Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień zdrowia w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieluniu

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Szerokie działania prozdrowotne szkolnego wolontariatu zostały przeprowadzone we współpracy z Fundacją „Gdy liczy się czas” zajmującą się pomocą dla dzieci chorych onkologicznie i ich rodzin, ale także popularyzacją działań prozdrowotnych w szkołach i przedszkolach.

„Dbaj o zdrowie już teraz, bo tu czas się liczy!”. Takie hasło przyświecało Tygodniowi Zdrowia zorganizowanemu w dniach 21 – 28 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wieluniu przez Szkolny Wolontariat. Gwoździem programu projektu był Dzień Piżamy, w którym uczniowie przyszli do szkoły w piżamach lub jej elementach albo z hasztagiem #PIŻAMA lub zwykłym napisem. Takim akcentem uczniowie nawiązali do zadania podkreślającego wartość zdrowego snu. Dzień Piżamy był to również Dzień Solidarności z Dziećmi na Oddziałach Onkologicznych, dla których piżama jest zwykłym, codziennym strojem.

Tydzień zdrowia w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieluniu

Nasze korytarze były pełne piżamowych dzieciaków, lecz wśród nich pojawiały się też aniołki. Dlaczego? Ponieważ główne hasło Fundacji „Gdy liczy się czas” brzmi : „Obudź w sobie anioła!” i dbaj o swoje zdrowie i swoich bliskich, ale też pomagaj tym, którzy już są chorzy- relacjonują Elżbieta Szaniec i Justyna Matuszczyk,koordynatorki Szkolnego Wolontariatu.

W szkole w tym dniu nie tylko było kolorowo od piżam, ale również głośno od skandowanych okrzyków: „Cała dwójka woła: Obudź w sobie anioła!” Te okrzyki towarzyszyły uczestnikom „Biegu w piżamach”, przeprowadzonym na korytarzach szkoły w formie pociągu, z powodu ogromnej liczby chętnych, bo aż 287 uczestników w dwóch turach. Był to wyraz solidarności z onko chorymi dziećmi, ale również okazja na zebranie pieniądzy na ich potrzeby, w tym - budowę ośrodka rehabilitacji „POD SKRZYDŁAMI ANIOŁÓW”.

Uczniowie deklarujący swój udział w „biegu” wpłacali symboliczne 5 zł i otrzymywali pamiątkowy numer uczestnika biegu przekazany przez Fundację. Dzięki tej akcji udało nam się zebrać 1435 zł, za które w imieniu Fundacji serdecznie dziękujemy. Prze cały tydzień uczniowie mogli również wpłacać dowolne i dobrowolne kwoty na wspomniany wyżej cel, wrzucając je do skarbony Szkolnego Wolontariatu. Z tego źródła zebraliśmy 583,40 zł- podsumowują koordynatorki projektu.

Na tym Tydzień Zdrowia się nie zakończył. Działania przeprowadzone były zadaniowo, kierując się hasłami podkreślającymi wartość zdrowia.

Zdrowie to odpowiedni sen

Na lekcjach biologii i przyrody wszystkie dzieci uświadomiły sobie wpływ właściwego snu na zdrowie, a uczniowie klas 7 – 8 obrazowali zdobytą wiedzę na wyżej wymieniony temat za pomocą prezentacji i plakatów, które teraz zdobią korytarze i przypominają o wartości snu.

Zdrowie to odpowiednia dieta

Wolontariusze klas 4 – 8 (niektórzy z pomocą wychowawców) przeprowadzili w swoich klasach z wykorzystaniem dostarczonych przez Fundację scenariuszy zajęcia o zdrowym odżywianiu i odpowiedniej diecie.

Zdrowie to ruch

Uczniowie klas 4 – 6 prowadzili na wybranych przerwach dla swoich młodszych kolegów gry i zabawy ruchowe.

Zdrowie to relaks

Na jednej z przerw w Dniu Piżamy można było posłuchać muzyki i tekstów relaksacyjnych, a na pozostałych relaks we wspomnianej formie „przegrał” z relaksem towarzyszącym oglądaniu fragmentów meczów Mundialu

Zdrowie to pedagogizacja

Wolontariusze klas 7 – 8 czytali uczniom klas 1 – 3 bajki terapeutyczne i analizowali je, angażując do określonych zadań, a rodzice przy okazji wywiadówek zostali obudzeni do roli aniołów, by pamiętali o regularnych badaniach profilaktycznych swoich dzieci, o których informacje mogli przeczytać na korytarzach szkoły.

Zdrowie to codzienne próby walki ze stresem

Uświadomili to uczniowie klasy 7, prezentując inscenizację na ten temat, a po niej nastąpiło podsumowanie działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto