Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko przystąpi do programu „Stop Smog" realizowanego przez NFOŚiGW?

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Czy Radomsko przystąpi do programu „Stop Smog" realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? Interpelację w tej sprawie podczas ostatniej sesji złożył radny Dariusz Kopeć.

Czy Radomsko przystąpi do programu „Stop Smog" realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? Interpelację w tej sprawie podczas ostatniej sesji złożył radny Dariusz Kopeć.

Jak informuje prezydent Jarosław Ferenc, miasto jest zainteresowane przystąpieniem do programu „Stop Smog" i przygotowuje się do złożenia wniosku o zawarcie porozumienia na współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów w ramach programu.

Obecnie miasto dokonuje analizy danych niezbędnych do oszacowania planowanego do uzyskania efektu ekologicznego w oparciu o inwentaryzację źródeł ciepła przeprowadzoną w roku bieżącym - wyjaśnia prezydent Ferenc. - Zaproponowana formuła programu „Stop Smog" finansująca likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych do 100% kosztów inwestycji, jest szansą dla wielu mieszkańców Radomska.

Jak zapewnia prezydent Radomska, miasto podejmuje niezbędne działania, aby przygotować się do wdrożenia przedmiotowego programu.

Wnioskodawcą w programie „STOP SMOG" będzie gmina, która uzyska z budżetu państwa do 70% dofinansowania kosztów inwestycji, pozostałe 30% stanowić będzie jej wkład własny. Istotny z punktu widzenia mieszkańca będzie fakt, że wysokość wsparcia w formie bezzwrotnej dotacji wynosić będzie do 100% kosztów inwestycji.

Z początkiem 2021 roku weszła w życie ustawa (z 28.10.2020r) o zmianie ustawy o wspieraniu termomodemizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza wiele zmian w dostępie gmin do programu „STOP SMOG", między innymi :

  • umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu w roli koordynatora kilku gmin
  • wydłużenie z 3 do 4 lat okresu realizacji porozumienia
  • dopuszczenie możliwości realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy
  • rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych
  • zniesienie obowiązku sporządzania przez samorządy gminne programów niskoemisyjnych
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto