Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok temu wyglądało, jakby przez powiat wieluński przeszedł armagedon. Dziś też może być groźnie

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Nawałnica 28 lipca 2020 roku. To było jak armagedon- komentowali mieszkańcy. Fot. archiwum prywatne mieszkańców/ OSP KSRG Młynisko /Marcin Stadnicki
Nawałnica 28 lipca 2020 roku. To było jak armagedon- komentowali mieszkańcy. Fot. archiwum prywatne mieszkańców/ OSP KSRG Młynisko /Marcin Stadnicki
Burze z gradem drugiego stopnia przewidywane są po godzinie 14. Ostrzeżenie IMGW w Poznaniu obowiązuje do godziny 22. Mieszkańcy powiatu wieluńskiego i okolicznych otrzymali ALERTY o burzach, silnym wietrze, a także możliwych przerwach w dostawie prądu. Dokładnie rok temu, 28 lipca 2020 roku, przez powiat wieluński przeszła potężna nawałnica. To było jak armagedon- komentowali mieszkańcy.

ALERT RCB

Mieszkańcy Wielunia i okolicznych miejscowości otrzymali dzisiaj ALERT RCB mówiący o spodziewanych burzach, silnych wiatrach oraz ulewnym deszczu. Możliwe będą również przerwy w dostawie prądu. Jak informuje IMGW w Poznaniu, zagrożenie burzami drugiego stopnia obowiązuje od godziny 14 do godziny 22, 28 lipca.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad- ostrzega Barbara Wrzesińska.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%. Zabezpieczmy swoje balkony i rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr bądź zniszczone przez ulewny deszcz.

To było jak armagedon. Burza 28 lipca 2020 roku

Upalny wtorek, dokładnie rok temu - 28 lipca, zakończył się gwałtowną burzą z gradem. To był dosłownie moment, a do usuwania skutków wyjechały już praktycznie wszystkie jednostki straży w powiecie wieluńskim. Mieszkańcy informują o zalanych domach, połamanych drzewach i wielu innych szkodach, które wyrządziła kilkunastominutowa burza.

Nawałnica przeszła przez powiat wieluński. To było jak armag...

Olbrzymie zniszczenia odnotowano także na wieluńskim cmentarzu.

Przypominamy, jak zachować się podczas burzy

W związku z prognozowanymi burzami zachowajmy szczególną ostrożność. Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób.
W domu:

  • Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
  • Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
  • Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
  • Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
  • Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
  • Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
  • Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.

W terenie:

  • Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
  • Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
  • Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
  • Wyjdźmy natychmiast z wody.
  • Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy

Gdy jedziemy pojazdem:

  • Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
  • Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
  • Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto