Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty. Kurator czeka na decyzję Wielunia

Zbyszek Rybczyński
Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski (stoi) podczas wizyty w Wieluniu w grudniu ub. r. Obok wiceminister edukacji Maciej Kopeć i burmistrz Paweł Okrasa
Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski (stoi) podczas wizyty w Wieluniu w grudniu ub. r. Obok wiceminister edukacji Maciej Kopeć i burmistrz Paweł Okrasa Zbyszek Rybczyński
Tylko trzy gminy w woj. łódzkim nie przedłożyły kuratorowi projektu nowej sieci szkół. Jest wśród nich Wieluń. Na najbliższy poniedziałek zwołano nazdwyczajną sesją Rady Miejskiej w sprawie oświaty

- Region łódzki jest doskonale przygotowany do reformy - stwierdził na poniedziałkowej konferencji łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. Tylko trzy ze 177 gmin nie przedłożyły tzw. specuchwał, określających sieć szkół po reformie, która zakłada likwidację gimnazjów. Są to Wieluń, Sokolniki i Błaszki.

W Wieluniu powstaną trzy ośmioletnie podstawówki na bazie zespołów szkół, które samorząd miejski powołał do życia z początkiem lutego br. Budząca kontrowersje reorganizacja miała służyć temu, żeby płynnie wejść w ministerialną reformę. Tymczasem pojawiły się wątpliwości odnośnie do obwodów przekształcanych placówek. Z tego właśnie powodu uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego wciąż nie została podjęta. Projekt miał być głosowany na sesji 15 lutego. Został zdjęty z porządku obrad na wniosek radnej Honoraty Freus-Grzelak.

- Podział jest nierównomierny. Między innymi uważam, że Stodolniana powinna należeć do Zespołu Szkół nr 1, a nie do dwójki - argumentowała. Jej wniosek przeszedł 14 głosami, przy 3 przeciw i 2 wstrzymujących się.

Tzw. specuchwała oświatowa to dopiero pierwszy krok wynikający z ustawy. Kolejnym jest opinia kuratora, która dla samorządu jest wiążąca. Potem jeszcze uchwałę należy skonsultować ze związkami zawodowymi. Po tych uzgodnieniach rada powinna podjąć ostateczną uchwałę do 31 marca. Czy Wieluń wyrobi się w tym terminie?

Nad modyfikacją rewirów szkół pochyliła się komisja oświaty, która prowadziła konsultacje ze środowiskami szkolnymi. Temat sieci szkół znalazł się w porządku obrad sesji Rady Miejskiej, którą zaplanowano na 24 marca. W środę przewodniczący rady Piotr Radowski mówił nam, że nie dostał nowego projektu szkolnej sieci.

- W tej sytuacji do porządku obrad wprowadzę uchwałę w tej samej wersji, co 15 lutego. Na sesji rozstrzygnie się, czy poprawki komisji oświaty zostaną uwzględnione - mówił nam Radowski.

Jednak już w czwartek sytuacja zmieniła się. Do przewodniczącego wpłynął wniosek grupy radnych o zwołanie nadzwyczajnej sesji w sprawie oświaty. Do wniosku został dołączony zmodyfikowany projekt szkolnej sieci. Dzisiaj Piotr Radowski podjął decyzję o zwołaniu posiedzenia na poniedziałek, 20 marca. "Podjęcie przez Radę na sesji nadzwyczajnej przedmiotowej uchwały pozwoli na wywiązanie się z realizacji obowiązku nałożonego przez ustawodawcę na organ stanowiący gminy" - czytamy we wniosku grupy radnych.

Dodajmy, że w Wieluniu od roku szkolnego 2017/2018 powstanie jeszcze jedna szkoła podstawowa. W docelową ośmiolatkę przekształca się Gimnazjum Katolickie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto