Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły w gminie Pątnów dumne z ekopracowni pod chmurką ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
„Zwiastuny czasu” i „Co w ogrodzie piszczy?” - to nazwy przyszkolnych ogródków dydaktycznych, które urządzono w Pątnowie i Załęczu Małym. W ostatnim czasie dokonano ich oficjalnego otwarcia. Zobaczcie w galerii zdjęcia z uroczystości w Pątnowie.

W gminie Pątnów wiedzą, jak skutecznie sięgać po fundusze na ekologiczne przedsięwzięcia. Przykładami owocnej współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi są ekopracownie pod chmurką zlokalizowane przy szkołach w Pątnowie i Załęczu Małym. Ich urządzenie kosztowało łącznie 170 tys. zł, a wsparcie z Funduszu wyniosło 100 tys. zł. Udział własny zapewniła gmina.

W tym tygodniu zorganizowano spotkania z udziałem oficjeli, które były okazją do podziękowań i przecięcia symbolicznej wstęgi w ogródkach, które napawają szkoły dumą. Uczniowie przygotowali na tę okazję występy artystyczne. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z uroczystości w Pątnowie.

W Pątnowie nie zawahano się sięgnąć po innowacyjne rozwiązania. Jest nim wykonanie roślinnego poszycia dachowego drewnianej wiaty, która wraz ze stołami i ławami stanowi miejsce prowadzenia zajęć, opracowywania wyników obserwacji i rekreacji. Jak wyjaśnia dyrektor szkoły Dorota Hanas, zielony dach to dzieło samych rodziców, którzy uprzednio zostali odpowiednio przeszkoleni. Wójt gm. Pątnów Jacek Olczyk dodaje, że jest to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć na terenie woj. łódzkiego realizowanych przy udziale środków z WFOŚiGW.

Pątnowski ogródek podzielono na części tematyczne. Znajdziemy tu rośliny światłolubne, cieniolubne, te rosnące na glebach kwaśnych, jak i lubiące podłoża wilgotne. Nie brakuje owocujących krzewów i drzew. Dla najmłodszych urządzono ścieżkę sensoryczną. Są też tablice edukacyjne, gra dydaktyczna ,,Kalejdoskop przyrody”, a także miniaturowa stacja meteorologiczna.

- Są tu doskonałe wręcz warunki do prowadzenia lekcji terenowych. Nie ma nic lepszego, jak tak bogata różnorodność roślin – podkreśliła Wanda Pogorzelska, kierownik Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych.

Realizacji pomysłu gratulował także szkolnej społeczności Cezariusz Mostowski, dyrektor sieradzkiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi. Poseł Paweł Rychlik ufundował placówce pomoce dydaktyczne, które przekazała asystentka wieluńskiego parlamentarzysty. W planach są kolejne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni wokół szkoły w Pątnowie z pomocą WFOŚGiW w Łodzi.

Szkoły w gminie Pątnów dumne z ekopracowni pod chmurką ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto