Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2022 przyniósł pozytywne zmiany dla pacjentów NFZ: nowe leki refundowane, reformę POZ, kolejne hospicja, krótsze kolejki do sanatoriów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W 2022 roku nowe uprawnienia otrzymali lekarze pracujący w poradniach POZ
W 2022 roku nowe uprawnienia otrzymali lekarze pracujący w poradniach POZ Janusz Wójtowicz/Archiwum Polska Press
W kończącym się roku 2022 udało się ułatwić leczenie w wielu obszarach – ocenia łódzki oddział NFZ. To m.in. refundacja drogich leków, krótsze kolejki do sanatoriów i nowe możliwości leczenia w POZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia w 2022 roku wprowadził wiele zmian i udogodnień, dzięki którym leczenie ma być kompleksowe i łatwiej dostępne.

- Ten rok jest czasem wracania do normalnego leczenia, do profilaktyki. Nowe leki, które refundujemy umożliwią ciężko chorym lepszą jakość życia, dodatkowe badania w POZ i opieka koordynowana pozwolą na szybszą diagnozę i kompleksowe leczenie już na poziomie swojego lekarza pierwszego kontaktu – podkreśla Anna Leder z ŁOW NFZ.

Operacja raka prostaty z użyciem robotów są refundowane przez NFZ

Od tego roku refundowane są innowacyjne terapie, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia medycyny. Od kwietnia NFZ refunduje chorym na nowotwór prostaty operacje chirurgiczne z użyciem robotów. Tego typu urządzania ułatwiają precyzyjne przeprowadzenie operacji, a chorym pozwalają na szybszy powrót do zdrowia i uniknięcie powikłań pooperacyjnych W regionie łódzkim refundowane przez NFZ operacje z użyciem robotów wykonują trzy ośrodki:

  • szpital im. Kopernika w Łodzi
  • szpital wojewódzki w Bełchatowie
  • Salve w Łodzi.

Nowe leki refundowane na mukowiscydozę i rdzeniowy zanik mięśni

Nowe możliwości leczenia zyskali w tym roku pacjenci z rzadkimi chorobami genetycznymi – mukowiscydozą i rdzeniowym zanikiem mięśni. Mukowiscydoza to choroba, która niszczy oskrzela, prowadząc do niewydolności oddechowej i zgonu. Od marca pacjenci chorzy na mukowiscydozę zyskali szeroki dostęp do leków Kalydeco, Kaftrio, Symkevi oraz Orkambi.

Natomiast rdzeniowy zanik mięśni, zwany też SMA, to choroba, która niszczy neurony odpowiedzialne za poruszanie mięśniami, osłabia je i z czasem może prowadzić do zgonu. W Polsce od kilku lat refundowany był lek Nusinersen, który trzeba podawać stale. Od września dzieci od urodzenia do 6 miesiąca mogą mieć refundowaną innowacyjną terapię genową Zolgensma, którą podaje się raz w życiu i która kosztuje aż 10 mln zł. W województwie łódzkim dostało go już dwoje dzieci. Do refundacji trafił też trzeci lek na SMA czyli Risdiplam.

Nowe badania dostępne u lekarzy POZ

W 2022 roku rozpoczęła się reforma przychodni POZ. Lekarze rodzinni zyskali nowe uprawnienia, do tej pory zastrzeżone dla specjalistów. Od lipca mogą zlecać osiem dodatkowych badań, określających:

  • poziom ferrytyny
  • poziomwitaminy B12
  • poziom kwasu foliowego
  • obecność przeciwciał anty-HCV
  • obecność przeciwciał anty-CCP
  • obeność antygenu bakterii Helicobacter pylori
  • poziom białka CRP szybkim testem u dzieci
  • obecność paciorkowców wywołujących anginę wymazowym strep-testem.

To ułatwia diagnostykę, lekarze mogą na przykład szybko określić, czy dziecko ma infekcję wirusową czy bakteryjną i dobrać właściwe leczenie. Od grudnia lekarz w POZ w uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym wykonaniu RTG płuc, **może skierować na badanie płuc tomografem komputerowym.

Opieka koordynowana nad pacjentami z chorobami przewlekłymi

Od jesieni w przychodniach POZ możliwa jest opieka koordynowana nad pacjentami z chorobami przewlekłymi z obszaru kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii. W jej ramach to przede wszystkim lekarz POZ prowadzi pacjenta z chorobami przewlekłymi, zleca badania, a w razie potrzeby konsultuje się ze specjalistą. W województwie łódzkim z takiej opieki może korzystać już 100 tys. pacjentów z siedmiu przychodni POZ.

Taką możliwość w regionie łódzkim oferują przychodnie POZ:

  • Miejskie Centra Medyczne Łódź Górna i Łódź Widzew
  • Szpital św. Rodziny w Łodzi
  • szpital wojewódzki w Sieradzu,
  • SPZ w Tuszynie
  • Eskulap w Pabianicach
  • Medycyna Rodzinna Wójcik w Drzewicy.

Krótsze kolejki do sanatoriów

W tym roku bardzo skróciły się też kolejki do sanatoriów. W województwie łódzkim czeka się średnio 12 miesięcy, tymczasem jeszcze trzy lata temu trzeba było czekać dwa razy dłużej. Stało się to możliwe m. in. dzięki lepszej rotacji zwracanymi przez pacjentów skierowaniami.

Nowe hospicja w regionie łódzkim i więcej pacjentów

Bardzo wzrosła też liczba łóżek w hospicjach stacjonarnych w regionie łódzkim – ze 120 na 213, co pozwoliło objąć opieką o 40 proc. więcej pacjentów w fazie terminalnej. NFZ podpisało też umowy z nowymi hospicjami domowymi.

Szerszy dostęp do Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia

Od tego roku więcej pacjentów może skorzystać z Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia, który pozwala oszacować ryzyko zachorowania w najbliższych latach na takie choroby jak udar czy zawał. W 2022 roku poszerzono bowiem grupę odbiorców programu o osoby w wieku 55-65 lat oraz uelastyczniono terminy zapisów. To oznacza, że od 2022 roku można je zacząć w dowolnym momencie między 35 a 65 rokiem życia i powtarzać co pięć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto