Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera filmu o Wieluniu i Złoczewie w TVP Historia

ryb
W najbliższy poniedziałek, w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w TVP Historia swoją telewizyjną premierę będzie miał film dokumentalny „Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem”

„Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem” w reżyserii Huberta Chudzio i Małgorzaty Szyszki to poruszający dokument, w którym pierwsze chwile wojny opisują ostatni świadkowie tamtych wydarzeń – mieszkańcy tytułowych miast. Kilkanaście opowieści układa się w przejmujący ciąg obrazów, emocji i osobistych przeżyć, które rozgrywały się na tle wielkiej historii. To historia inna niż ta znana z podręczników szkolnych. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zaprasza na telewizyjną premierę filmu w TVP Historia, 1 września o godz. 18.15.

Do tej pory film był prezentowany m.in. podczas ubiegłorocznych obchodów rocznicy wybuchu II wojny w Wieluniu. Jego pomysłodawcą jest dr Hubert Chudzio z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Film powstał z potrzeby zrozumienia biografii nieżyjącego już jego dziadka, mieszkańca Złoczewa. W ten sposób autor odnajduje w relacjach świadków uzupełnienie i komentarz do opowieści znanych z dzieciństwa. Jedną z jego rozmówczyń jest pani Zofia Łuczak, która w nocy z 31 sierpnia/1 września 1939 roku pełniła służbę w straży pożarnej. To ona odebrała telefon z Praszki z informacją, że samoloty Luftwaffe przekroczyły granicę. Zaraz po tym uruchomiła syrenę alarmową, która zwiastowała wojnę.

Tragedia Wielunia i okolic stanowiła symboliczne preludium do dramatycznych losów Rotterdamu, Drezna, Warszawy, Hiroshimy. Prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz historyk, podkreśla, że losy małych miast i tragedie ludzi są częścią historii Polski:

- Doświadczenia Wielunia są specyficzne w tej części Europy. Film pokazuje tragiczne losy ludności cywilnej, które podzielili potem obywatele innych krajów. Mówi się, że były to makabryczne ćwiczenia dla żołnierzy Luftwaffe, ale tak naprawdę nie znamy powodów tej napaści.

Dokument realizowany był jesienią 2012 roku. Producentem wykonawczym filmu jest Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na zlecenie Narodowego Centrum Kultury oraz Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto