W wydarzeniu wzięli udział dwaj świadkowie wybuchu drugiej wojny światowej, z którymi już wcześniej młodzież nawiązała kontakt. Byli to Stanisław Sęczkowski i Tadeusz Sierandt, który wspominał jak Niemcy traktowali Żydów: -Żydom nie wolno było chodzić po chodnikach, chodzili w rynsztokach. My musieliśmy zdejmować czapki i kłaniać się przed każdym Niemcem.

Spacer zakończył się na kirkucie przy ul. Kijak. Tam oddano hołd pomordowanym Żydom poprzez złożenie kamieni przy pomniku upamiętniającym dawne wydarzenia.

- Bardzo się staraliśmy, by pokazać ludziom, że warto pamiętać i szanować pamięć – mówi uczennica Patrycja Grajoszek. W spacerze uczestniczyła trenerka Forum Dialogu, Weronika Romanik: -Jestem po wrażeniem tego, że tak duża grupa osób potrafiła się zebrać, zaplanować przebieg wycieczki. Widzę jak wiele pracy w to włożyli. Zaangażowanie uczniów chwali też Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO, opiekun projektu: -Młodzież jest zaangażowana. Bez niej ten projekt by się nie udał. Jak znajdą coś, wyszukają, usłyszą, to przylatują ucieszeni.

Uczniowie z II LO już wcześniej przygotowali spektakl nawiązujący do holokaustu, nagrali piosenkę „Dzieci Korczaka”, a planują jeszcze m.in. wykonać tematyczne graffiti.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto