Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roczniki wieluńskie dostępne w sieci

Zbyszek Rybczyński
rocznikwielunski.wixsite.com/start
„Rocznik Wieluński” to kopalnia wiedzy o regionie. Wszystkie archiwalne numery czasopisma zostały udostępnione w internecie

Wydawany przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe przy wsparciu samorządu „Rocznik Wieluński” ukazuje się regularnie od 2001 r. Na tysiącach stron 15 dotychczasowych tomów czasopisma ukazały się dziesiątki interesujących tekstów autorstwa bardziej lub mniej utytułowanych badaczy. Teraz wszystkie te artykuły są dostępne na kliknięcie komputerowej myszy. Bogate archiwum „Rocznika” znajdziemy na uruchomionej niedawno witrynie internetowej czasopisma (KLIKNIJ). Można pobrać całe numery wydawnictwa lub wybrane artykuły.

- Każdy kolejny tom będzie zamieszczany na stronie, tyle że z pewnym opóźnieniem w stosunku do wydania papierowego - zapowiada dr hab. Tadeusz Grabarczyk, pochodzący z Wielunia pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego (Katedra Historii Średniowiecza), członek WTN od roku 2004.

W ub.r. Grabarczyk zadebiutował w roli redaktora „Rocznika Wieluńskiego”. Przez pierwszych kilka lat istnienia periodyku kierował nim prof. Tadeusz Olejnik, ówcześnie prezes WTN. W latach 2007-2013 odpowiedzialnym za tytuł był dr Zdzisław Włodarczyk, obecnie szef Towarzystwa. W 2014 r. obowiązki redaktorskie dzielił on z ks. drem hab. Sławomirem Zabraniakiem.

Trwają zabiegi o wpisanie „Rocznika Wieluńskiego” na listę czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uruchomienie witryny w sieci jest ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia tego celu. - To spowoduje wzrost cytowań publikacji z „Rocznika” i dzięki temu wzrośnie wartość wydawnictwa - ma nadzieję dr Tadeusz Grabarczyk.

Periodyk jest nie tylko miejscem dla badaczy zgłębiających historię ziemi wieluńskiej. Nie brakuje artykułów poruszających współczesną problematykę naszego regionu. Znajdziemy też rozprawy naukowe, w których charakter badań trudno przypisać do określonych regionów geograficznych. Publikujący na łamach pisma badacze reprezentują ośrodki naukowe z terenu całej Polski.

- Staramy się docierać do kolejnych ośrodków akademickich. Ostatnio udało się nawiązać kontakt z Polską Akademią Nauk. Wszytko po to, aby publikacje miały jak najwyższą wartość naukową, a do tego były ciekawe i prezentowały różnorodną tematykę - mówi dr Grabarczyk. - Ale w „Roczniku” mogą też publikować miejscowi regionaliści, którzy tutaj żyją i mają ambicje, żeby zająć się badaniami - dodaje dr Zdzisław Włodarczyk.

W przygotowaniu jest kolejny, 16. tom periodyku. Na stronie internetowej „Rocznika” osoby chcące zaistnieć na jego łamach znajdą wszystkie istotne dla siebie informacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto