MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowo długie obrady wieluńskiej rady. Sesja zakończyła się przed północą! ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Posiedzenie Rady Miejskiej w Wieluniu - 30 marca 2023 r.
Posiedzenie Rady Miejskiej w Wieluniu - 30 marca 2023 r. Z. Rybczyński
Rada Miejska w Wieluniu ma za sobą rekordowo długie posiedzenie. Obrady rozpoczęte o godz. 9 rano zakończyły się… tuż przed północą

Program sesji Rady Miejskiej w Wieluniu zwołanej na 30 marca liczył 38 punktów i został jeszcze rozszerzony w trakcie posiedzenia o kilka tematów wnioskowanych przez burmistrza Pawła Okrasę. W wielu punktach samorządowcy i zaproszeni goście toczyli długie dyskusje, co skończyło się rekordowo długimi obradami. Sesja rozpoczęta o godz. 9 zakończyła się dosłownie kilka minut przed północą.

Co prawda nie obradowano nieprzerwanie przez 15 godzin – była jedna dłuższa przerwa obiadowa i kilka krótszych. Faktem jednak pozostaje, że pobity został rekord długości posiedzenia wieluńskiej rady. Który i tak już był wyśrubowany – w listopadzie i grudniu 2022 roku były dwie sesje, które trwały do 22 i 23.

Poszczególne tematy omawiane na sesji będziemy sukcesywnie opisywać na portalu wielun.naszemiasto.pl. Poniżej przedstawiamy w skrócie, co działo się na czwartkowej sesji. W galerii możecie obejrzeć zdjęcia z posiedzenia w sali 101.

W początkowej fazie obrad omawiano wszelkie problemy zgłaszane przez radnych. Wolne wnioski są tradycyjnie poruszane w punkcie dotyczącym sprawozdania z działalności ratusza między sesjami. Pytano głównie o realizowane i planowane inwestycje, ale pojawił się też m.in. kontrowersyjny temat domniemanego wyśmiewania radnych z komisji rewizyjnej w rozmowie, którą burmistrz miał przeprowadzić z prokuratorem.

W następnej kolejności rozpatrzone zostały sprawozdania o stanie bezpieczeństwa w gminie. Tutaj samorządowcy prowadzili długą dyskusję z komendantem wieluńskiej policji. Na sesji gościli również przedstawiciele straży pożarnej i straży miejskiej.

Wiele wątpliwości radnych wzbudziły tematy związane z finansami gminy. Burmistrz przedłożył uchwałę dotyczącą zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 21 mln 590 tys. zł. Środki bankowe pójdą na częściowe pokrycie tegorocznego deficytu budżetowego oraz spłatę niektórych wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Pod głosowanie poddany został projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przemysłowo-usługowych w obrębie ulic Warszawskiej, Fabrycznej, Długosza i Przemysłowej. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

W porządku obrad znalazły się też uchwały dotyczące m.in. opłaty targowej, nadania nazw ulicom w mieście, skargi na burmistrza, zasad używania herbu i flagi Gminy Wieluń, czy programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami. W ostatniej części obrad znalazł się blok sprawozdań z funkcjonowania Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, strefy płatnego parkowania, targowisk, programów przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto