Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się zmiana studium przestrzennego gminy Wieluń. Powstaną też plany miejscowe dla kolejnych sołectw

Redakcja
Urząd Miejski w Wieluniu prowadzi nabór wniosków do projektów miejscowych planów planów zagospodarowania przestrzennego dla Gaszyna i Turowa oraz wybranych obszarów Masłowic, Urbanic i Małyszyna. Można też wnioskować o zmiany w studium przestrzennym dla dowolnego obszaru gminy Wieluń. Termin składania wniosków zarówno do planów, jak i studium, mija 15 października.

Kolejne tereny wiejskie w gminie Wieluń zostaną objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Ma to zapobiec m.in. niekontrolowanej rozbudowie osiedli mieszkaniowych, w szczególności jeśli chodzi o wytyczanie nowych dróg. Niektóre tereny rolne zostaną objęte zakazem zabudowy, by ochronić domy przed lokalizacją w ich bliskim sąsiedztwie farm fotowoltaicznych, czy nadajników telefonicznych.

- Sporządzenie planu miejscowego daje nam dużą kontrolę nad tym, jak zmienia się przestrzeń wokół nas – podkreśla Michał Janik, naczelnik wydziału nieruchomości Urzędu Miejskiego w Wieluniu.

Aktualnie można również składać wnioski do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Wieluń. Należy pamiętać, że przekształcanie terenów rolnych pod zabudowę mieszkaniową, na który kładzie się obecnie bardzo duży nacisk, nie zawsze jest możliwe.

- Mieszkańcy składający wniosek do studium o przekształcenie terenów pod zabudowę powinni brać pod uwagę w szczególności klasę gruntu i bezpośrednie sąsiedztwo już istniejącej zabudowy. Należy zaznaczyć, że zgodnie z ustawą istnieje obowiązek opracowania analiz pokazujących potrzebę dodatkowych terenów inwestycyjnych. Głównie od tych analiz, które są opracowaniem wyjściowym, będą zależały dalsze prace – podkreśla Michał Janik.

Nowe drogi dojazdowe pod kontrolą

Co przemawia za tym, aby kolejne obszary wiejskie obejmować planami zagospodarowania przestrzennego? Głównie chodzi o ochronę istniejących gruntów rolnych oraz uporządkowanie kwestii z nowymi terenami inwestycyjnymi, w szczególności zaplanowanie nowych układów komunikacyjnych powiązanych z już istniejącymi.

- Obecnie mieszkańcy wydzielają ślepe drogi dojazdowe, a następnie wnioskują do gminy o ich przejęcie. Nie zawsze możemy odmówić ustalenia warunków zabudowy, a wydawane decyzje nie kształtują zagospodarowania terenu w sposób kompleksowy, jak to ma miejsce w przypadku planu miejscowego. Jeśli opracujemy plany dla sołectw, wyznaczymy nowe korytarze komunikacyjne, określimy warunki podziałów i zabudowy. Wtedy wiemy, że wydzielane drogi z mocy ustawy przejdą na własność gminy, a ich szerokość będzie spełniała wymagania przepisów – mówi Michał Janik.

Wiatraki, farmy fotowoltaiczne i nadajniki telefoniczne

W przypadku Masłowic, Urbanic, i Małyszyna prace planistyczne częściowo mają również związek z zasięgiem oddziaływania elektrowni wiatrowych położonych na terenie sąsiedniej gminy Czarnożyły. Przepisy pozwalają na rozbudowę istniejącej zabudowy mieszkaniowej, lecz nie dopuszczają możliwości lokalizacji nowych budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż dziesięciokrotna wysokość wiatraka.

- Lokalizacja nowej zabudowy może nastąpić wyłącznie w oparciu o miejscowy plan – wyjaśnia Michał Janik. - Dodatkowo teren Urbanic i Małyszyna ma zostać objęty zakazami zabudowy na terenach rolnych, a wiąże się to z postępującą lokalizacją paneli fotowoltaicznych i nadajników telefonii komórkowej w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej – dodaje naczelnik.

Gaszyn zostanie objęty planem w całości

Turów jest już objęty w całości miejscowym planem i tu dokonane zostaną jedynie pomniejsze zmiany wnioskowane przez mieszkańców. Z kolei Gaszyn jest traktowany kompleksowo dlatego, iż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów w zakresie zabudowy mieszkaniowej.

- Już w kilku lokalizacjach, w związku z niewystarczającymi przepisami, powstają osiedla, które w naszej ocenie powinny zostać inaczej zagospodarowane. Opracowany plan pozwoli nam tego uniknąć w przyszłości. Również w Gaszynie plan pozwoli nam uregulować lokalizację paneli fotowoltaicznych, które miały powstać w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej – tłumaczy Michał Janik.

Nowe tereny inwestycyjne nie na gruntach wysokiej klasy i nie w szczerym polu

Plany miejscowe muszą być zgodne z zapisami nadrzędnego dokumentu planistycznego, jakim jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Wieluń. Ostatnia zmiana studium miała miejsce w kwietniu 2018 r. Obecnie można składać wnioski dla dowolnego obszaru gminy i może to zrobić każdy mieszkaniec. Należy przy tym pamiętać, że grunty o wysokiej klasie bonitacyjnej są pod ochroną. Wyłączenie ich z produkcji rolnej wymaga zgody resortu rolnictwa i rozwoju wsi. A o tę trudno. Negatywna decyzja ministra zaważyła na tym, że w czerwcu odstąpiono od sporządzenia planu pod zabudowę mieszkaniową na terenach na granicy Wielunia i Dąbrowy, w rejonie ulicy Sybiraków.

- Mieszkańcy składający wnioski muszą mieć na uwadze to, że dość spory obszar naszej gminy posiada grunty o wysokiej klasie bonitacyjnej i wprowadzenie na nich terenów pod zabudowę jest obecnie niemożliwe – nadmienia Michał Janik.

Problematyczne są również podejmowane przez mieszkańców próby przekształcania punktowych terenów pod inwestycje w znacznych odległościach od infrastruktury i zabudowy.

- Wiadomo, że przekształcenie takiego terenu i sprzedaż działek dla mieszkańca niesie zysk, ale dla gminy wiąże się to z niemałymi kosztami inwestycyjnymi na wodociąg, kanalizację, drogę i późniejsze utrzymanie infrastruktury – podkreśla naczelnik wydziału nieruchomości.

Wnioski do 15 października

Nabory wniosków zarówno do studium, jak i planów przestrzennych obejmujących Gaszyn i Turów oraz wybrane tereny w Masłowicach, Urbanicach i Małyszynie, zakończą się 15 października. Wnioski należy składać na piśmie w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wieluniu (ratusz, pokój nr 1). Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

Z aktualnie obowiązującymi opracowaniami planistycznymi w gminie Wieluń można zapoznać się na portalu informacji przestrzennej: sip.gison.pl/wielun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto