Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Realizacja projektu szlaku bursztynowego dobiegła końca

Daniel Sibiak
W Muzeum Ziemi Wieluńskiej rozpoczęła się dzisiaj dwudniowa konferencja regionów szlaku bursztynowego. Zgromadzeni usłyszeli jakie inwestycje wykonano w ramach projektu „Wzmocnienie roli szlaku bursztynowego”, na którego realizację powiat wieluński otrzymał 42 mln zł dofinansowania. Jest to m.in. przebudowa 40 kilometrów dróg powiatowych, gminnych i leśnych, wytyczenie i oznakowanie 600 km ścieżek rowerowych, zorganizowanie i wyposażenie punktów informacji turystycznej np. w Osjakowie, 7 punktów edukacji ekologicznej, przeprowadzenie prac konserwatorskich w 25 zabytkowych obiektach, w tym w 17 kościółkach, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie oraz Baszcie Męczarni.

Dzięki projektowi powstał także portal aktywnej turystyki.Interaktywne mapy cyfrowe portalu udostępniają ponad 700 kart informacyjnych o zabytkach, atrakcjach kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych, a także dotyczących różnorodnej bazy noclegowo-gastronomicznej i sportowej. Karty te są wzbogacone o galerie zdjęć, wśród których szczególną wartość poznawczą mają unikatowe zdjęcia lotnicze wykonane z niskiej wysokości inwentaryzujące ponad 900 km szlaków rowerowych, pieszych, konnych, wodnych i samochodowych.

– Żaden właściciel gospodarstwa agroturystycznego nie jest w stanie stworzyć takiego przekazu informacji – uważa Ryszard Sztoch, którego firma jest wykonawcą projektu szlaku bursztynowego.

Podczas konferencji wspominano także początki realizacji szlaku, sięgające czerwca 2008 roku.

– Pamiętam jak wywoziliśmy ze starostwa 800 kg dokumentacji niezbędnej do złożenia projekt– wspomina burmistrz Janusz Antczak. Dzisiaj wspólnie ze starostą Andrzejem Stępniem dziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.

O tym, że projekt szlaku bursztynowego szybko stał się marką nie tylko powiatu wieluńskiego, ale i łódzkiego mówiła obecna na konferencji wicemarszałek Dorota Ryl.

- Ile by się nie powiedziało o szlaku bursztynowym, to i tak za mało. We wszystkich miastach i powiatach, które odwiedza mówię, że jeśli chcecie stworzyć dobry projekt bierzcie przykład z realizacji projektu szlaku bursztynowego, który nie bez przypadku reprezentował województwo łódzkie w Brukseli – przypomina Dorota Ryl.

Za realizację projektu włodarzom powiatu i miasta dziękował też poseł Mieczysław Łuczak.

- Zrobiliście dobrą robotę. Teraz czas na następny program. Do roboty. Pomysł już jest – zdradził poseł.

Po zakończeniu konferencji jej uczestnicy zwiedzili Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz starówkę Wielunia. Po południu odwiedzą Ożarów i Konopnicę.

Konferencja była okazją do podsumowania projektu szlaku bursztynowego, którego realizacja dobiega końca. Za trzy tygodnie skończą się ostatnie prace remontowe w MZW.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto