Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Wielunia skrupulatnie rozliczyli burmistrza. Czas na więcej dialogu, a mniej konfliktów? ZDJĘCIA Z SESJI

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Bardzo długie dyskusje poprzedziły głosowanie uchwał w sprawie wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Wielunia. Czy rozliczeniowa sesja przyniesie przełom w burzliwych dotąd relacjach stron samorządowego sporu?

Długą debatę nad raportem o stanie gminy Wieluń zwieńczyło głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza Pawła Okrasy. Wotum zostało udzielone, choć przy licznych głosach przeciw uchwale. Jeszcze bardziej podzieleni radni byli w kwestii oceny wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy Wieluń. Przewagą jednego głosu uchwała w sprawie nieudzielenia burmistrzowi absolutorium została odrzucona.

Absolutorium dla burmistrza Wielunia

Podobnie jak w 2019 r., komisja rewizyjna wnioskowała o nieudzielenie burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania poprzedniego budżetu, zarzucając mu m.in. niegospodarność w kwestii sprzedaży działki po cukrowni za 3 mln zł. Tu mocno wybrzmiał zarzut, że burmistrz zataił przed radnymi odroczenie terminu płatności za nieruchomość do 2020 r. W kilku innych kwestiach również pod adresem Pawła Okrasy padły oskarżenia o okłamywanie radnych i opinii publicznej.

Radni sceptycznie oceniający wykonanie ubiegłorocznego planu finansowanego wskazywali też m.in. na wielkość tzw. wydatków niewygasających, czyli funduszy, które miały być wydane w 2019 r., a zostały przesunięte na rok kolejny. Jest to kwota aż 7 mln zł. - To pokazuje brak zaangażowania w realizację budżetu - ocenił radny Sławomir Kaftan.

Choć sam burmistrz wypowiadał się powściągliwie, próbując szukać porozumienia ze swoimi adwersarzami, to już przewodniczący klubu Łączy Nas Wieluń Jarosław Rozmarynowski nie przebierał w słowach. Wystawił ostrą ocenę radnym skrupulatnie rozliczającym poczynania burmistrza, co zostało odczytane jako całkowite zaprzeczenie wcześniejszych apeli o budowanie mostów porozumienia. Nawet burmistrz negatywnie ocenił tę emocjonalną wypowiedź.

Oczywiście prowadzono rytualny spór, do czego tak naprawdę odnosi się absolutorium. Zwolennicy burmistrza podnosili, że we wniosku komisji rewizyjnej brakuje konsekwencji. Na to odpowiadano, że brak zastrzeżeń do sprawozdań finansowych wcale nie musi kłócić się z negatywną oceną ogólnej polityki gospodarczej ratusza. I do tego też sprowadzał się wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium, do którego zresztą Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi nie wniosła uwag.

Uchwała sankcjonująca negatywną ocenę za wykonanie ubiegłorocznego budżetu jednak nie przeszła. Za nieudzieleniem absolutorium głosowało 10 radnych, 11 było przeciw.

ZOBACZ TEŻ: W czwartek zapadnie decyzja o absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza

Raport o stanie gminy Wieluń i wotum zaufania dla burmistrza

Wprowadzona dwa lata temu na mocy ustawy instytucja raportu stanie gminy i debaty nad nim okazała się w przypadku Wielunia formułą bardzo pojemną. Uczestnicy czwartkowej dyskusji poruszali tematy nie tylko związane z kondycją gminy, ale też takie, które akurat uznali za stosowne. Z jednej więc strony byliśmy świadkami serii pytań ściśle związanych z zawartością raportu, w których przodowała radna Anna Dziuba-Marzec, z drugiej m.in. nawiązanie burmistrza do obchodów 1 września z udziałem prezydentów Polski i Niemiec jako najważniejszego wydarzenia 2019 r.

Grupa zarzutów formułowanych przez oponentów burmistrza dotyczyła samej jakości raportu o stanie gminy. Wyliczano braki i błędy, czy wręcz przekłamania w dokumencie. Wskazywano przy tym, że ratusz miał dużo czasu na profesjonalne przygotowanie raportu. Pierwotnie miał on ujrzeć światło dzienne w maju, jednak burmistrz wniósł wtedy o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Paweł Okrasa uzasadnił to tym, że chce skorzystać z dodatkowego czasu, jaki samorządowcy dostali na przygotowanie raportu w związku z pandemią. Zapewniał, że dzięki temu dokument będzie bardziej dopracowany.

- Mogliśmy mieć nadzieję, że raport zostanie przygotowany w sposób solidny, tymczasem różnego rodzaju „kwiatków” jest sporo – skwitował przewodniczący rady Tomasz Akulicz.

W dyskusji poprzedzającej głosowanie uchwały nad wotum zaufania nie zabrakło tematów, które w ubiegłym roku były największymi punktami zapalnymi między burmistrzem i radą. Chodzi m.in. o przebudowę ul. Popiełuszki, która miała być gotowa jesienią, a przebudowa zakończyła się pół roku później, oraz nieudaną próbę budowy żłobka w 2019 r. (który zresztą miał być gotowy już w 2018 r.). Przypomniano też burmistrzowi m.in. zaniedbania przy wnioskach o dofinansowania na budowę kompostowni i sali gimnastycznej przy SP nr 2.

Kontrę do wytykania porażek i zaniedbań w działalności ratusza stanowiła wypowiedź radnego Roberta Dudy, który w trakcie tej kadencji przeszedł z obozu oponentów Pawła Okrasy do burmistrzowskiego klubu Łączy Nas Wieluń, tracąc przy tym stanowisko wiceprzewodniczącego rady. Przytaczał m.in. ogólnopolskie rankingi, świadczące o bardzo dobrej kondycji gminy Wieluń.

- Wieluń ma się coraz lepiej i wygląda coraz lepiej, o czym mówią nie tylko mieszkańcy, ale też przyjezdni – sumował Duda.

Radny zaapelował również o obniżenie temperatury sporu w wieluńskim samorządzie, albowiem „więcej nas łączy niż dzieli”. Niejednej już odezwy o pojednanie sala obrad była niemym świadkiem. Dlatego wiceprzewodniczący Piotr Radowski wystąpił z innym apelem: aby za słowami szły czyny, bo niestety często jest tak, że jedno się mówi, a potem robi zupełnie co innego.

Niemniej Radowski ocenił, że widzi światełko w tunelu wiodącym do porozumienia, gdyż obóz burmistrza zaczął doceniać wagę inwestycji, które opozycja przy ich oporze wprowadziła do budżetu, m.in. przebudowę ul. Kolejowej. Radny Jarosław Rozmarynowski od razu pospieszył z wyjaśnieniem, że klub Łączy Nas Wieluń nigdy nie był przeciw tym projektom, jednak niekoniecznie chciał ich realizacji już teraz.

- Kierunek mamy wspólny, tylko różnimy się co do tempa poszczególnych działań – stwierdził Rozmarynowski.

Koncyliacyjny kierunek, w jakim podążyła dyskusja, ochoczo podchwycił burmistrz Paweł Okrasa. Włączając się do dyskusji, cytował wiersz „Modlitwa o wschodzie słońca”, po czym mówił o potrzebie współpracy i oceniania po czynach, a nie podług sympatii i antypatii. Oznajmił, że w związku z dobrą atmosferą nie będzie odpowiadał na szczegółowe pytania radnej Anny Dziuby-Marzec, aby nie wchodzić w „ostre dyskusje, bo one są nam niepotrzebne”.

- Raport obejmuje całokształt funkcjonowania gminy – od działalności samego urzędu, poprzez działalność przedszkoli, szkół, placówek kultury. Ta działalność w szerokim wymiarze instytucji zależnych od gminy w moim przekonaniu jest prowadzona w gminie dobrze. Oczywiście nie mówimy, że wszystko jest idealnie, bo tak nigdy nie będzie. Każdy z nas błędy popełnia, natomiast chodzi o to, żebyśmy potrafili z tych naszych niedoskonałości wyciągać właściwe wnioski – komentował burmistrz Okrasa.

Na "uduchowionej" wypowiedzi włodarza bynajmniej dyskusja nie zakończyła się. Na ziemię sprowadziła burmistrza radna Dziuba-Marzec. Podniosła, że poświęciła dużo czasu na analizę raportu, w związku z czym oczekuje odpowiedzi na swoje pytania, a ich brak wypaczałby sens debaty nad raportem. Stwierdziła też, że utożsamia się w pełni z cytowanym przez burmistrza wierszem, ale nie widzi w postępowaniu Pawła Okrasy stosowania się do zawartych w nich słów.

Burmistrz ostatecznie otrzymał wotum zaufania. Uchwałę poparło 11 radnych, 8 było przeciw, a dwaj radni zrezygnowali z udziału w głosowaniu. Z raportem o stanie gminy Wieluń za 2019 rok można zapoznać się TUTAJ

Radni Wielunia skrupulatnie rozliczyli burmistrza. Czas na w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto