Szpital w Wieluniu. Pierwszy przetarg na budowę oddziału ratunkowego unieważniony. Jest dotacja na sprzęt do chirurgii ortopedycznej

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
Nie udał się pierwszy przetarg na budowę oddziału ratunkowego w wieluńskim szpitalu. To zła wiadomość. Dobra jest taka, że SP ZOZ otrzyma kolejne dofinansowanie z budżetu państwa dedykowane SOR. Dodatkowe 1,2 mln zł pozwoli sfinansować zakup nowoczesnej aparatury służącej chirurgii ortopedycznej

Do potrzeb nowego oddziału ratunkowego zostanie przystosowany wysoki parter głównego budynku szpitala, który jednocześnie zostanie powiększony. Za taką lokalizacją przemawia bliskie sąsiedztwo pracowni diagnostycznych, bloku operacyjnego, intensywnej terapii. Koszt inwestycji oszacowano na blisko 12 mln zł. Przetarg na przebudowę i rozbudowę szpitalnego gmachu łącznie z budową drogi dojazdowej dla karetek został ogłoszony 25 października. Czas realizacji inwestycji określono na siedem miesięcy.

W pierwszym podejściu nie udało się jednak wyłonić wykonawcy robót. Zgłosiły się trzy podmioty, które wyceniły inwestycję na 12,2, 12,7 i 13,7 mln zł. Wychodzi jednak na to, że kryteria spełniła tylko najdroższa z ofert, która przewyższa możliwości finansowe inwestora.

„Kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia wynosi 11 731 104,70 zł brutto, cena najkorzystniejszej oferty złożonej w niniejszym postępowaniu wynosi 13 717 000,00 zł. W chwili obecnej Zamawiający nie ma możliwości zwiększenia kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia” – uzasadniono decyzję dyrektora SP ZOZ Marka Augustyna z 30 listopada o unieważnieniu przetargu.

Wkrótce można spodziewać się ponowienia procedury wyboru budowniczego SOR. Pomieszczenia, które zwolnią się po jego przenosinach, zostaną wykorzystane na potrzeby szpitalnych poradni. Budowa nowego oddziału ratunkowego praktycznie w całości zostanie sfinansowana ze źródeł zewnętrznych. Dofinansowanie unijne z programu Infrastruktura Środowisko wyniesie 6 mln zł. Kolejne 5 mln 400 tys. zł pójdzie na to zadanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To jednak jeszcze nie wszystko.

Do Wielunia właśnie nadeszła wiadomość o przyznaniu kwoty 1,2 mln zł dedykowanej unowocześnieniu SOR. Wniosek o środki na modernizację szpitala złożył do ministra finansów wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Pieniądze z resortowej rezerwy pozwolą sfinansować zakup nowoczesnej aparatury służącej operacyjnemu leczeniu schorzeń stawów (artroskopii).

- Do wieluńskiego SOR-u trafią m.in. zestaw artroskopowy składający się z: monitora medycznego, źródła światła, światłowodów, narzędzia do wykonywania zabiegów artroskopowych i wózka atroskopowego oraz aparatury do znieczulenia i specjalistycznych instalacji medycznych. Dzięki modernizacji w szpitalu w Wieluniu będzie można też prowadzić nowoczesne metody leczenia w zakresie chirurgii ortopedycznej – informuje Dagmara Zalewska, rzecznik prasowy wojewody łódzkiego.

Starania o dodatkowe fundusze na wyposażenie oddziału ratunkowego zapoczątkował wniosek złożony przez władze powiatu. - Jesteśmy wdzięczni panu wojewodzie, że pozytywnie odniósł się do inicjatywy. Bez zbędnej zwłoki będziemy chcieli wprowadzić przyznane środki do budżetu powiatu. W tym celu zostanie zwołana sesja nadzwyczajna – mówi starosta wieluński Marek Kieler.

Szef zarządu powiatu dodaje, że wraz z budową nowego SOR zaplanowano modernizację szpitalnej instalacji gazów medycznych. W dobie pandemii i tworzenia oddziałów dla pacjentów covidowych przestarzała infrastruktura tłocząca tlen osiągnęła granice swojej wydolności. Jak mówi starosta, część instalacji służąca bezpośrednio oddziałowi ratunkowego będzie wykonana w ramach budowy nowego SOR, natomiast na aparaturę służącą innym oddziałom ma zostać ogłoszony oddzielny przetarg.

Szpital w Wieluniu. Pierwszy przetarg na budowę oddziału rat...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie