Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szynkielów: Podsumowali kulinarny projekt

Daniel Sibiak
Dzisiaj w Szynkielowie podsumowano projekt „Rarytasy kuchni naszych babć”, na którego realizację Stowarzyszenie Razem pozyskało blisko 5 tys. zł z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Grant na lepszy start” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W sali OSP spotkało się kilka pokoleń, które wzięły udział w realizacji projektu, spełniając jego główne założenie, którym jest pielęgnowanie regionalnych tradycji kulinarnych i dbałość o zachowanie kulturalnego dziedzictwa.

Podczas spotkania wręczono nagrody laureatom konkursu kulinarnego „Kuchnia historią pisana”, do którego zgłoszono 14 potraw. Jego uczestnicy mieli za zadanie wyszukać w domowych zbiorach najstarszych babcinych przepisów kulinarnych, a następnie przygotowanie potrawy w domu, a recepturę i zdjęcia przesłać do organizatorów konkursu. Wybrane przepisy posłużyły do opracowania książki kucharskiej „Rarytasy kuchni naszych babć”.

Zwyciężczynią konkursu została Genowefa Graczyk z Szynkielowa, która przygotowała gryczany piróg.

Piróg gryczany podaję z sosem grzybowym i czerwonym barszczem. Cieszę się, że dzięki udziałowi w tak fantastycznym projekcie mogłam się wykazać i zaprezentować potrawę, która od lat jest specjalnością w mojej rodzinie – mówi pani Genowefa.

Dla Heleny Witkowskiej udział w konkursie był sentymentalną podróżą. Urodziła się w Szynkielowie, ale od lat mieszka w Łodzi, gdzie pracowała aż do przejścia na emeryturę. W konkursie zaprezentowała kluski ziemniaczane z farszem serowym. Zajęła II miejsce.

- Sercem i korzeniami jestem dalej w Szynkielowie. Dzięki temu konkursowi z przyjemnością przypomniałam sobie różne potrawy, które przygotowywała moja mama. Z siostrą przyszło nam do głowy, że możemy odtworzyć kluseczki. Nie miałyśmy jednak przepisu, więc zrobiłyśmy je na bazie naszych wspomnień i kulinarnych doświadczeń – mówi Helena Witkowska, dla której realizacja konkursu to przedłużenie życia jej przodków, oczywiście za sprawą tradycji kulinarnych.

- Dzisiaj to my przekażemy je następnemu pokoleniu, dzięki czemu będzie zachowana ciągłość. A to bardzo cenne – nie ma wątpliwości pani Helena.

III miejsce zajęli ex aequo : Bożena Urzyńska, która przygotowała żelazne kluski z kapustą i grochem oraz Jarosław Kaźmierczak z Bębnowa, który przyrządził domową kiełbasę.

- Jak dobrze zrobić swojską kiełbasę nauczył mnie mój tata, a dziś ja uczę tego póki co moją starszą córkę – mówi Jarosław Kaźmierczak.

Nagrody niespodzianki otrzymali także pozostali uczestnicy konkursu, a licznie zgromadzoną publiczność po zakończeniu spotkania zaproszono na degustację pysznych potraw. Wcześniej kilka słów o wszystkich potraw powiedziała dr Bożena Rabikowska, która wspominała jak wyglądały stoły naszych prababć, babć i mam.

- Dzięki realizacji tego projektu wszyscy uczestnicy mogli przypomnieć sobie o tych, których nie ma już z nami, poczuć smaki z dzieciństwa. To niezapomniane chwile – mówił wzruszona Bożena Rabikowska, którą za ciekawą prelekcję publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Za niezwykle trafiony projekt uznało także jury konkursu, w którego skład weszli: Danuta Mielczarek, kierownik Warsztatów Gastronomicznych w Wieluniu(przewodnicząca jury), Małgorzta Rogalska, prezes Fundacji Zielony Przylądek w Pabianicach oraz Małgorzata Dawid z nieformalnej grupy Domino w Osjakowie.

– Miałyśmy wielki problem z wyłonieniem zwycięzców, bo wszystkie potrawy są wspaniałe. Tak naprawdę wszyscy, którzy wzięli udział w tym konkursie są zwycięzcami. Zrobiliście Państwo coś niesamowitego. Uratowaliście te przepisy, które za chwilę mogłyby zniknąć z naszych stołów. Wykorzystamy je jako atrakcje kulinarne w stołówce Warsztatów Gastronomicznych. Przypomnimy te potrawy mieszkańcom Wielunia – mówiła Danuta Mielczarek.
Z zainteresowania konkursem kilku pokoleń cieszą się jego organizatorzy, czyli członkowie Stowarzyszenia Razem, które rozpoczęło realizację projektu „Rarytasy kuchni naszych babć w lipcu”.

- Mieliśmy wspaniałe grupy, składające się z seniora, który podpowiadał jak wyglądała dawna potrawa, rodziców i dzieci, które czerpały z doświadczeń swoich mam i babć czy dziadków. Cieszy mnie to, że w naszym konkursie udział wzięło sporo dzieci. To znaczy, że tradycja nie zaginie, bo jest zainteresowanie. Kiedy czytało się przepisy nadesłane na konkurs ciekła ślinka. Dziś przyszła w końcu pora na ich degustację. Serdecznie zapraszam Państwa do stołów – zachęcała do ich kosztowania Małgorzata Kaźmierczak, autorka i koordynatorka projektu.

Podczas spotkania nie zabrakło niespodzianek. Zgromadzeni goście poza degustacją pysznych potraw mogli wysłuchać koncertu zespołu Rhumba, a dzieci wziąć udział w kulinarnych warsztatach.

W skład zarządu Stowarzyszenia Razem wchodzą: Jacek Kasprzak, prezes, wiceprezesi: Małgorzata Kaźmierczak oraz Mirosław Polewiak. Funkcję sekretarza pełni Barbara Patyk, skarbnika Robert Graczyk. Członkami są: ks. Jacek Fryś i Jadwiga Klimczak.

Przepisy nagrodzonych potraw można będzie znaleźć jutro na stronie Strefa Agro

Relację i zdjęcia ze spotkania można będzie znaleźć w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto