Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozkopane osiedle Wyszyńskiego w Wieluniu. Modernizują sieć cieplną FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Na os. Wyszyńskiego w Wieluniu mieszkańcy muszą uważać na głębokie wykopy. Pomiędzy blokami trwa modernizacja sieci ciepłowniczej. W pierwszej połowie lipca EC wyłączy ciepłą wodę na czas przerwy remontowej

Wieluńska ciepłownia sukcesywnie wymienia podziemną infrastrukturę na terenie miasta. Aktualnie realizowana jest spora inwestycja na os. kard. S. Wyszyńskiego. W jej efekcie bloki od 8 do 13 zyskają oddzielne węzły cieplne. Do tej pory były zasilane z węzła grupowego. Modernizacja pozwoli zmniejszyć straty ciepła.

- Sieć od węzła do budynków po ok. 40 latach eksploatacji kwalifikowała się już do wymiany. Zdarzały się tam awarie. Inwestycja polega na likwidacji węzła grupowego, których współcześnie już raczej się nie stosuje, wymianie starej sieci na nowe przewody wysokoparametrowe oraz montażu węzłów indywidualnych w sześciu blokach. W wyniku modernizacji zmniejszą się straty ciepła – wyjaśnia Tadeusz Cieśla, wiceprezes Energetyki Cieplnej w Wieluniu.

Roboty prowadzi firma z Ostrołęki, która wygrała przetarg z ceną 759 tys. netto. Część kosztów zadania EC pokrywa ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, a konkretnie z umorzenia części pożyczki na jedną z wcześniej realizowanych inwestycji.

Inwestycja powinna zostać wykonana do końca sierpnia, ale jak mówi Tadeusz Cieśla, już w najbliższym czasie wykopy będą sukcesywnie zasypywane. Przez pewien czas występowały utrudnienia w ruchu drogowym. Tak było w czasie przekopu przez ul. Wyszyńskiego w pierwszej połowie czerwca.

To kolejna taka inwestycja na os. Wyszyńskiego. W zeszłym roku wymieniono infrastrukturę ciepłowniczą zasilającą bloki od 33 do 39. - W przyszłym roku mamy w planach osiedle Kopernika – dodaje wiceprezes Cieśla.

Jest to największe zadanie na wieluńskiej sieci ciepłowniczej realizowane w 2022 r. Ale nie największe prowadzone przez EC. Znacznie kosztowniejsza inwestycja jest w trakcie realizacji na terenie samej ciepłowni. Powstaje tam kotłownia o mocy 10 megawatów, która będzie zasilana biomasą. Wartość kontraktu to blisko 23 mln zł, z czego 8,5 mln zł pokryje dofinansowanie unijne.

Po uruchomieniu drugiego źródła ciepła, ilość węgla kamiennego spalanego przez EC zmniejszy się o co najmniej połowę. Dzięki temu ciepłownia zaoszczędzi miliony złotych rocznie na opłatach za emisję dwutlenku węgla. Tym samym odchodzenie od "brudnego" paliwa zmniejszy presję na podwyżki cen dla mieszkańców Wielunia.

Oprócz budowy kotłowni biomasowej i modernizacji sieci na os. Wyszyńskiego spółka ma jeszcze w planach na ten rok przyłączenie do ciepłociągu kilku budynków w różnych częściach miasta.

W dniach 4-15 lipca zaplanowano natomiast coroczną tzw. przerwę remontową. W ciepłowni przewidują, że potrwa ona jednak nie dłużej niż tydzień. W tym czasie mieszkańcy budynków podłączonych do sieci będą musieli radzić sobie bez ciepłej wody w kranach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto