Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Wieluniu dostał rezonans magnetyczny. Kończy się budowa oddziału ratunkowego ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Do szpitala w Wieluniu dotarł rezonans magnetyczny, ale jeszcze trochę czasu upłynie, zanim zrobi pierwsze badania. Lecznica wzbogaci się też wkrótce o nowy aparat RTG. Dobiega końca budowa nowego oddziału ratunkowego za 12 mln zł.

Wysokiej klasy aparat diagnostyczny marki Siemens kupiła szpitalowi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Dyrekcja lecznicy nie musi także martwić się o koszty dostosowania pomieszczeń do pracy urządzenia. Rezonans magnetyczny został dostarczony razem z segmentową pracownią, którą ulokowano przy wejściu do starego oddziału ratunkowego.

- Mówimy tutaj o kilkunastu milionach złotych i sprzęcie marki premium, nie żadnej marce z dalekiej Azji za parę groszy. To skok o kilka poziomów w diagnostyce wieluńskiej lecznicy. Pacjenci nie będą już musieli jeździć na badania do Opola, Łodzi czy Częstochowy. Będzie to możliwe tutaj w Wieluniu na aparacie, którym dysponują najlepsze szpitale kliniczne – skomentował dostawę sprzętu wieluński poseł Paweł Rychlik.

To kolejna inwestycja w rozwój szpitala, o którą zabiegał parlamentarzysta we współpracy m.in. z władzami powiatu. Decyzja o uruchomieniu funduszy w budżecie państwa na zakup rezonansu została podjęta w lipcu br.

- Mamy silnie rozwiniętą część zabiegową, jak ortopedia, chirurgia, ginekologia, w związku z czym własny rezonans bardzo nam pomoże. Jesteśmy szpitalem powiatowym, ale podnosimy nasz status i zakres usług medycznych na poziom ponadpowiatowy – podkreślił dr n. med. Wojciech Ordon, wicedyrektor SP ZOZ ds. lecznictwa.

To pierwszy rezonans magnetyczny na wyposażeniu szpitala w całej jego historii. Wicestarosta Krzysztof Dziuba mówi, że termin jego dostawy to miłe zaskoczenie, gdyż początkowo spodziewano się sprzętu w drugiej połowie 2023 r. z uwagi na słabą jego dostępność na rynku.

Pacjenci, którzy dopytują już o możliwość rejestrowania się na badania, muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Potrzeba czasu nie tylko na montaż pracowni, ale też dopełnienie formalności związanych z dopuszczeniem jej do użytkowania i podpisaniem kontraktu z Narodowym Fundusz Zdrowia na finansowanie badań.

- Przed nami trochę wytężonej pracy, jednak postaramy się zadziałać możliwie jak najszybciej w tej materii. O możliwości rejestrowania się na badania poinformujemy w stosownym czasie – mówi Anna Freus, dyrektor lecznicy.

Szefowa SP ZOZ Nie ma wątpliwości, że pracownia w wersji modułowej to bardzo dobre rozwiązanie: - Z jednej strony to dla nas spora oszczędność, bo nie musimy inwestować w urządzenie pracowni w budynku szpitalu, a po drugie nie zabieramy kolejnych metrów, które będzie można potencjalnie wykorzystać na inne działania rozwijające potencjał szpitala – wskazuje Freus.

To kolejna w krótkim czasie inwestycja w szpitalną diagnostykę. W styczniu br. uruchomiona została druga pracownia tomografii komputerowej. Ten sprzęt również został podarowany lecznicy przez rządową agencję. W najbliższym czasie placówka wzbogaci się jeszcze o nowoczesny aparat rentgenowski. - Jeśli chodzi o sprzęt, to naprawdę nie mamy się już czego wstydzić – dodaje Anna Freus.

Dodajmy, że będzie to kolejny nowoczesny rezonans magnetyczny w mieście. W ostatnim czasie w urządzenie diagnostyczne zainwestowała spółka Bomed. Swoją pracownię ulokowała w nowootwartej placówce przy ul. Sieradzkiej 62.

W szpitalu powoli zmierza do końca budowa nowego oddziału ratunkowego. Wartość tej inwestycji przekracza 12 mln złotych i praktycznie w całości jest finansowana ze źródeł zewnętrznych (unijnych i rządowych). Aktualnie obowiązujący termin zakończenia prac budowlanych to 16 stycznia 2023 r. Wykonawca zapewnił dyrekcję SP ZOZ, że wyrobi się do tego czasu. Na plac budowy rzucone zostały dodatkowe siły.

Nowy SOR powstaje w gruntownie wyremontowanej części głównego gmachu szpitala oraz w dobudowanym do niego skrzydle wraz z podjazdem dla karetek. Inwestycje obejmuje też budowę drogi wewnętrznej i chodników. W pomieszczeniach, które po przenosinach zwolni oddział ratunkowy, planuje się ulokować szpitalne poradnie, ale też uruchomić nowe usługi dla pacjentów. Mówi się o utworzeniu pracowni endoskopowej.

Szpital w Wieluniu dostał rezonans magnetyczny. Kończy się b...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto