Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie ze świadkami II wojny w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu [FOTO, WIDEO]

Redakcja
Zbigniew Rybczyński
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu spotkali się z osobami, które przeżyły wojenną traumę. „Czytanie żywych książek” zorganizowano w ramach międzynarodowego projektu Active Telling, Active Learning, propagującego pamięć o wydarzeniach II wojny światowej.

- Dziś to jest trudne do zrozumienia, ale podczas okupacji wychodząc na ulicę człowiek musiał liczyć się z tym, że za chwilę jakiś Niemiec strzeli do niego. Zabicie człowieka uchodziło bezkarnie. Nawet do zwierzyny można było tak strzelać, jak do ludzi – mówi wielunianin Henryk Strózik, który miał 14 lat, gdy wybuchała II wojna.

Oprócz niego z młodzieżą ZS nr 1 w Wieluniu spotkali się Anna Włóka i Zygmunt Werbicki. Uczestnicy wojennego dramatu, który na niespotykaną wcześniej skalę doświadczył ludność cywilną, nie tylko dzielili się opowieściami z tego traumatycznego okresu, ale też przynieśli ze sobą zdjęcia i inne pamiątki. Ta nietypowa lekcja historii była dla uczniów tyleż pouczająca, co wzruszająca.

Wraz z wieluńskim ZS nr 1 w projekcie Active Telling, Active Learning biorą udział placówki edukacyjne ze Słowenii, Rumunii, Włoch i Chorwacji. Pierwsze działania podjęto w listopadzie 2018 r. W styczniu koordynujące przedsięwzięcie z ramienia ZS nr 1 nauczycielki Małgorzata Zadęcka i Małgorzata Olborska spędziły kilka dni w Chorwacji na warsztatach.

- Rozmowy w cztery oczy na pewno budzą wiele emocji i są bardziej wartościowe od spotkań przy dużym audytorium. Główną ideą projektu jest uwrażliwianie młodzieży na prawdę historyczną, tak aby pamięć o tragicznych przeżyciach była żywa. Piszemy też artykuły poświęcone II wojnie światowej, które zamieszczamy na wspólnej stronie internetowej– mówią Małgorzata Zadęcka i Małgorzata Olborska.

Formuła spotkań wywodzi się z koncepcji Żywych Książek (ang. Human Library). Rozmowy ze świadkami wojny w poszczególnych krajach biorących udział w projekcie są rejestrowane i trafią do multimedialnej biblioteki. Nagrania będą mogły służyć np. jako materiały dydaktyczne podczas standardowych lekcji historii.

Henryk Strózik podczas spotkania z uczniami ZS nr 1 Wieluniu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto