Burmistrz Wielunia został negatywnie rozliczony z wykonania budżetu gminy w roku 2021. Uchwała w sprawie nieudzielenia absolutorium Pawłowi Okrasie została podjęta 26 lipca stosunkiem głosów 11 za, 6 przeciw, 1 wstrzymujący. Taka decyzja jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy referendalnej w sprawie odwołania burmistrza przed upływem kadencji. Tak stanowi ustawa o samorządzie gminnym.
O tym, czy dojdzie do referendum, radni zdecydują podczas posiedzenia zwołanego na 24 sierpnia. Aby uchwała przeszła, wymagane jest poparcie jej przez co najmniej 11 radnych (bezwzględna większość głosów ustawowego składu rady). Przed podjęciem uchwały radni zapoznają się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w tej sprawie oraz wysłuchują wyjaśnień burmistrza.
Koszty ewentualnego referendum zostaną pokryte z budżetu gminy. Głosowanie przeprowadza się w dzień wolny od pracy, najpóźniej w 50 dniu od dnia opublikowania uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
PROJEKT UCHWAŁY REFERENDALNEJ PUBLIKUJEMY W GALERII ZDJĘĆ
Burmistrzowi już raz groziło skrócenie kadencji. W lutym 2022 r. z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Pawła Okrasy wyszła grupa mieszkańców Wielunia. Działo to świeżo po głośnych na cały kraj kontrowersjach wokół gali MMA.
Należało zebrać ok. 2,5 tys. podpisów mieszkańców gminy, aby referendum mogło się odbyć. Pod koniec marca komitet referendalny, na czele którego stał Stanisław Kokot, ogłosił wycofanie się z inicjatywy. Tłumaczono to koniecznością niesienia pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Kokot zapewniał, że zebranie wymaganej liczby podpisów było realne.
W przypadku procesu odwoławczego inicjowanego przez Radę Miejską nie trzeba zbierać podpisów. Do przeprowadzenia referendum wystarczy podjęcie stosownej uchwały.

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?