Spis treści
Jak można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania?
Nie musimy inwestować, aby zatrzymać ciepło w domu na dłużej i przetrwać nawet mroźną zimę. Poza wspomnianym już wcześniej uszczelnieniu drzwi i okien (które odpowiadają nawet za 20 proc. strat ciepła) oraz niezasłanianiu źródeł ciepła, istnieją inne sposoby, które sprawią, że w domu będzie cieplej.
Jakie ogrzewanie jest najbardziej ekologiczne?
Obecnie najbardziej ekologiczną formą ogrzewania są pompy ciepła. Ten system jest również najbardziej efektywny. I chociaż instalacja jest kosztowna, to później ponosimy niskie koszty związane z ogrzewaniem.
Biomasa jest alternatywą dla spalinowych systemów grzewczych. To paliwo stosuje się zamiast węgla i drewna. Występuje w formie:
- pelletów,
- brykietu słomianego,
- biogazu,
- gazu drzewnego.
Emisja dwutlenku węgla przy spalaniu biomasy jest uważana za zerową. Dlaczego? Pochodzi ona z naturalnych surowców, które przy wzroście pochłaniają takie same ilości CO₂, jak przy późniejszym spalaniu.
Kolektory słoneczne, nawet pomimo zmian w systemie rozliczania, są w naszym kraju coraz bardziej popularne, a energia wytwarzana za pomocą słońca, to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów. Małe kolektory będą idealne do ogrzewania wody, duże zestawy – do ogrzania domu. Niestety w naszym klimacie ogrzewanie domu zimą, wyłącznie za pomocą fotowoltaiki jest mało prawdopodobne ze względu na niewielką liczbę słonecznych dni.
Sezon grzewczy. Jak powinny wyglądać przygotowania?
- Rozpoczęcie sezonu grzewczego uzależnione jest głównie od warunków atmosferycznych i temperatury na zewnątrz. Na wielu osiedlach, głównie tych, które stawiają na nowoczesne technologie, za dostarczanie ciepła do mieszkań odpowiada tak zwana automatyka pogodowa – mówi Mariusz Łubiński, prezes spółki Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.
Czym jest automatyka pogodowa? To prosty mechanizm. Na zewnątrz budynku umieszczone jest urządzenie monitorujące temperaturę - to zwykle bardziej zaawansowany rodzaj termometru. Kiedy temperatura spada poniżej pewnej wartości, ustalonej wcześniej przez wspólnotę, system grzewczy uruchamia się i kaloryfery zaczynają grzać.
Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem sezonu grzewczego było sprawdzenie stanu grzejników i ich ewentualne odpowietrzenie. Powietrze znajdujące się w grzejnikach nie tylko powoduje nierównomierne oddawanie ciepła, szumienie, ale też może być przyczyną korozji, co w dalszej konsekwencji może doprowadzić do awarii instalacji.
- Samo odpowietrzenie w przypadku nowych grzejników jest proste i możemy je wykonać samodzielnie. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni co do stanu technicznego tych urządzeń, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do konserwatora, który w fachowy sposób to sprawdzi i w razie potrzeby dokona wszelkich niezbędnych napraw – tłumaczy Mariusz Łubiński.
Ponadto jest kilka trików, które w skali roku pozwalają zaoszczędzić bez zmniejszania komfortu termicznego. Są to proste nawyki, które w dłuższym horyzoncie czasowym mogą pozytywnie wpłynąć na stan naszego portfela. Po pierwsze pamiętajmy, żeby nie zasłaniać źródeł ciepła, czyli zarówno grzejników jak i rur grzewczych, które również ogrzewają pomieszczenie.
- W takim przypadku nawet cienka zasłonka hamuje przepływ ciepła i pomimo ustawienia temperatury na maksymalnym poziomie w pokoju jest chłodno. Warto też pamiętać, aby zmniejszać temperaturę na noc i gdy nikogo nie ma w domu, zwłaszcza gdy planujemy dłuższy wyjazd – dodaje Lubiński.
Trzeba też pamiętać o zamykaniu okien i ich dokładnym uszczelnieniu. Można to zrobić za pomocą np. masy akrylowej (nadaje się do okien każdego rodzaju) lub samoprzylepnych uszczelek. Jeżeli mieszkanie składa się z kilku pomieszczeń starajmy się, żeby był pomiędzy nimi przepływ powietrza, wtedy wszystkie będą dogrzane na podobnym poziomie. Warto również korzystać z naturalnego źródła ciepła, czyli słońca. Chociaż w okresie jesienno-zimowym często cierpimy na deficyt promieni słonecznych, kiedy już się pojawią, warto z nich korzystać i w naturalny sposób nagrzewać mieszkanie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat