Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu uczyli się i odpoczywali w Jastrzębiej Górze

Daniel Sibiak
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu wyjechali do Jastrzębiej Góry, gdzie brali udział w wielu zajęciach warsztatowych, plastycznych i parateatralnych. Podjęte działania koncentrowały się wokół tematyki małej ekologii, ochrony humanitarnej zwierząt i edukacji przyrodniczej.

- Walory klimatyczne wybrzeża, pogoda oraz zakwaterowanie w odpowiednim ośrodku pozwoliły dzieciom na aktywny wypoczynek połączony z nauką i zabawą. Oprócz zajęć edukacyjnych uczniowie brali także udział w zabawach integracyjnych oraz zajęciach ruchowych na placu zabaw czy boisku. Realizacji wszystkich celów sprzyjało miejsce pobytu – ciekawe pod względem turystyczno – krajoznawczym. Dzieci odbyły wiele pieszych wycieczek i spacerów, m.in. na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego ścieżką poznawczą „Przez wąwozy i klify Rozewia”. Zwiedziły okolice Jastrzębiej Góry (m. in. obelisk „Gwiazda Północy” - najdalej wysunięty na północ punkt Polski, latarnia morska w Rozewiu i muzeum latarnictwa, Promenada Światowida). Wzięły także udział w całodniowej wycieczce na Hel. W Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – Fokarium, uczniowie obserwowali trening medyczny połączony z karmieniem fok. Następnie wzięli udział w zajęciach pt. „Bałtyckie foki” i obejrzeli wystawę „Ssaki naszego morza” - relacjonuje Aleksandra Bura z SP nr 4.

- Ciekawym punktem programu było również zwiedzanie Muzeum Rybołówstwa, w czasie którego uczniowie mieli okazję posłuchać piosenki w dialekcie kaszubskim. Ponadto obejrzeli jedyny w Polsce skansen łodzi kaszubskich i sprzętu rybackiego. Ze szczytu latarni morskiej podziwiali panoramę Zatoki Puckiej i Gdańskiej. „Zmierzyli” szerokość Mierzei Helskiej – odbyli spacer od molo w Juracie po stronie Zatoki Puckiej aż do plaży. Trenerzy edukacji ekologicznej wprowadzili także uczniów w tematykę dotyczącą ukształtowania terenu najbliższej okolicy, świata roślinności i zwierząt, lokalnych obyczajów i legend. Praca uczniów z edukatorami oparta była na słowie, obserwacji i działaniu. Dzięki zajęciom dzieci poznały m.in. prawne formy ochrony przyrody i zagrożenia Bałtyku. Uczestnikom wyjazdu najbardziej podobały się zajęcia pt. „Park Narodowy Liliputów”, warsztat „Błękitna planeta”, zabawa „Zwierzęta i zasoby” oraz konkurs na rzeźbę z piasku - dodają Jolanta Czyżewska i Magdalena Zając.

Bogaty repertuar zajęć w czasie całego tygodnia, miał przede wszystkim wdrożyć uczniów do aktywnego spędzania czasu, zintegrować, nauczyć samodzielności i postaw ekologicznych. Program realizowany w czasie „Bardzo Zielonej Szkoły” stworzył uczniom możliwość poznawania świata w warunkach innych niż szkolne.

Wycieczkę zorganizowały nauczycielki: Jolanta Czyżewska, Aleksandra Bura, Magdalena Zając i Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” z Łodzi.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto