Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Eko Warta. Uczestnicy spotkań poznali fascynujący świat fauny i flory i przeszłość geologiczną otoczenia Cementowni Warta ZDJĘCIA

OPRAC.:
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. archiwum Cementowni Warta S.A.
Wrześniowy spacer botaniczny było kolejnym interesującym wydarzeniem zorganizowanym w ramach programu edukacji ekologicznej Cementowni Warta. Wcześniej zorganizowano spacery ornitologiczny, botaniczny, geologiczny, a także warsztaty poświęcone ograniczaniu ilości wytwarzanych odpadów i recyklingowi.

Cementownia Warta S.A. w Trębaczewie znajduje się na bardzo ciekawym terenie przyrodniczym. Jego różnorodne warunki siedliskowe, okazy roślin czy interesujące skały i ostańce wapienne poznali uczestnicy tematycznych spacerów w ramach programu edukacji ekologicznej Eko Warta.

W trakcie fascynujących spotkań poznaliśmy świat fauny i flory, jak wykorzystać dzikie rośliny jadalne, jak ograniczyć ilość śmieci, a spacerując po terenie zakładowego kamieniołomu, poznaliśmy geologiczną historię naszego terenu. Podczas zajęć w terenie i online korzystaliśmy z wiedzy i doświadczenia zaproszonych do współpracy pasjonatów przyrody oraz zawodowych znawców tematów – czytamy w podsumowaniu „zielonej” akademii zorganizowanej przez Cementownię Warta.

Na początek w lutym 2020 r. odbył się spacer ornitologiczny. Jak rozróżnić w locie bociana, czaplę i żurawia opowiadał uczestnikom spaceru ornitolog Michał Maniakowski, który przybliżył także gatunki ptaków żyjące na pobliskim terenie. ZOBACZ FOTORELACJĘ:

Obserwacje ptaków w okolicy cementowni. Spacer ornitologiczn...

Następne dwa wydarzenia w ramach programu Eko Warta odbyły się on-line. Webinar o tematyce zero waste prowadziła Julia Wizowska-Szymanik. Rozmawiano o tym, w jaki sposób można ograniczyć ilość swoich odpadów i jak dawać drugie życie starym rzeczom. Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się również, jak zrobić woskowijkę, którą można zastąpić popularny papier śniadaniowy lub folię aluminiową.

Wirtualny spacer botaniczny z Gosią Ruszkowską był okazją do poznania dzikich roślin jadalnych, które rosną wokół cementowni. Mówiono również o tym, dlaczego ze względu na ich właściwości, warto zwrócić na nie uwagę, wrzucić na talerz, zasadzić na nieużytkach czy w doniczce na balkonie lub dodać do leczniczego syropu, albo domowego kosmetyku.

Inną formę miał spacer geologiczny w zakładowym kamieniołomie, w którym wydobywany jest surowiec do produkcji cementu. Jego uczestnicy ubrani w kamizelki odblaskowe, kaski, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, stali się amatorami-geologami. Prowadząca dr hab. Irena Argiro Tsermegas przekazała wiele ciekawych informacji na temat skał wapiennych, znalezionych okazów krzemieni, otoczaków i skamienielin.

Ostatnim wydarzeniem w ramach Eko Warty był zorganizowany 19 września spacer botaniczny, którego tematem przewodnim były rośliny synantropijne, czyli takie, które lubią bezpośrednie otoczenie człowieka: trawniki, pobocza dróg, wyrobiska i tereny ruderalne oraz wydepczyskowe. W galerii można obejrzeć zdjęcia ze spacerów geologicznego i botanicznego, a pełną relację z tego drugiego przeczytacie na stronie Cementowni Warta S.A. (KLIK!)[

Program Eko Warta. Uczestnicy spotkań poznali fascynujący św...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzialoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto