MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia ochronne. Rośnie liczba rezygnacji ze szczepionek obowiązkowych. W Łódzkiem 4 odmowy na 1000 osób w wieku od 0 do 19 lat

OPRAC.:
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Cztery na 1000 osób w wieku od 0 do 19 lat w Łódzkiem nie skorzystało w 2023 roku ze szczepień obowiązkowych. Liczba odmów w całym kraju wzrosła niemal 2-krotnie w okresie pięciu ostatnich lat. Inny problem to wciąż niewielki odsetek młodzieży zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV wywołującego choroby nowotworowe – z tej formy profilaktyki skorzystało w Łódzkiem tylko 27 proc. dzieci w wieku 12 i 13 lat.

Szczepienia obowiązkowe. Rośnie liczba odmów

W dniach 21 – 27 kwietnia trwa Europejski Tydzień Szczepień, obchodzony pod hasłem „Szczepionki chronią pokolenia”. To dobry moment na przyjrzenie się problematyce szczepień w regionie. Z wyliczeń przedstawionych przez łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2023 r. w Łódzkiem 4 na 1000 osób w wieku od 0 do 19 lat nie skorzystały z obowiązkowych szczepień ochronnych.

W całym kraju odmów wzrosła niemal 2-krotnie w okresie pięciu ostatnich lat. Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB, w 2019 r. odnotowano 48,6 tys. uchyleń od kłuć wynikających z kalendarza szczepień, a w 2023 r. liczba ta wyniosła już 87,3 tys. Sprawdź, jak zadbać o Twoje dziecko: Zaszczep się na zdrowie

Szczepienia ochronne uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. To skuteczna profilaktyka wielu chorób takich jak polio, błonica, tężec, krztusiec, różyczka, świnka. Dzięki szczepieniom przeciw COVID 19 udało się pokonać epidemię, jednak zanim wynaleziono szczepionkę, choroba zabiła wiele osób.

materiały NFZ

Szczepienia przeciw HPV w Łódzkiem

Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Chronią przed chorobami nowotworowymi wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, w tym raka szyjki macicy, raka pochwy, raka odbytu, raka prącia. Najlepszy wiek na podanie tej skutecznej szczepionki onkologicznej to 12 i 13 lat.

- W Łódzkiem ze szczepień przeciw HPV skorzystało dotąd 14 tys. dzieci 12- i 13-letnich, większość z nich to dziewczynki – 9 tys. To zaledwie 27 proc. dzieci w tej grupie wiekowej, które mogłyby się zaszczepić – mówi Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego NFZ.

Dla 12- i 13-latków wystarczą dwie dawki szczepionki przeciw HPV. Starszy nastolatek także może i powinien się zaszczepić, ale już trzema dawkami. Receptę na bezpłatną szczepionkę CERVARIX wystawia lekarz POZ. Wystarczy odebrać szczepionkę w aptece i zaszczepić się w poradni POZ.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
  • przez infolinię +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8:00-18:00)
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Dlaczego dorośli potrzebują szczepień?

Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. Szczepienia ratują życie i chronią nas przed zachorowaniem na choroby zakaźne, a także przed ich ciężkimi powikłaniami. Z Przewodnika po szczepieniach dorosłych dowiesz się m.in., które szczepionki można podawać dorosłym i którym chorobom zapobiegają.

Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką?

Większość ciężkich zachorowań, hospitalizacji, przypadków niepełnosprawności i zgonów z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać szczepieniami, występuje u dorosłych. Szczepionki chronią m.in. przed hospitalizacją z powodu Covid-19, powikłaniami z powodu półpaśca, zawałem serca z powodu grypy, czy hospitalizacją z powodu pneumokokowego zapalenia płuc.

Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić? O tym dowiesz się z poradnika Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szczepienia ochronne. Rośnie liczba rezygnacji ze szczepionek obowiązkowych. W Łódzkiem 4 odmowy na 1000 osób w wieku od 0 do 19 lat - łódzkie Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto