Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ta łyżka kuchenna została skażona rakotwórczą substancją. GIS wycofuje ją ze sprzedaży. Nie może mieć kontaktu z żywnością

Monika Góralska
Monika Góralska
Nie używaj tej łyżki do przygotowywania potraw.
Nie używaj tej łyżki do przygotowywania potraw. liudmilachernetska/123rf.com, freepik.com
Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje ze sprzedaży łyżkę kuchenną przeznaczoną do przygotowywania żywności. Produkt został skażony toksyczną i rakotwórczą substancją, dlatego łyżka nie może mieć kontaktu z żywnością. Sprawdź, czy nie masz jej w domu. Jeśli tak, to nie używaj!

Spis treści

Ta łyżka kuchenna została skażona rakotwórczą substancją. GIS wycofuje ją ze sprzedaży

Tym razem Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie nie dotyczące żywności, a produktu, który ma z nią styczność. Czarna nylonowa łyżka kuchenna została skażona toksyczną i rakotwórczą substancją, która nie powinna znajdować się na produktach do przygotowywania czy przechowywania żywności.

Wycofany produkt to:

  • Produkt: Łyżka kuchenna VALDINOX Mistrz w kuchni
  • Numer partii: KZ/21/052
  • Kod kreskowy: 5907508180836
  • Dystrybutor: ALTOM Sp. z o.o. Sp. K., ul. Franklina Roosevelta 116A , 62-200 Gniezno

W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono niezgodność polegającą na migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych z wyrobu do kontaktu z żywnością – ostrzega GIS.

Nie należy używać łyżki kuchennej do przygotowywania posiłków. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania produktu z obrotu.

Czym są aminy aromatyczne?

Na łyżce kuchennej wykryto pierwszorzędowe aminy aromatyczne. Są to substancje toksyczne i rakotwórcze szkodliwe dla zdrowia.

Jak pisze Gabriela Fedyk w artykule na Stronie Zdrowia:

Większość z nich została zaklasyfikowana przez Międzynarodową Agencję ds. Badań nad Rakiem do grupy substancji potencjalnie kancerogennych. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne są stosowane w syntezie barwników azowych przy produkcji niektórych barwników, tworzyw sztucznych czy klejów.

Aminy aromatyczne wykorzystuje się również do produkcji opakowań i przedmiotów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Jednak pod wpływem reakcji chemicznych mogą one dostać się do przygotowywanych posiłków i poważnie szkodzić naszemu zdrowiu. Wycofane łyżki kuchenne nie mogą więc być używane do mieszania zupy czy przygotowywania sałatek.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ta łyżka kuchenna została skażona rakotwórczą substancją. GIS wycofuje ją ze sprzedaży. Nie może mieć kontaktu z żywnością - Strona Zdrowia

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto