Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy rowerowe w powiecie wieluńskim. Gdzie powstaną kolejne?

Redakcja
Mieszkańcy Wielunia i okolic mają coraz więcej powodów, by wsiadać na rower
Mieszkańcy Wielunia i okolic mają coraz więcej powodów, by wsiadać na rower Zbyszek Rybczyński
Powoli przybywa tras rowerowych w powiecie wieluńskim. Gdzie i kiedy zostaną zrealizowane kolejne tego rodzaju inwestycje?

Ostatnia jak dotąd ścieżka rowerowa powstała wzdłuż drogi powiatowej z Wielunia do Gaszyna. Budowa pobocza z kostki dla rowerzystów i pieszych od ulicy Joanny Żubr do Gaszyna o długości 1,8 km kosztowała prawie 1,1 mln zł. W połowie inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa. Resztę wyłożyły powiat wieluński i gmina Wieluń.

- Jest to droga powiatowa o największym natężeniu ruchu. Przejeżdża tędy blisko 6 tysięcy pojazdów na dobę - podkreśla wicestarosta wieluński Marek Kieler.

- Poprawiamy bezpieczeństwo, ale to też promocja zdrowego trybu życia. Nowe ścieżki zachęcają do przesiadki z samochodów na rowery - dodaje burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Na drogach zarządzanych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Wieluniu zbudowano do tej pory 10,5 km tras dla rowerzystów. Kolejna miejscowość, która ma zostać połączona z Wieluniem trasą rowerową, to Turów. Powiat zlecił już wykonanie dokumentacji technicznej. Trasa po północnej stronie ulicy Wojska Polskiego rozpocznie się na wysokości skrzyżowania z ul. Dębową i będzie mieć długość 1,1 km. Po drugiej stronie drogi powstanie chodnik. Projekt będzie gotowy do października 2017 r. W tym zadaniu również partycypuje gmina Wieluń.

Realnych kształtów nabiera także budowa drugiego ciągu pieszo-rowerowego z Wielunia do Gaszyna - wzdłuż drogi krajowej 45. Tu bezpieczne pobocze jest bardzo potrzebne ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają ciężarówki. - Jest nadzieja, że do 2019 r. doczekamy się drugiej ścieżki, nawet ważniejszej, bo przy krajówce - mówi szef rady powiatu Krzysztof Owczarek, mieszkaniec Gaszyna.

W sprawie tej inwestycji w marcu br. zostało podpisane porozumienie pomiędzy gminą Wieluń a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. - Projekt wraz z pozwoleniem na budowę będziemy mieć do końca bieżącego roku - mówi Bogusław Orzeł, kierownik rejonu GDDKiA w Wieluniu.

W tym roku powstanie trasa turystyczna szlakiem dawnej kolejki wąskotorówki. Dla ruchu rowerowego, pieszego i konnego zostanie urządzona trasa z kruszywa o szerokości 2,5 metra. Z kolei łyżworolkarze będą mogli jeździć 1,5-metrową ścieżką z asfaltu. Wzdłuż trasy powstaną dwa miejsca obsługi turystów ze stołami, ławami i toaletami. Na trasie pojawią się też tablice z historią i archiwalnymi zdjęciami kolejki. Inwestycja obejmie odcinek o długości 4,16 km - do granicy gminy Wieluń, którą wyznacza Kanał Krzyworzecki. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą na kwotę 1,63 mln zł. Projekt ma zapewnione dofinansowanie unijne.

A co z samym Wieluniem, gdzie ścieżek dedykowanych cyklistom jest jak na lekarstwo? Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że po mieście pełnym ciężarówek nie jeździ się bezpiecznie. Jest nadzieja, że w najbliższych latach coś się zacznie dziać w tym zaniedbanym obszarze. Na zlecenie ratusza powstaje koncepcja tras rowerowych w Wieluniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto