Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sekrety apteki" - nowa wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W Muzeum Ziemi Wieluńskiej można już oglądać wystawę poświęconą dziejom aptekarstwa, w tym także tego o wieluńskim rodowodzie

O Wieluniu zwykło się mówić, że to miasto aptek i fryzjerów z uwagi na duże ich nasycenie. Samych aptek obecnie na terenie 23-tysięcznego miasta funkcjonuje aż 20. Kilka z nich prowadzi rodzina Burchacińskich - farmaceutów od czterech pokoleń. Z ich prywatnych zbiorów pochodzi część przedmiotów zaprezentowanych na nowej wystawie czasowej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej nazwanej „Sekrety apteki”. Większość eksponatów wypożyczyły muzea w Poznaniu i Zduńskiej Woli, są też zbiory własne MZW. Ekspozycja, która zabiera zwiedzających w historyczną podróż po fascynującym świecie medykamentów, została otwarta 14 maja, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Farmaceuty.

- Odkrywanie sekretów aptekarstwa w czasie przygotowań do wystawy było dla nas fascynujące, bo okazuje się, że wiele środków, które są dla nas powszechne, kiedyś owiane były tajemnicą. W aptece można było kupić przez wieki nie tylko zwykłe pastylki czy lekarstwa, ale również środki, które działały na wyobraźnię nabywców – opowiada Magdalena Kopańska z MZW.

Eksponatom towarzyszą plansze z fachowymi opisami i zdjęciami, w tym także poświęcone historii wieluńskiej działalności farmaceutycznej. Pierwsze wzmianki o tutejszych aptekarzach pojawiają się w dokumentach z XVI wieku. Wcześniej wyrobem leków w Wieluniu, zgodnie z powszechnie przyjętą zasadą, zajmowały się osoby związane z działalnością miejskiej łaźni.

Niestety nie zachowały się pamiątki z przedwojennych wieluńskich aptek. Placówki prowadzone przy placu Legionów przez Władysława Burchacińskiego i Jerzego Błeszyńskiego legły w gruzach w wynikach bombardowania miasta 1 września 1939 r. Nie wiadomo nawet, jak wyglądało ich wyposażenie, bo ani rodzina Burchacińskich ani muzealnicy nie dysponują zdjęciami z tego okresu.

Jest też kącik poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi, farmaceucie, którego najgłośniejszym osiągnięciem było skonstruowanie lampy naftowej. Zwiedzający wystawę mogą przyjrzeć się prototypowi tego wynalazku, który jest jednym z przedmiotów użyczonych przez Muzeum Farmacji w Poznaniu. Warto dodać, że Sejm ustanowił Łukasiewicza patronem roku 2022.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto