Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakl teatralny „Śmierć na gruszy” wystawiony w Wieluniu FOTO

ryb
FB/Kino-Teatr Syrena
W Wieluniu wystawiono wstrząsający spektakl „Śmierć na gruszy”. Była to jedna z odsłon ogólnopolskiego projektu, finansowanego ze środków ministerialnych

Wieluńska publiczność miała okazję doświadczyć wrażeń artystycznych zupełnie innych od tych znanych m.in. z hitowych komedii teatralnych. Wystawiony 24 października w Kino-Teatrze Syrena spektakl „Śmierć na gruszy” wstrząsnął widzami. Poruszono w nim tematy najcięższego kalibru, choć nie brakowało też scen w duchu groteski. W pewnym momencie zatarła się granica między sceną i widownią - aktorzy przy pomocy pracowników WDK przygotowali stół biesiadny i zaprosili wszystkich chętnych do udziału w... "pikniku z okazji dnia bez śmierci”.

W spektaklu wyreżyserowanym przez Łukasza Kosa wystąpili aktorzy z łódzkiego Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA. „Śmierć na gruszy” to najbardziej znany dramat Witolda Wandurskiego, zapomnianej legendy międzywojennej Łodzi. Był poetą, dramaturgiem, reżyserem, działaczem politycznym.

Spektakl miał swoją premierę w sierpniu 2021 r. w Łodzi. To opowieść o świecie bez śmierci, w którym trudno wytrzymać. Będąca satyrą na kapitalizm i militaryzm sztuka odwołuje się do ludowej baśni o uwięzieniu Kostuchy i spowodowanych tym katastrofalnych konsekwencjach dla ludzkości.

Wieluński spektakl był jedną z odsłon ogólnopolskiego projektu „Teatr Polski”. Jego ideą jest dotarcie do widowni, które na co dzień nie mają możliwości korzystania z teatralnej oferty. W tym roku komisja artystyczna wybrała 16 produkcji, które obejrzy publiczność w 76 miejscowościach. W recenzji „Śmierci na gruszy” komisja napisała:

„To historia o tym, co się dzieje, gdy zatrzymujemy kosmiczny porządek. I o tym, że każdy porządek wymaga nieustannej krytycznej weryfikacji. Musimy być wobec niego czujni, jeśli zaśpimy nie zostanie nam nic innego poza rewolucją. Śmierć na gruszy choć baśniowa i odległa, nie jest historią z przeszłości, lecz z dzisiaj”.

„Teatr Polski” to przedsięwzięcie organizowane po raz 14. z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, a finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku pokazanych zostanie blisko 150 spektakli dzięki trójstronnej współpracy i zaangażowaniu przedstawicieli lokalnych instytucji kultury, teatrów i Instytutu.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto