30 kwietnia policjanci z wieluńskiej komendy prowadzili poszukiwania 44-letniego mieszkańca miejscowości Mokrsko. Zaginięcie mężczyzny zgłosiła zaniepokojona rodzina.
Tego dnia mężczyzna, około godziny 23 mężczyzna opuścił swój dom i od tego czasu nie kontaktował się z rodziną. W związku z czym zaniepokojeni bliscy skontaktowali się z dyżurnym policji i zgłosili jego zaginięcie. Mundurowi natychmiast rozpoczęli jego poszukiwania- informuje mł. asp. Katarzyna Stefaniak z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.
Po kilku godzinach patrol policji w głębi pól uprawnych na pograniczu miejscowości Mokrsko i Krzyworzeka zauważył mężczyznę odpowiadającego rysopisowi zaginionego. Policjanci szybko potwierdzili, że to właśnie poszukiwany mężczyzna i zaopiekowali się 44-latkiem do czasu przyjazdu służb medycznych.
Co zrobić, gdy zaginie osoba najbliższa?
Kierujmy swoje kroki do najbliższej jednostki policji, kiedy mamy pewność, że nasz bliski zaginął. Zgłaszając zaginięcie, bądźmy przygotowani i dowiedzmy się o co policjanci mogą nas zapytać a oto kilka porad, jak zrobić to prawidłowo:
- policjanci zapytają o pełne dane personalne osoby zaginionej,
- miejmy przy sobie aktualne zdjęcie osoby zaginionej,
- podajmy jak najwięcej szczegółowych informacji dotyczących wyglądu zewnętrznego, jeśli mamy taką wiedzę
- opiszmy w co była ubrana osoba z uwzględnieniem znaków firmowych, charakterystycznych szczegółów, które
- pomogą w rozpoznaniu zaginionej osoby, przedmiotów, które mogła mieć przy sobie w chwili zaginięcia,
- podajmy znane nam okoliczności zaginięcia,
- podajmy informacje o przyjmowanych na stałe lekach, chorobach, nie ukrywajmy informacji o próbach samobójczych!
- Miejmy przygotowane adresy i kontakt do osób, z którymi mogła kontaktować się zaginiona osoba
zachęcamy członków rodziny do wyrażenia zgody na publikację wizerunku osoby zaginionej na stronie internetowej komendy policji. W takiej sytuacji oficerowie prasowi zamieszczoną publikację przekazują do mediów, co zwiększa szansę na to, że osoba zostanie zauważona przez osobę, która taki komunikat przeczyta. Policjanci sprawdzają każdy sygnał w takich sprawach, przypominamy także, że informacje o miejscu przebywania osób zaginionych czy też poszukiwanych, przekazywane policjantom, mogą być anonimowe.
Prawidłowe przygotowanie się do zgłoszenia osoby zaginionej pozwoli na natychmiastowe i skuteczne działanie policji zwieńczone odnalezieniem naszego bliskiego. Nie lekceważmy także żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś znajdując się w sytuacji kryzysowej postanawia targnąć się na własne życie. Na terenie całego kraju można uzyskać pomoc dzwonić na te numery:
- Numer alarmowy 112
- Kryzysowy telefon Zaufania na numer 116 123
- Młodzieżowy Telefon Zaufania na numer 116 111.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?