Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa SPSK w Kadłubie świętowała 20-lecie[FOTO]

red
Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Kadłubie przeżywała uroczystość rozpoczynającą 20 rok istnienia szkoły i poświęcenia Tablicy upamiętniającej Polaków pomordowanych w 1940 r. w Katyniu przez NKWD oraz Pana Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP i ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010 r.

Uroczystość rozpoczęła msza pod przewodnictwem JE Ks. Bp Andrzeja Przybylskiego, który podczas homilii podkreślił, że uroczystość szkoły wpisuje się w większe jubileusze: 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 40 – lecia wyboru Jana Pawła II na Papieża. Przypomniał też, że wolność zaczyna się w sercu człowieka. Od wolności i pokoju serca osoby zależy wolność i jedność w rodzinie, szkole, ojczyźnie. Tym co niszczy wolność jest szatan i grzech. Jedynym źródłem wolności i radości serca jest Chrystus. Dlatego dobrze, że najpierw okazujemy wdzięczność Panu Bogu za niepodległość Ojczyzny i dwadzieścia lat szkoły.

Podczas eucharystii uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą Katarzyną Sójką złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.

Po mszy wszyscy przeszli do budynku szkoły, gdzie poseł Piotr Polak, burmistrz Paweł Okrasa i Maria Chodkiewicz - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich wspólnie dokonali odsłonięcia tablicy pamięci z ziemią katyńską i smoleńską, wyrzeźbioną przez Grzegorza Kołaczka z Wielunia.

Ks. Biskup i Ks. Prałat Stanisław Gancarek – Prezes SPSK w 1999 r. gdy powstawała szkoła – dokonali poświęcenia tablicy.

Wspólne odśpiewanie wszystkich zwrotek Hymnu poruszyło serca obecnych. Jeszcze większe wzruszenie wzbudziła podróż przez historię Polski, w którą zabrali nas uczniowie w przedstawieniu pt. „ Drogi wolności”, przygotowanym pod kierunkiem Magdaleny Kałwak. Uroczystość zamieniła się w wielki hołd oddany bohaterom Ojczyzny: Ojcom Konstytucji 3 Maja, uczestnikom walk powstańczych, Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i polskim legionom, żołnierzom pomordowanym w Katyniu, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i uczestnikom lotu do Katynia w 2010 r. By zakończyć wezwaniem Patrona szkoły św. Jana Pawła II.

Historię szkoły przedstawił Jarosław Petrowicz.

W trakcie uroczystości goście zostali zaproszeni do wzięcia udziału w głosowaniu na najciekawszą „ Pamiątkę dla Niepodległej”. Każda rodzina szkolna mogła przynieść jedną rzecz, która kojarzy się im ze 100 letnią historią Ojczyzny. Najwięcej głosów zdobyła legitymacja Stowarzyszenia Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę. Nagrodą dla uczniów jest wycieczka szkolna. Oprócz zwycięskiego eksponatu na wystawie znalazły się pamiątki żołnierzy: modlitewnik dziadka Ignacego z modlitwami żołnierzy na wojnie, śpiewnik dziadka Stanisława z książeczką i legitymacją wzorowego żołnierza, medale i odznaczenia wojskowe oraz przedmioty codziennego użytku: sierpy, młynek do pieprzu, świecznik, książki, pieniądze i oczywiście zdjęcia rodzinne. I tak jak w piosence „ bo moje miasto, bo moja wioska to Polska!” uczniowie doświadczyli, że dzieje Ojczyzny, szkoły są nierozerwalnie związane z historią ich bliskich.
Przemówienia gości pozwoliły obecnym „ dotknąć historii”. Pan Poseł gratulując szkole, wspomniał tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem i swoją obecność 10.04.2010 r. w Katyniu. Pan Burmistrz podziękował za patriotyczne wychowanie i współtworzenie kultury. Pani Prezes SPSK, wręczając p. Burmistrzowi Pawłowi Okrasie i Ks. Proboszczowi Marianowi Kozłowskiemu podziękowania za troskę i wspólne budowanie środowiska szkoły, wskazała na 20 letnią owocną współpracę Kościoła i Gminy ze szkołą. Podzieliła się też świadectwem z pielgrzymki do Katynia i Smoleńska, która stała się źródłem zaistnienia tablic pamięci w 34 szkołach SPSK. Natomiast Ks. Stanisław Gancarek podziękował środowisku za determinację w utrzymaniu szkoły w Kadłubie, którą mieszkańcy wykazali w 1999 r. Podkreślił, że ta postawa troski o wspólne dobro jakim jest szkoła, nie tylko zaowocowała szkołą katolicką w Kadłubie ale również wskazała nowe kierunki działania SPSK, które obecnie prowadzi ponad 100 placówek w całej Polsce. Modlitwą ogarnięto tych, którzy 20 lat temu przyczynili się do utworzenia szkoły: śp. Pana Henryka Łuczaka i śp. Pana Ryszarda Bartosiewicza.

Pani Marzena Kowalska - wizytator Delegatury w Sieradzu KO w Łodzi odczytała list od Pana Grzegorza Wierzchowskiego Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz podzieliła się swoją radością goszczenia w szkole, która była jej pierwszym środowiskiem pracy, z którym wiąże wiele pięknych wspomnień. Głos zabrali również pan Piotr Radowski – Przewodniczący Rady Gminy, Pan Wojciech Zając - Radny Powiatu oraz Dyrektorzy szkół SPSK.
Uroczystości dopełnił poczęstunek przygotowany przez rodziców, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania.

Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za obecność i tworzenie wspólnego dobra jakim jest szkoła oraz zaprosiła do udziału w dalszym świętowaniu dwudziestego roku istnienia szkoły.

Tekst i foto: SP SPSK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoła Podstawowa SPSK w Kadłubie świętowała 20-lecie[FOTO] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto