Projektant przebudowy kina w Wieluniu musi zapłacić za wyburzenie balkonu i budowę nowego. WDK wygrał proces

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Łódzki sąd oddalił apelację projektanta przebudowy Kino-Teatru Syrena w Wieluniu w sprawie zapłaty za balkon na widowni, który okazał się fuszerką i musiał zostać zbudowany ponownie. Na mocy wyroku Wieluńskiemu Domowi Kultury należy się kwota 86 tys. zł oraz odsetki i koszty procesu.

Zakończył się kolejny proces sądowy związany z modernizacją kina w Wieluniu. Ponownie zwycięsko wyszedł z niego Wieluński Dom Kultury, wspierany przez wrocławskich mecenasów. Tym razem jednak instytucja występowała nie w roli oskarżonego, a skarżącego. Pozwanym był autor projektu przebudowy Syreny. W związku z tym, że balkon w głównej sali okazał się fuszerką, firma architektoniczna musi ponieść koszty, jakie poniesiono na jego zburzenie i budowę nowego. W ostatnim czasie Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał wyrok korzystny dla WDK.

Zobacz w galerii: zdjęcia wieluńskiego kina w trakcie przebudowy

Architekt z Poznania tak niefortunnie zaprojektował galerię boczną w sali kino-widowiskowej, że widzowie siedzący na niej w tylnych rzędach nie widzieliby całego ekranu. Okazało się to już po wykonaniu balkonu. W tej sytuacji nie pozostało nic innego, jak dokonać jego rozbiórki, zaprojektować i wybudować nowy balkon. Błąd został naprawiony, a koszt tych robót wyniósł 126 tys. zł. Zostało zawarte w tej sprawie porozumienie między inwestorem i architektem.

- Projektant przyznał, że popełnił błąd projektowy, polegający na wadliwym zaprojektowaniu położenia balkonu, i zobowiązał się do pokrycia kosztów usunięcia wad – czytamy w komunikacie WDK przesłanym naszej redakcji.

Z wynagrodzenia za pełnienie nadzoru autorskiego potrącono poznańskiej spółce niespełna 40 tys. zł. Do zapłaty pozostało 86 tys. zł, których jednak WDK nie był w stanie wyegzekwować. W czerwcu 2017 r. WDK za pośrednictwem wynajętej kancelarii Iurico z Wrocławia wniósł pozew przeciwko architektowi, skutkiem czego Sąd Okręgowy w Sieradzu na posiedzeniu niejawnym wydał nakaz zapłaty. Jak się okazało, był to dopiero początek sądowej batalii.

Oprócz należności głównej, WDK wniósł także o zapłatę odsetek liczonych od maja 2014 r. oraz zwrot kosztów sądowych. Po procesie sieradzki sąd w lutym 2019 r. utrzymał w mocy nakaz zapłaty w całości. Projektant nie zgodził się z orzeczeniem i odwołał się od niego, jednak sąd wyższej instancji uznał racje WDK.

- Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację i zasądził zapłatę należności wobec Wieluńskiego Domu Kultury w kwocie 86.018,94 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 12 maja 2014 r. do dnia zapłaty oraz kosztami procesu w kwocie 8.791,06 zł. - informuje WDK.

We wcześniej zakończonym procesie stroną sporu był wykonawca I etapu przebudowy kina. Przedsiębiorca domagał się od WDK wypłaty blisko 900 tys. zł tytułem kary umownej oraz odszkodowania. Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji i oddalił roszczenie w całości.

Projektant przebudowy kina w Wieluniu musi zapłacić za wybur...

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie