Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica bombardowania Wielunia. Uroczystości o 4.40 [ZDJĘCIA]

Ireneusz Wierzbicki
Przeszywającym dźwiękiem syren alarmowych rozpoczęły się o godzinie 4:40 wieluńskie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Uroczystości odbyły się jak co roku przy ul. Piłsudskiego, przed pomnikiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia. W obchodach wziął udział m.in. wicepremier Piotr Gliński. Nie pojawili się natomiast inni zapowiadani przedstawiciele rządu RP. Wśród uczestników obchodów nie zabrakło świadków II wojny światowej, kombatantów, lokalnych samorządowców, przedstawicieli szkół i instytucji oraz miast partnerskich. Mimo bardzo wczesnej pory, na miejscu stawili się też licznie przybyli mieszkańcy miasta.

Ceremonia rozpoczęła się od przywitania uczestników Biegu Pamięci, który wyruszył 31 sierpnia z lotniska w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, skąd startowały niemieckie bombowce do ataku na Wieluń. Biegacze, przede wszystkim uczniowie wieluńskich szkół średnich, po przybyciu na miejsce obchodów uroczyście przekazali Ogień Pokoju i Pojednania sztafecie z Ostrzeszowa, Burzenina i Sieradza.

Nie zabrakło również rozbudowanej części artystycznej, przygotowanej przez Wieluński Dom Kultury. Poruszające przedstawienie, które rozpoczęło się w parku im. Żwirki i Wigury, by następnie przenieść się przed budynek II LO, w ujmujący sposób unaoczniło zebranym tragedię miasta i jego mieszkańców sprzed 77 lat.

Po części artystycznej przyszła kolej na przemówienia zaproszonych gości. Jako pierwszy wystąpił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który odczytał list premier Beaty Szydło:

- 1 września 1939 roku zapisał się w historii jako początek dramatu II wojny światowej. Tego dnia na uśpiony Wieluń spadły pierwsze bomby, przynosząc śmierć niewinnych, cierpienie i pożogę. Pierwsze ofiary tej wojny, ludność cywilna Wielunia, zapłaciły najwyższą cenę za bestialski atak niemieckiego terroru. Ci, którzy wtedy zginęli, na zawsze zostaną w naszej pamięci. Oddaję dzisiaj hołd mieszkańcom Wielunia, ale też wszystkim ofiarom II wojny światowej. Pochylamy się nad ich losem z szacunkiem, pamięcią i poczuciem odpowiedzialności za przyszłość. Ciąży na nas obowiązek zapewnienia naszym dzieciom przyszłości bezpiecznej, opartej na szacunku dla dziedzictwa przodków i naszej tożsamości. Mój rząd kwestię bezpieczeństwa Polski traktuje priorytetowo. Dziś, podczas konfliktu za naszą wschodnią granicą i rosnącego zagrożenia ze strony terroryzmu w Europie, jesteśmy zdeterminowani, by nasi obywatele czuli się w swoim kraju bezpiecznie, a nienaruszalność obecnych granic była zagwarantowana. Wieluń stał się symbolem okrucieństwa wojny i cierpienia niewinnych. Niech dzisiejsze obchody podtrzymają pamięć o ich losie i staną się ostrzeżeniem dla potomnych przed skutkami nienawiści i niszczącej siły totalitaryzmu. Jednym z warunków budowania trwałego pokoju jest mówienie prawdy historycznej. Musimy zrobić wszystko, by czas wojny już nigdy się nie powtórzył. Tutaj, w Wieluniu, mieście pokoju i pojednania, powiedzieć musimy głośno: nigdy więcej wojny.

Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia, w swoim przemówieniu poruszył istotne kwestie geopolityczne, umniejszając rangę sojuszy międzynarodowych:

- Są w historii ludzkości takie wydarzenia, takie miejsca, takie zadry, które zawsze powinny zostać w naszej pamięci. Niektóre z tych wydarzeń zostały ukształtowane przez naturę, inne są dziełem człowieka. 77 lat temu, tego dnia, na to miasto spadły pierwsze bomby II wojny światowej. Mieszkańcy tego miasta ponieśli najwyższą ofiarę, ofiarę życia, ale na zawsze pozostają w historii ludzkości. Bardzo często w naszym kraju mówi się, że my Polacy w sposób nadmierny eksponujemy takie wydarzenia i takie rocznice, które wiążą się z narodowymi porażkami. Mówi się o tym, że powinniśmy bardziej świętować chwile chwały polskiego oręża, takie jak bitwa pod Kłuszynem, pod Chocimiem, czy pod Wiedniem. To jest prawda. Powinniśmy o tych chwilach chwały pamiętać i to świętować. Ale musimy też bezwzględnie pamiętać także o takich datach, jak ta dzisiejsza, z kilku powodów. Po pierwsze w imię pamięci tych, którzy zginęli w II wojnie światowej. Należy im się nasza pamięć, nasz hołd i nasza modlitwa do Boga, aby ich dusze uzyskały wieczne zbawienie. Po drugie, w imię szacunku dla tych, którzy w tej wojnie brali udział, którzy przeżyli i którzy jeszcze są wśród nas. Jesteście państwo dla nas przykładem i wzorem do naśladowania. Po trzecie, takie rocznice są po to, abyśmy pamiętając o historii i o tym, jakie błędy popełniono w przeszłości, tych samych błędów nie popełnili teraz i w przyszłości. Głównym wnioskiem, który powinien dla nas wypływać z wybuchu II wojny światowej jest moim zdaniem to, że nie powinniśmy w sposób bezgraniczny wierzyć w traktaty pokojowe, porozumienia, umowy dobrosąsiedzkie. Historia świata pokazuje, że żaden albo prawie żaden tego typu pakt nie został dochowany do końca. Rządzący naszym krajem w latach 30. za bardzo uwierzyli w siłę i moc traktatów, zaniedbując polską armię, w wyniku czego w roku ’39 była ona bardzo słabo uzbrojona. Tak, jak możemy się różnić w innych obszarach życia, tak bezpieczeństwo kraju powinno być wyłączone z bieżących kłótni i sporów politycznych. Bezpieczeństwo ojczyzny powinno wręcz być naszym imperatywem narodowym.

- 1 września 1939 roku granice naszego państwa zostały złamane przez najeźdźcę niemieckiego. Ale 17 września granice tego państwa zostały również złamane przez najeźdźcę sowieckiego. Dla nas Polaków II wojna światowa skończyła się tak naprawdę 17 września 1993 roku, wraz z opuszczeniem Polski przez ostatniego żołnierza armii rosyjskiej. Powinniśmy o tym pamiętać, dlatego że z prochów tej nocy i tych wszystkich lat walki powstało to piękne miasto, które jest dumne ze swojej historii, które zna swoją wartość, w którym żyją kreatywni, inteligentni ludzie, tworzący bogactwo tej ziemi. W hołdzie tym, którzy polegli w pierwszych dniach II wojny światowej, ale także tworząc przestrzeń rozwoju dla przyszłych pokoleń wielunian. Dlatego, że Wieluń to jest miasto jutra.

Andrzej Stępień, starosta wieluński, zwrócił uwagę na pogardę, nienawiść i okrucieństwo, jakie niosła ze sobą II wojna światowa:

- Przed chwilą ucichł dźwięk wyjących na trwogę syren. Ale jeszcze trwa nam w uszach, jeszcze drży w powietrzu, jeszcze rozbudzone alarmem ptaki nie usadowiły się na powrót w swoich gniazdach. I mimo, iż świadomi jesteśmy otaczającej nas rzeczywistości i czasu, w którym się znajdujemy, to budzi on w nas jakiś nieokreślony wewnętrzny niepokój, jakiś irracjonalny lęk. Taki sam dźwięk syren obudził o świcie 77 lat temu mieszkańców Wielunia, a chwilę potem z nieba spadła szerząca zniszczenie zagłada, obracając bezbronne miasto w morze ognia i ruin. Gromadzi nas pamięć, gromadzi potrzeba dania świadectwa prawdzie. Oddania hołdu, a jednocześnie spłacenia długu wdzięczności wobec tych, którzy polegli z rąk oprawców. Nasze obchody przypominają bowiem o czasie pogardy dla drugiego człowieka. Czasie nienawiści, która zrodziła niespotykaną w historii świata zbrodnię. O czasie zła, którego nadejście wrota uchyliła tragedia Guerniki i przeprowadzony za zgodą europejskich mocarstw anschluss Austrii i aneksja Czech. Zagłada Wielunia otworzyła te wrota na oścież. Niczym nieskrępowane już zło rozlało się na cały świat, pogrążając go na lata w mrokach barbarzyństwa i bezmiernego okrucieństwa, wyzwalając najniższe instynkty w ludziach, którzy uzurpowali sobie prawo do decydowania o ludzkim życiu na podstawie przynależności rasowej, wyznaniowej, czy etnicznej.

Po uroczystych przemówieniach odczytano apel poległych. W tej części obchodów zaszła istotna zmiana w porównaniu do lat ubiegłych, bowiem podczas apelu poległych uczczono także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, na czele z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rocznica bombardowania Wielunia. Uroczystości o 4.40 [ZDJĘCIA] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto