Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spycimierskie Boże Ciało. Jak we wsi pod Uniejowem narodziła się niezwykła tradycja kwietnych dywanów wpisana na światową listę? ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Spycimierska tradycja według najstarszych przekazów liczy już ponad 200 lat
Spycimierska tradycja według najstarszych przekazów liczy już ponad 200 lat archiwum Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało
Tradycja według najstarszych przekazów liczy już ponad 200 lat, a została doceniona w skali całego świata poprzez wpisanie na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. O tym jak jest unikatowe jest Spycimierskie Boże Ciało i układane w jego trakcie kwietne dywany, po których podąża procesja, będzie można przekonać się już w najbliższy czwartek 8 czerwca. Skąd wziął się kultywowany w małej wsi w gminie Uniejów zwyczaj, za sprawą którego wyróżniła się i to w skali całego globu?

Spycimierskie Boże Ciało. Kwietne dywany „przybyły” wraz z powrotem do swojej wsi żołnierzy napoleońskich?

Zwyczaj ubierania drogi w Spycimierzu na uroczystość Bożego Ciała jest szacowany na ponad 200 lat, ale – jak zaznacza stowarzyszenie Spycimierskie Boże Ciało - powstał w trudnym do sprecyzowania okresie, bowiem nieuchwyconym w archiwalnych przekazach źródłowych.

- Ustalenie jego genezy opiera się jedynie na przekazach ustnych. Za najdalej sięgający wstecz przekaz należy uznać legendę o pojawieniu się tego zwyczaju wraz z powrotem żołnierzy napoleońskich do swej rodzinnej wsi. Mieli oni zaobserwować podobne zwyczaje w Europie i przeszczepić je na grunt polski – zaznaczają społecznicy.

W przekazach międzypokoleniowych mieszkańców pojawiają się także wzmianki, że zwyczaj sięga okresu międzywojennego albo początku XX w. Najstarszy pisemny przekaz znaleźć można w  kronice parafialnej z roku 1957. Wzmianka na ten temat powstała po wizytacji biskupa w parafii połączonej z uroczystością Bożego Ciała.

Kwietne dywany w Spycimierzu. Tradycja zmieniała się przez lata. Jedyna taka procesja

Tradycja układania dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała – jak zaznaczają społecznicy - zmieniała się przez lata. Początkowo wystrój był skromny – używano żółtego piasku i gałązek, później zaczęto wykorzystywać kwiaty, a obecny sposób ubierania trasy ukształtował się po 1945 roku. Trasę procesji o długości ponad kilometra pokrywa kolorowy, wzorzysty dywan kwiatowy szerokości dwóch metrów, natomiast pobocza zdobią młode brzozy i olchy, czasem proporczyki.

Zobacz jak powstają słynne spycimierskie kwietne dywany. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ:

Słynne spycimierskie kwietne dywany zostały wpisane na światową listę UNESCO. tak powstawały przed rokiem

Boże Ciało już niebawem. Zobacz, jak w Spycimierzu w gminie ...

Wyjątkowość spycimierskiej tradycji podkreśla jeszcze jedno. - Niektóre procesje, tak jak na przykład w Łowiczu, wyróżniają się bogatą oprawą w postaci długiego korowodu wiernych ubranych w tradycyjne stroje łowickie. W Spycimierzu i kilku wsiach na Opolszczyźnie kultywowany jest zwyczaj układania kwiatowych dywanów na trasie procesji, jednak tylko w Spycimierzu kapłan z monstrancją, a za nim reszta uczestników na całej trasie idą po dywanie z kwiatów – podkreślają z dumą społecznicy.

Spycimierska tradycja dostrzeżona w skali całego świata

Wyjątkowy i prawdziwie historyczny moment w historii Spycimierskiego Bożego Ciała nastąpił w ostatnim czasie. Pod koniec 2021 roku po latach starań tradycja została wpisana przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na  Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Ogłoszenie pozytywnej decyzji w pierwszym rzędzie było wyjątkowym momentem dla mieszkańców Spycimierza. – To jeszcze do nas nie dociera wszystko, ale mamy świadomość, że jest to wielka sprawa. O takim małym Spycimierzu z gminy Uniejów w województwie łódzkim w każdym zakątku świata może ktoś przeczytać i będzie wiedział, że jesteśmy – komentowała tuż po zatwierdzeniu wpisu Maria Pełka, prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało w latach 2016-2022.

Satysfakcji nie krył także burmistrz gminy Uniejów Józef Kaczmarek zaznaczając, że nie byłoby wpisu, gdyby nie mieszkańcy małej parafii w Spycimierzu, którzy od 200 lat w dzień Bożego Ciała wychodzą na drogę i ubierają ją na uroczystą procesję Bożego Ciała. - To przykład, że taka niewielka wspólnota może dokonać rzeczy wielkich, docenionych przez grono międzynarodowych ekspertów. Cieszymy się, że możemy dać przykład innym wspólnotom. Chcielibyśmy, żeby poszli w nasze ślady i promowali polskie dziedzictwo kultury.

Boże Ciało w Spycimierzu 2023. Kiedy msze i procesja? Jaka organizacja ruchu podczas słynnego już na cały świat wydarzenia? SPRAWDŹ W LINKU PONIŻEJ:

Do Spycimierza w Boże Ciało zjeżdżają tłumy, by podziwiać słynn e kwietne dywany

Boże Ciało w Spycimierzu 2023. Kiedy msze i procesja? Jaka o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto