Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Słynne kwietnie dywany ze Spycimierza w gminie Uniejów na światowej liście UNESCO. Dzisiaj uroczystości ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Przełomowa chwila dla słynnych kwietnych dywanów ze Spycimierza w gminie Uniejów stała się faktem. Tradycja została na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Decyzję o wpisie podjął Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas XVI sesji w Paryżu. Moment wpisania transmitowano na żywo online. Dzisiaj odbywają się uroczystości z tej okazji

Rekomendacja wpisu na listę 36 tradycji z całego świata, w tym także tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która jest kultywowana w Spycimierzu oraz 4 wsiach z województwa opolskiego: Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu, została wydana miesiąc temu. Komisja pozytywnie oceniła wniosek, umieściła go w gronie 5 najlepiej przygotowanych. Wniosek złożony przez Polskę został wyróżniony przez ekspertów UNESCO jako przykład wzorcowej współpracy z depozytariuszami.

- W Polsce najsłynniejsze dywany kwiatowe układane są co roku w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu, która należy do kilku najstarszych w Polsce i liczy ponad 900 lat – przybliża Urząd Miasta w Uniejowie. - Oprócz unikatowej tradycji, siłą Spycimierza są jego mieszkańcy, którzy przejawiają ogromną miłość do kwiatów. Niemal od zawsze były one wpisane w obchody Bożego Ciała. Kwiatowe kobierce wiążą się z dużym wysiłkiem i ogromnym zaangażowaniem całej, wielopokoleniowej wspólnoty parafialnej, która projektuje i usypuje dekoracje na szarych drogach codziennego użytku. Choć dla odwiedzających dywany są ucztą dla oka, dla mieszkańców parafii wydarzenie ma charakter przede wszystkim religijny.

Popłynęły oficjalne podziękowania

W imieniu Polski, za ten wielki sukces naszego kraju dziękowali prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Joanna Cicha-Kuczyńska, Radca Ministra ds. UNESCO, odpowiedzialna za przygotowanie wniosku.

Po ogłoszeniu decyzji o wpisaniu tradycji układania dywanów kwiatowych, rozpoczęła się konferencja prasowa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która była transmitowana na żywo w Internecie. – Gratuluję wszystkim twórcom niesamowitych dywanów kwiatowych. Od dzisiaj możecie czuć się dumni, ponieważ wasza tradycja trafiła na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. IH PAN Magdalena Gawin podczas briefingu, podsumowującego wpis tradycji na listę UNESCO.

W trakcie konferencji w MKiDN udało się nawiązać połączenie wideo z reprezentacją sygnatariuszy wniosku, osobami zaangażowanymi w starania o wpis na światową listę UNESCO. Wśród nich znaleźli się: Maria Pełka – prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało, burmistrz Józef Kaczmarek, prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz – koordynujący projekt – Andrzej Szoszkiewicz.

– To jeszcze do nas nie dociera wszystko, ale mamy świadomość, że jest to wielka sprawa. O takim małym Spycimierzu z gminy Uniejów w województwie łódzkim w każdym zakątku świata może ktoś przeczytać i będzie wiedział, że jesteśmy – mówiła jako pierwsza prezes Maria Pełka.

Burmistrz Józef Kaczmarek zaznaczył, że nie byłoby wpisu, gdyby nie wielcy mieszkańcy małej parafii w Spycimierzu, którzy od 200 lat w dzień Bożego Ciała wychodzą na drogę i ubierają ją na uroczystą procesję Bożego Ciała. – To jedyne miejsce w Polsce, gdzie procesja przechodzi po pięknym dywanie z żywych kwiatów”. Przekazał, że parafia w Spycimierzu liczy „niewiele ponad 300 mieszkańców”. To przykład, że taka niewielka wspólnota może dokonać rzeczy wielkich, docenionych przez grono międzynarodowych ekspertów. Cieszymy się, że możemy dać przykład innym wspólnotom. Chcielibyśmy, żeby poszli w nasze ślady i promowali polskie dziedzictwo kultury.
Profesor Katarzyna Smyk, przewodnicząca Rady do spraw Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, oceniła. – Wspólnota jest tak wspaniała, że to na pewno jest jedna z lepszych inwestycji Polski w dziedzictwo niematerialne. Już dzisiaj możemy być dumni z tego, co dla promocji dziedzictwa polskiego zrobią w przyszłości.

Boże Ciało w Spycimierzu 2021. Kwietne dywany zachwyciły. Zo...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słynne kwietnie dywany ze Spycimierza w gminie Uniejów na światowej liście UNESCO. Dzisiaj uroczystości ZDJĘCIA - łódzkie Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto