Stowarzyszenia z terenu gminy Sulmierzyce ZDJĘCIA

red
Poznajcie stowarzyszenia działające na terenie gminy Sulmierzyce. Publikacja towarzyszy konkursowi "Łódzkie Smaki", którego partnerem jest Urząd Gminy w Sulmierzycach.

MATERIAŁ INFORMACYJNY GMINY SULMIERZYCE

Koło Gospodyń Wiejskich w Sulmierzycach

KGW w Sulmierzycach powstało 2 kwietnia 2019 roku. Zarejestrowane zostało w ARiMR 28 maja i w obecnej chwili liczy 34 członkinie. Cieszymy się że możemy wyjść z domu i działać na rzecz lokalnej społeczności. Mamy bardzo uzdolnione Panie, których talenty nie znają granic, wśród nas mamy parę chodzących encyklopedii. Staramy się kultywować tradycję naszych przodków. Pandemia nie pozwala nam w pełni się realizować, ale robimy co możemy. W 2000 roku uczestniczyłyśmy w orszaku trzech króli organizowanym w naszej parafii, gdzie nasze diabły i gwiazda były mile odebrane przez naszych mieszkańców. Zorganizowałyśmy również bal karnawałowy dla naszych członkiń. Dzień kobiet, który był tuż przed pandemią. Potem nasze działanie niestety trzeba było dostosować do panującej sytuacji. Naszą rocznicę uczciliśmy skromnie, ale można powiedzieć, że świętowaliśmy 4 dni, ponieważ spotykaliśmy się w małych grupach.

Starały się wspierać naszych mieszkańców na różnych płaszczyznach w tym trudnym dla nich czasie, pomagając w zakupach. 13 czerwca członkinie koła, każda w swoim domu, upiekły ciasto, które przekazały mamom dzieci chorych z naszej gminy. Wsparłyśmy sprzedaż, z której dochód został przekazany na trójkę naszych mieszkańców. Przed świętami zorganizowaliśmy akcje "dar serca, kartka pomaga”, na warsztatach robiłyśmy różne rzeczy z dekupażu, które przekazaliśmy na aukcje charytatywne, jak również jednej z naszych członkiń, która ma chorą córkę. Na szczęście nasi mieszkańcy mają olbrzymie serce i lubią pomagać.

Uczestniczymy również we wszystkich akcjach charytatywnych, do których zostajemy nominowane lub zaproszone, gdzie każda z członkiń prywatnymi funduszami wspiera akcję. Braliśmy udział w Gaszyn Challenge, w Dniu Szpilek, „kasztany dla Krzysia” oraz w Biegu Zwycięstwa. Dostosowując działanie do czasów pandemii, zorganizowaliśmy sobie noc świętojańską, tłusty czwartek, ostatki, Dzień Kobiet. Wsparłyśmy również sprzedawców chryzantem, odbierając od nich te piękne kwiaty. Wzięliśmy udział również w dożynkach Wojewódzkich w Uniejowie, na których wystawiliśmy swoją potrawę, jak również nasz wieniec dożynkowy. Dzięki funduszom gminnym mogliśmy zrealizować warsztaty tworzenia tradycyjnego wieńca dożynkowego, który później zaniosłyśmy do naszego kościoła.

Przeprowadziliśmy warsztaty tworzenia kotyliona online. Każda z członkiń zrobiła kotyliony patriotyczne, które później rozdaliśmy mieszkańcom naszej gminy, aby mogli godnie uczcić 11 Listopada. Nasze członkinie też uczciły to ważne święto, zanosząc na Grób Nieznanego Żołnierza bukiety chryzantem i paląc znicza, w ten sposób oddałyśmy cześć i hołd tym, którzy walczyli za naszą niepodległość. Zorganizowaliśmy również Mikołaja dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy - w związku z pandemią nasz Mikołaj samochodem rozwoził paczki dzieciom do ich domów. Wigilia, która miała być z poczęstunkiem potraw, zmieniła swoją formę na roznoszenie potraw starszym osobom, które nie mogły lub się bały do nas przyjść.

W tym trudnym czasie udało nam się wyjechać na jedną wycieczkę. Rok 2021 też będzie inny, ale nadal będziemy się starać działać na tyle, na ile nam pozwoli nam panująca sytuacja. Już wzięliśmy udział w konkursie"Wielkanocna baba Łódzkiego" oraz zrobiłyśmy palmę wielkanocną, którą uroczyście zaniosłyśmy do kościoła parafialnego. Mamy nadzieję, że uda nam się przetrwać ten trudny czas i nadal będziemy mogły działać na rzecz naszej społeczności.

Stowarzyszenie „Dobra Wola”

Stowarzyszenie „Dobra Wola” powstało w 2015 roku. Działa przy świetlicy wiejskiej w Woli Wydrzynej i zrzesza mieszkańców tej, jak i okolicznych miejscowości. Działalność stowarzyszenia koncentruje się na organizacji imprez okolicznościowych, wycieczek i ciekawych zajęć. Aktywizacja i integracja mieszkańców następuje m. in. podczas balu karnawałowego, Dnia Kobiet, majówki, Dnia Dziecka, pikniku rodzinnego, andrzejek, mikołajek, spotkania opłatkowego czy sylwestra. „Dobra Wola” uczestniczy też w różnych wydarzeniach, takich jak festyny rodzinne czy sulmierzycka Cepeliada, podczas których częstuje gości wyśmienitymi kulinariami.

Stowarzyszenie Miłośników Pszczoły Miodnej "Pszczółka

Nasze stowarzyszenie powstało 28 listopada 2019 roku. Jest nas zrzeszonych 21 pszczelarzy, posiadamy łącznie 336 rodzin pszczelich. Głównym celem powstania naszego stowarzyszenia było zrzeszyć pszczelarzy mieszkających na terenie naszej gminy a w szczególności pomóc im w pozyskaniu środków finansowych na prowadzenie nowoczesnej gospodarki pasiecznej .Wielu pszczelarzy gospodarowali na starych często dziesięcio-, piętnastoletnich a nieraz i starszych ulach na miodarkach często ocynkowanych. Nie korzystali z żadnych dotacji darowizn czy programów wsparcia. W samym 2020 roku z NFOŚiGW udało nam się uzyskać 35 602 zł na zakup nowoczesnego sprzętu, z PGE dostawiliśmy 10000 zł za co kupiliśmy 40 nowych i nowoczesnych uli. Nie wspomnę o tym że organizujemy szkolenia, spotkania integracyjne. Zaznaczam przy tym że najstarszym pszczelarzem jest pan w wieku 77lat najmłodszy 24 lata mimo to znajdujemy wspólny język dzięki naszym podopiecznym(pszczółkom)Co nam dają pszczółki- pozyskujemy miody (rzepakowy, akacjowy, gryczany, lipowy, wielokwiatowy, czasem spadziowy i co niektórzy wrzosowy),kit pszczeli z czego się robi propolis, wosk, pyłek kwiatowy i pierzgę. Apiterapię mamy w gratisie podczas prac gospodarczych w czasie przeglądów podczas żądlenia. Często słyszy się że podkradamy miód ciężko pracującym pszczołom, obalam tą tezę ponieważ gdyby miód spadziowy został na zimę jako karma pszczoły by nie przezimowały ponieważ w tym miodzie jest zbyt dużo soli mineralnych pszczoły by dostały zatrucia i po prostu by nie przezimowały. Natomiast gdybyśmy zostawili w ulach miód gorczycowy na zimę, ten miód z kolei w środowisku ulowym pozostawiony na zimę kamienieje i pszczółki siedząc na miodzie zginęły by z głodu. A my zabierając Miód podajemy wysoko wartościową karmę. Nie wspominając o tym że podajemy leki na różne choroby które nasze pszczółki nękają. No i w sposób kontrolowany rozmnażamy rodziny pszczele, aby zapylaczy było jak najwięcej. Ta funkcja pszczoły miodnej jest nie do przecenienia. Czyli hasło (MIÓD KUPUJESZ, PSZCZOŁY RATUJESZ ) jest jak najbardziej aktualne.

Krzysztof Witkowski, prezes Koła

Stowarzyszenie Niezniszczalni

Stowarzyszenie Niezniszczalni jest organizacją działającą od 5 lat. Zrzesza mieszkańców Bogumiłowic - wsi położonej w województwie łódzkim, w gminie Sulmierzyce. Obecnie liczy sobie 33 członków w różnym wieku. Zadaniem stowarzyszenia jest promocja Gminy Sulmierzyce oraz zapewnienie mieszkańcom miłego spędzenia czasu poprzez organizowanie festynów, pikników rodzinnych, wycieczek, Mikołajek dla dzieci. Dzięki uzyskanej dotacji z Gminy Sulmierzyce możemy finansować te działania. Mimo panującej sytuacji pandemicznej, udało się nam zorganizować Mikołajki dla dzieci poprzez dostarczenie paczek do ich domów.

Stowarzyszenia z terenu gminy Sulmierzyce ZDJĘCIA

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie