Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Amerykanki. Ze starego młyna zostaną tylko ściany [ZDJĘCIA]

Zbyszek Rybczyński
Pełną parą idą roboty związane z przebudową jednego z najciekawszych obiektów wieluńskiej architektury poprzemysłowej. W dawnym młynie Amerykanka zostaną urządzone mieszkania

Ze zbudowanego w okresie międzywojnia młyna zostaną tylko gołe ściany. Równolegle z robotami rozbiórkowymi budowane są nowe budynki, w które zostanie wkomponowany dawny młyn. Nadzór nad inwestycją sprawuje konserwator zabytków, który wcześniej zatwierdził projekt budowlany. Apartamenty o powierzchni od 40 do 130 metrów kwadratowych zostaną urządzone na czterech kondygnacjach. Kompleks Amerykanka Residence planowo ma zostać oddany do użytku wiosną 2017 roku.

Amerykanka mieliła ziarno od 1927 roku do końca XX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był to jeden z najnowocześniejszych młynów parowych w kraju. Został założony przez spółkę żydowską i w początkowym okresie przerabiał 3,5 tony zboża na dobę. Od momentu uruchomienia Amerykanka była w pełni zmechanizowana. Przed II wojną działały już także młyny przy ul. Gaszyńskiej oraz Joanny Żubrowej (Szwajcarka).

Jak pisze Tadeusz Olejnik w „Leksykonie Miasta Wielunia”, w okresie hitlerowskiej okupacji wieluńskie młyny poniosły duże straty. Niemcy wywieźli z nich m.in. walce. Po wojnie młyny zostały upaństwowione. W 1948 r. w Amerykance wybuchł groźny pożar, który strażacy zdołali opanować z wielkim trudem. Wraz z rozwojem techniki młyn był unowocześniany, dzięki czemu pełnił swoją funkcję jeszcze przez pół wieku od zakończenia wojny. Po 1990 r. został sprywatyzowany, a po zakończeniu produkcji kilka lat później na jego terenie funkcjonował skład budowlany.

Gdy po pewnym czasie Amerykanka stała się własnością braci Pawła i Mariusza Szataniaków, znanych biznesmenów, wielunianie uwierzyli, że zabytkowy obiekt nie popadnie w ruinę. Inwestor pierwotnie planował adaptować stary młyn na centrum handlowe. Mijały jednak kolejne lata i nic się nie działo. Aż wreszcie pod koniec 2013 roku światło dzienne ujrzała koncepcja Amerykanka Residence, czyli kompleksu mieszkaniowego o wysokim standardzie.

Robotnicy pojawili się na terenie młyna już latem 2014 roku. Wydawało się wtedy, że inwestycja ruszy pełną parą. Okazało się jednak, że były to jedynie rozbiórki obiektów sąsiadujących z Amerykanką. Inwestor nie miał jeszcze wtedy właściwego pozwolenia na budowę. Zasadnicze prace rozpoczęły się pod koniec 2015 r.

Należy podkreślić, że jest to bardzo skomplikowana inwestycja, którą należy zaliczyć do jednego z największych przedsięwzięć budowlanych w historii miasta. Projekt adaptacji starego młyna na kompleks mieszkaniowy wykonało biuro architektoniczne Włodarczyk Projekt z Sieradza. Zgodnie z zamysłem projektanta, architektura z fasadą z cegły, kamienia i białego tynku ma nawiązywać do nowojorskiego budownictwa i typowych dla niego loftów.

Czytaj również: Powstaje Amerykanka Residence. Przerobią młyn na apartamenty [FOTO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto