Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te osiedla w Wieluniu zbudowano w czasie niemieckiej okupacji ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
1 września 1939 r. niemieckie Luftwaffe zniszczyło pozbawiony obrony militarnej Wieluń. W czasie II wojny okupant zbudował w mieście dwa osiedla mieszkalne, których charakterystyczna architektura zachowała się do dziś.

Wieluń mógłby wyglądać dziś zupełnie inaczej, gdyby niemiecki okupant wcielił w życie koncepcję odbudowy zbombardowanej tkanki miejskiej na hitlerowską modłę. Miasto miało zatracić swój średniowieczny charakter i zabytkowy układ urbanistyczny. Plany te kreślił czołowy architekt III Rzeszy Herman Jansen. W archiwach zachowały się szkice Jansena, na których widoczne są m.in. gmachy urzędu skarbowego, nowego ratusza, siedziby partii nazistowskiej. Na ich podstawie powstała makieta, która znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Ostatecznie w okresie II wojny Niemcy zdołali zbudować w Wieluniu dwa osiedla mieszkalne, których charakterystyczna architektura zachowała się do dziś.

Jedno to tzw. Berlinek, którego projektant nawiązał do zabudowy niemieckich wsi. W latach 40. wzniesiono budynki w rejonie dzisiejszych ulic Ludowej, Wspólnej, Robotniczej i Kościuszki. Jak podaje prof. Tadeusz Olejnik, osiedle było przeznaczone dla Niemców przesiedlanych z niemieckich miast bombardowanych przez aliantów. Każdy dom był przeznaczony dla dwóch rodzin, a wszystkie powstały według jednego projektu (murowane, parterowe, na planie prostokąta, z częścią centralną krytą dachem dwuspadowym z dachówki).

Do czasów współczesnych zachowało się ok. 10 budynków, głównie przy ul. Ludowej. Pozostałe zostały usunięte, a w ich miejscu powstała nowa zabudowa jednorodzinna. Osiedle sukcesywnie się rozrasta, powstają nowe ulice. Jedno się jednak nie zmienia – po 76 latach od zakończenia drugiej wojny ta część Wielunia nadal potocznie nazywana jest „Berlinkiem”.

Określenie „osiedle poniemieckie” na stałe przylgnęło natomiast do zespołu budynków mieszkalnych znajdujących się przy równoległych do siebie ulicach Skłodowskiej-Curie, Roosevelta i Paderewskiego. Tutaj Niemcy okupując Wieluń postawili na bardziej miejską architekturą. Wznieśli dwukondygnacyjne budynki wielorodzinne z użytkowymi poddaszami.

Ich znakiem rozpoznawczym są ostro nachylone dwuspadowe dachy z lukarnami doświetlającymi poddasza, które pokryto czerwoną dachówką (obecnie część budynków posiada już inne poszycie). Od czasów okupacji do dziś zachowały się też urządzone przy budynkach niewielkie ogrody.

Te osiedla w Wieluniu zbudowano w czasie niemieckiej okupacji ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto