Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum w sprawie budowy elektrociepłowni w Wieluniu?

Zbyszek Rybczyński
Zbyszek Rybczyński
Być może trzeba będzie zorganizować referendum w tej sprawie – mówi burmistrz Paweł Okrasa o planach budowy elektrociepłowni na biomasę w Wieluniu

W środę odbyła się druga w ciągu zaledwie kilku dni sesja Rady Miejskiej Wielunia zwołana na wniosek burmistrza. Paweł Okrasa poinformował, że nie wyklucza zorganizowania gminnego referendum. Mieszkańcy mieliby się wypowiedzieć, czy są za tym, aby rozwój gminy opierał się o odnawialne źródła energii. Chodzi głównie o wykorzystanie źródeł geotermalnych oraz plany budowy elektrociepłowni na biomasę. Burmistrz argumentuje, że sprawa jest zbyt poważna, by padła ofiarą rozgrywek politycznych.

- Tu chodzi o interesy całej gminy. Do zorganizowania referendum namawiają mnie sami mieszkańcy – mówi Paweł Okrasa.

Burmistrz mówił o tym, gdy w sali obrad nie było już części radnych. Opuścili salę, bo sesja została zakończona przez przewodniczącego Piotra Radowskiego. Niezrażony tym Okrasa włączył sobie mikrofon, bo chciał odnieść się do pytań o darowiznę od firmy TergoPower – tej samej, która chce w Wieluniu budować bio elektrociepłownię. Wcześniej nie mógł tego zrobić, bo przewodniczący nie udzielił mu głosu.

Sama sesja trwała ledwie kwadrans. Została ona zwołana w celu unieważnienia zmian w budżecie, które oponenci burmistrza przeforsowali na poprzedniej sesji, która odbyła się w piątek. Nie pozwolono wtedy na zdjęcie z budżetu 6 mln zł z tytułu sprzedaży działek po cukrowni. Radni mieli świadomość, że nie ma szans na to, aby te pieniądze wpłynęły w tym roku do gminnej kasy. Zdjęto też wtedy z budżetu darowiznę od TergoPower.

Uchwała okazała się niezgodna z ustawą o finansach publicznych. Przewodniczący Piotr Radowski nie zatwierdził jej swoim podpisem. Na środowej sesji uchwała została prawie jednogłośnie uchylona. Następnie radni zaakceptowali zmiany w budżecie, które przedłożył burmistrz. Brak dochodów ze sprzedaży terenów po cukrowni odbija się na inwestycjach. Żeby dopiąć budżet, przesunięto na przyszły rok terminy realizacji lub płatności wielu zadań.

Darowiznę w wysokości 50 tys. zł firma z norweskim kapitałem wpłaciła na konto gminy w jasno określonym celu - na organizację turnieju charytatywnego Giganci Siatkówki. Pojawiły się jednak zarzuty, że to forma „korupcji administracyjnej”. Burmistrz uważa tego rodzaju zarzuty za demagogię. Zapewnia, że od strony prawnej sprawa jest czysta.

Warunkiem realizacji inwestycji wykorzystujących odnawialne źródła energii w Wieluniu jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rozległego obszaru między ulicami Sieradzką, Jagiełły, Fabryczną i Ciepłowniczą. Pod koniec września radni w burzliwych okolicznościach nie wyrazili zgody na uchwalenie planu. Temat jest jednak otwarty. Burmistrz zapowiada, że przeprowadzi kampanię informacyjną i ponowi próbę uchwalenia planu.

Więcej na temat ostatnich wydarzeń na sesja rady miejskiej można przeczytać w „Naszym Tygodniku”, piątkowym dodatku do „Dziennika Łódzkiego”. Publikujemy również wywiad z burmistrzem Paweł Okrasą, którego pytamy o plany budowy elektrociepłowni, spory z miejskimi radnymi i szorstkie relacje z Energetyką Cieplną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto