Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztafetą pokoju uczczą pamięć o ataku na Wieluń

Daniel Sibiak
Świadkowie II wojny światowej w Wieluniu oraz kombatanci spotkali się dzisiaj w Muzeum Ziemi Wieluńskiej z uczestnikami Biegu Pamięci Polska-Nowa Wieś-Wieluń.

Jan Książek witając gości dziękował Mirosławowi Kubiakowi i Zygmuntowi Boryczce, nauczycielom Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, którzy są inicjatorami biegu za wspaniały pomysł, dzięki któremu historia przyswajana jest młodzieży w ciekawy sposób. Pod wrażeniem tak silnej reprezentacji młodzieży była także sekretarz Magdalena Majkowska.

- Możemy być dumni z tego, że historia naszego miasta nie jest obca młodzieży. Ich obecność tutaj to dowód na to, że żyją historią miasta i sami chcą ją tworzyć - mówiła sekretarz Magdalena Majkowska, która za wiele cennych publikacji o historii Wielunia dziękowała także obecnemu na sali prof. Tadeuszowi Olejnikowi. Zarówno on jak i Zofia Burchacińska podzielili się z gośćmi, wśród których były też delegacje z partnerskich miast w Adelebsen i Osterburgu swoimi wspomnieniami z wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

- 31 sierpnia w nocy poszłam spać, a o świcie 1 września obudził mnie ryk. Nie wiedziałam co to jest. Wstałam i nagle szyby wyleciały z okien, a sufit się zarysował. Boso i w koszulach wyskoczyłyśmy na podwórko naszego domu na ul. Sienkiewicza, by sprawdzić co się dzieje. To była już wojna. Najpierw uciekaliśmy z jednej do drugiej piwnicy, a potem z miasta. Do Wielunia wróciłam dopiero w 1945 roku - mówiła Zofia Burchacińska.

Prosto z muzeum uczestnicy biegu reprezentowani bardzo silnie m.in. przez młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu udali się na lotnisko w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, z którego 1 września 1939 roku wystartowały niemieckie samoloty do ataku na Wieluń. Tam o godzinie 17 zapalą znicz pokoju i pojednania, a chwilę później wyruszą w 100-kilometrowej sztafecie, która dotrze do Wielunia na poranne uroczystości.

– Była to świetna inicjatywa naszych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy zachęcili uczniów Zespołu Szkół nr 1 do wzięcia udziału w biegu. Młodzież pomysł „kupiła” bardzo szybko i nie musieliśmy długo szukać chętnych. Idea od samego początku bardzo mi się spodobała, bo ma w sobie zarówno element edukacyjny, jak również element fizyczny, rekreacyjny. Cieszę się ogromnie, że udało nam się uzyskać wsparcie władz samorządowych, a do inicjatywy przyłączyły się też Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Klub Historyczny im. „Grota” Roweckiego. Wszystkim bardzo dziękuję i jestem ogromnie dumna ze swoich uczniów i nauczycieli – mówiła Elżbieta Urbańska-Golec, dyrektor ZS nr 1.

Od dzisiaj w Muzeum Ziemi Wieluńskiej można podziwiać także wystawę "Wieluń Miastem Pokoju i Pojednania". Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej jest rozszerzoną wersją wystawy prezentowanej m.in. w polskim Parlamencie, w gmachu Parlamentu Europejskiego i niemieckich miastach partnerskich.

Wystawa jest podzielona na 3 zagadnienia: "Wieluń - królewskie miasto", "Wieluń 1 września 1939 r. godz. 4.40" oraz "Wieluń miastem pokoju i pojednania". W pierwszej części wystawy sygnalizowano najstarsze dzieje Wielunia. W głównej swej treści wystawa obrazuje zniszczenie miasta dokonane o świcie pierwszego dnia II wojny światowej. W trzeciej części można zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez społeczeństwo Wielunia mającymi na celu promowanie działań na rzecz pokoju. Szereg spotkań, konferencji, uroczystości rocznicowych z udziałem najwyższych dostojników państwowych, kościelnych, naukowców z różnych państw oraz młodzieży, potwierdza dostrzeganie prawdy historycznej oraz przywracanie Wieluniowi właściwego miejsca w historii II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto