Tartak Witkowscy inwestuje. W Rychłowicach będą produkowane konstrukcje ekologicznych budynków FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
W Rychłowicach koło Wielunia powstaje fabryka, który ma przyczynić się do rozwoju nowoczesnego budownictwa drewnianego w całej Polsce. Inwestorem jest Tartak Witkowscy. - Budujemy pierwszy w kraju nowoczesny zakład produkcji ścian i stropów w technologii, która zdobywa świat – mówi Wacław Witkowski.

Uwagę osób przemieszczających się drogą relacji Wieluń-Częstochowa przykuwa potężna hala wzniesiona w sąsiedztwie rychłowickiego tartaku. Sprawdziliśmy, co tam powstaje. Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. Inwestorem jest właśnie Tartak Witkowscy, który chce wyjść naprzeciw światowym trendom rozwoju nowoczesnego budownictwa drewnianego, w Polsce jeszcze raczkującego. Z nowej fabryki w Rychłowicach będą wyjeżdżać gotowe elementy konstrukcyjne domów, ale nie tylko, bo ta technologia z powodzeniem może być stosowana także m.in. w budynkach użyteczności publicznej, np. szkół.

- Budujemy pierwszy w Polsce nowoczesny zakład produkujący stropy i ściany w technologii CLT, czyli z drewna klejonego krzyżowo. To technologia, która na świecie bardzo się rozwija. Buduje się już dzisiaj w ten sposób nawet 18-piętrowe budynki mieszkalne, hotele, obiekty użyteczności publicznej. Można je stawiać nawet na terenach zagrożonych ruchami sejsmicznymi. Drewno posiada fantastyczne parametry wytrzymałościowe i wbrew pozorom wysoką odporność pożarową – mówi Wacław Witkowski, właściciel podwieluńskiego tartaku.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: BUDOWA NOWEJ FABRYKI I TARTAK W RYCHŁOWICACH OD KUCHNI

Wraz z nową inwestycją powstałe w 1982 r. przedsiębiorstwo z Rychłowic dołączyło do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budowa hali produkcyjno-magazynowej ścian prefabrykowanych z drewna wraz z zapleczem socjalnym oraz infrastrukturą techniczną jest już zaawansowana. W fabryce będą pracować zaawansowanie technicznie urządzenia.

- Nie wszystkie można kupić, część trzeba doprojektować. Montaż urządzeń i rozruch technologiczny to bardzo trudny proces, byle kto nie może się za to brać. Mamy pełną świadomość tego, że technologia zgodnej z normami europejskimi produkcji obiektu, w którym będą mieszkać ludzie, wymaga niezwykłej staranności i odpowiedzialności – wyjaśnia Wacław Witkowski.

Płyty konstrukcyjne tworzy się z warstw masywnego drewna litego układanych prostopadle do siebie. Po ich sklejeniu powstaje materiał o dużej wytrzymałości, sztywności i nienagannej estetyce. Ilość warstw może być różna, w zależności od tego, jaką finalnie chce się uzyskać grubość panelu.

Drewno jako materiał budowlany funkcjonuje na równych prawach ze stalą i betonem w Austrii, Niemczech, czy krajach skandynawskich. W Polsce funkcjonuje jeszcze jako ekstrawagancja, ale to będzie się zmieniać wraz z upowszechnianiem mody na ekologiczny styl życia.

- To jest 100-proc. ekologia. Jedna wbudowana tona drewna pozwala zatrzymać ponad 1,5 tony dwutlenku węgla zmagazynowanego w przyrodzie. Dla porównania: wyprodukowanie jednej tony cegły ceramicznej wymaga wyeksmitowania do atmosfery jednej tony i 340 kg CO2 – wylicza właściciel tartaku w Rychłowicach.

Jako barierę dla rozwoju technologii CLT w Polsce eksperci wskazują stereotypowe podejście do budownictwa drewnianego. „Z powodu naszej burzliwej historii zniechęciliśmy się do budowania z drewna. Budynki drewniane łatwo było zniszczyć i podpalić. Z drewna budowano głównie wiejskie chaty, co kojarzyło się z biedą, a w miastach – zwłaszcza tych bogatych i szybko rozwijających się – dominowały budynki ze stali, betonu i cegły” – czytamy na portalu inzynierbudownictwa.pl.

- Sama produkcja w technologii CLT jest bardzo trudna – nie ukrywa Wacław Witkowski. - Jesteśmy jednak zakładem z prawie 40-letnim doświadczeniem i mamy odpowiednią kulturę techniczną, potwierdzoną certyfikatami zgodności z normami europejskimi i światowymi. To nam pozwala podjąć się tego wyzwania.

Tartak Witkowscy inwestuje. W Rychłowicach będą produkowane ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #2

Casio

Casio Vintage A100WE-1AEF

404,06 zł195,00 zł-52%
miejsce #3

Casio

Casio Collection Mtd-1053D-1Aves

419,00 zł248,00 zł-41%
miejsce #4

Casio

Casio G-Shock GA-100B-7AER

623,00 zł376,00 zł-40%
miejsce #5

Michael Kors

Michael Kors Runaway MK3131

489,00 zł329,00 zł-33%
miejsce #6

Zeppelin

Zeppelin 100 Jahre 7680-1

1 449,99 zł1 129,00 zł-22%
Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Ekoinnowacyjność

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie