Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inteligentne oświetlenie na przejściach dla pieszych w Wieluniu. Na razie system działa tylko na ul. Młodzieżowej FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Przejście na ul. Młodzieżowej
Przejście na ul. Młodzieżowej Zbigniew Rybczyński
Na terenie Wielunia powstały pierwsze inteligentne systemy oświetleniowe na przejściach dla pieszych. Póki co jednak działa tylko ten na ul. Młodzieżowej. W najbliższych miesiącach podobnych rozwiązań doczekają się kolejne zebry

Aktywne systemy oświetleniowe uruchamiają się w momencie zbliżenia się przechodnia do pasów. Są to zarówno pulsujące światła na pionowych znakach drogowych, jak i tzw. kocie oczka wbudowane w jezdnię. Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Wieluniu inteligentne rozwiązania zaprojektowano na ulicach POW (dwa przejścia - przy przedszkolu i obok skrzyżowania z ul. Wendta), Szpitalnej (w pobliżu SPZOZ) i Młodzieżowej (na wysokości piekarni). Bezpieczeństwo zwiększy także wymalowanie specjalnego rodzaju oznakowania poziomego oraz montaż nowych latarni w rejonie przejść.

Systemy oświetleniowe już od dłuższego czasu są zamontowane na wszystkich czterech przejściach, jednak do tej pory uruchomiony został tylko jeden – na Młodzieżowej. W pozostałych lokalizacjach nie ma zasilania, a w ratuszu mówią, że zwłoka jest po stronie PGE. Urzędnicy zapewniają, że już w grudniu zostały uzgodnione warunki przyłączeniowe z dostawcą energii.

- Na Młodzieżowej udało się podłączyć system do naszego słupa oświetleniowego, w pozostałych lokalizacjach jesteśmy uzależnieni od PGE. Zgłoszenia o założenie liczników zostały złożone w grudniu. Mieliśmy nadzieję na szybkie rozwiązanie tematu, ale niestety stało się inaczej – mówiła na niedawnym posiedzeniu rady miasta wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk.

Całkowity koszt inwestycji sięga 330 tys. zł, a większość kosztów pokryje dofinansowanie z rządowego programu przyznane przez wojewodę łódzkiego. O ile samo oświetlenie jest gotowe, tak brakuje jeszcze nowego oznakowania poziomego. Z przyczyn technologicznych prac malarskich na jezdni nie można było prowadzić zimą.

Na ul. Szpitalnej bezpieczniej zrobi się na przejściu zlokalizowanym najbliżej szpitala. Na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej nowe oblicze zyskają zebry w rejonie przedszkola oraz przy skrzyżowaniu z ul. Wendta. Jednocześnie przejście znajdujące się pomiędzy nimi (na wysokości ul. Grabowskiej) przewidziano do likwidacji.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na modernizację przejść dla pieszych pozyskało również Starostwo Powiatowe w Wieluniu. W ramach tej inwestycji zaplanowano wykonanie inteligentnego oświetlenia i innych elementów zwiększających bezpieczeństwo przechodniów na drogach powiatowych w Wieluniu (ul. Joanny Żubr, obok kościoła), Łagiewnikach (obok przedszkola), Mokrsku (na wysokości marketu Dino) oraz w Skomlinie (obręb skrzyżowania ulic Tysiąclecia, Mickiewicza i Kukulskiego). Łącznie pójdzie na to 600 tys. zł, przetarg został rozstrzygnięty pod koniec października.

Inwestycja powiatowa jeszcze jednak nawet nie ruszyła. Jak mówi wicestarosta Krzysztof Dziuba, roboty musiały zostać odsunięte w czasie, bo wykonawca napotkał na problemy w dostępie do materiałów. - Firma zapewnia, że na dniach rozpocznie roboty. W pierwszej kolejności zajmie się przejściami na ul. Joanny Żubr w Wieluniu – poinformował nas 17 marca Dziuba. Zapewnia też, że pomimo opóźnień dofinansowanie z budżetu państwa (465 tys. zł) jest bezpieczne.

Automatyczne systemy aktywnego oświetlenia powstaną w 2022 r. również na drogach kategorii wojewódzkiej w gminie Wieluń. To zadanie będzie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego "Łódzkie na plus". Wniosek, na który oddano ponad 2 tys. ważnych głosów, dotyczy modernizacji łącznie sześciu przejść dla pieszych - trzech w Wieluniu (ulice Warszawska, Głowackiego i 18 Stycznia) oraz po jednym w Dąbrowie, Rudzie i Sieńcu. WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Budżet Obywatelski "Łódzkie na plus". Sukces wieluńskiego projektu inwestycyjnego

Przypominamy, że od 1 czerwca 2021 r. obowiązują nowe zasady w miejscach krzyżowania się ruchu kołowego i pieszego. Pieszemu przysługuje pierwszeństwo także w momencie wchodzenia na „zebrę”. Tym samym kierowcy muszą bacznie obserwować nie tylko przejście dla pieszych, ale i jego okolice. Są zobowiązani zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego przechodzącego przez jezdnię lub dopiero wkraczającego na pasy.

Znowelizowane przepisy nie zwalniają jednak pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności na pasach. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób utrudniający obserwację sytuacji na jezdni, torowisku lub pasach.

Przejście na ul. Młodzieżowej

Inteligentne oświetlenie na przejściach dla pieszych w Wielu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto