Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolenia, ciekawe warsztaty, mural. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu podsumowała projekt dotowany z programu „Kultura bez barier”

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
Atrakcyjny mural, szkolenia dla bibliotekarzy, cykl warsztatów arteterapeutycznych, zakup książek z dużą czcionką. To wszystko sprawiło, że Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu staje się przyjaźniejsza dla wszystkich użytkowników. Zobaczcie w galerii zdjęcia i film z podsumowania projektu „Biblioteka nie wyklucza”

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu zakończyła realizację projektu dofinansowanego kwotą blisko 100 tys. zł z ogólnopolskiego programu „Kultura bez barier”. Spotkanie podsumowujące inicjatywę połączono z otwarciem wystawy prac powstałych podczas cyklu warsztatów arteterapeutycznych. Zobaczcie w galerii film i zdjęcia z wydarzenia.

Dzięki projektowi „Biblioteka nie wyklucza” placówka stała się bardziej dostępna dla wszystkich użytkowników. Bibliotekarze zostali przeszkoleni, jak włączać w życie instytucji osoby ze specjalnymi potrzebami. Elewację budynku przy ul. Śląskiej 23 pokrył tematyczny mural, dzięki któremu łatwiej teraz trafić do książnicy. Ponadto księgozbiór wzbogacił się o nowe pozycje z dużą czcionką.

Grant na realizację całego przedsięwzięcia przyznał wieluńskiej książnicy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pierwszym etapem projektu były szkolenia, w trakcie których bibliotekarze musieli odnaleźć się w rolach osób niewidomych, niesłyszących, czy poruszających się na wózkach inwalidzkich.

- Dzięki temu lepiej wiemy, jak stworzyć warunki przyjazne dla wszystkich użytkowników. Jeżeli ktoś ma specjalne wymagania, potrzeby, to musimy w taki sposób zorganizować jego wizytę, żeby w pełni mógł skorzystać z naszej instytucji – wyjaśnia Magdalena Wicher, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Mural zdobiący front siedziby PBP ożywił krajobraz ul. Śląskiej i bardzo przypadł do gustu mieszkańcom. Przede wszystkim jednak malowidła pozwala w łatwy sposób zlokalizować bibliotekę i tym samym wpisuje się w ideę zwiększenia dostępności do oferty kulturalnej placówki, jaka przyświeca projektowi „Biblioteka nie wyklucza”.

Wiele frajdy dostarczyły uczestnikom zajęcia z tworzenia makramy, malowania metodą puringu, ceramiki, a także tworzenia graffiti. Były one dostępne dla wszystkich zainteresowanych bez względu na możliwości fizyczne, percepcyjne czy intelektualne.

- Dawno temu zawodowo malowałem, ale takiej techniki nie miałem okazji stosować. Bardzo ciekawe doświadczenie - mówi z uśmiechem pan Zenon, podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieluniu.

- _Nasi podopieczni byli zafascynowani każdym warsztatem, także jesteśmy ogromnie wdzięczni za możliwość uczestnictwa w tym projekcie. Bardzo chętnie przyłączamy się do takich inicjatyw, bo w ten sposób również rozwija się u osób niepełnosprawnych poczucie bycia w społeczności, co jest bardzo ważne _– mówi Edyta Mielcarek z ŚDS.

Do udziału w zajęciach zaproszono również Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie, Szkołę Podstawową im. T. Kościuszki w Skrzynnie, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach, Dom Seniora w Wieluniu, Międzyszkolną Bursę w Wieluniu. Uczestniczyli w nich także uchodźcy wojenni z Ukrainy i inne chętne osoby.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu zakończyła realizację projektu dofinansowanego kwotą blisko 100 tys. zł z ogólnopolskiego programu „Kultura bez barier”. Spotkanie podsumowujące inicjatywę połączono z otwarciem wystawy prac powstałych podczas cyklu warsztatów arteterapeutycznych

Szkolenia, ciekawe warsztaty, mural. Powiatowa Biblioteka Pu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto