MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie 1 września do Wielunia ZDJĘCIA

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Zbigniew Rybczyński
Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie 1 września do Wielunia. Weźmie udział w porannych obchodach 83.rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu, które tradycyjnie już rozpoczną się o godzinie 4.40.

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie 1 września do Wielunia

Informację o udziale premiera Mateusza Morawieckiego w porannych obchodach 83.rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu przekazał poseł Paweł Rychlik.

Będzie to już druga wizyta premiera w ramach obchodów w Wieluniu. Ostatni raz uczestniczył w nich w 2020 roku.

- Dlaczego właśnie to bezbronne miasto bez czołgów, bez broni, bez umocnień specjalnych, bez strategicznego znaczenia padło ofiarą niemieckich nalotów? 380 bomb o łącznej wadze ponad 46 ton spadło na Wieluń zabijając ponad 1000 osób. I na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź językiem wojny. Bo to nie była zwyczajna wojna. Tutaj w Wieluniu po raz pierwszy objawił się barbarzyński zamysł Niemców - ludobójstwo i eksterminacja. I stając wobec tamtej prawdy musimy o tym pamiętać – mówił podczas obchodów w Wieluniu w 2020 roku premier Morawiecki.

W swoim przemówieniu premier nawiązał też do wątku osobistego. Łączą go z Wieluniem związki rodzinne. Jego pradziadek wybudował kamienicę przy ul. Częstochowskiej.

1 września 2020 roku premier Mateusz Morawiecki wziął udział w porannych obchodach w Wieluniu. Tego dnia zwiedził także Izbę Pamięci, działającą przy II LO w Wieluniu.

Izba Pamięci przy II LO w Wieluniu powstała w 2008 roku. Upamiętnia ofiary bombardowania 1939 roku oraz zesłańców na Sybir. W roku 2019 w ramach środków pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano modernizację Izby Pamięci.

- Przy pisaniu wniosku o dofinansowanie rewitalizacji izby priorytetem było dla nas zachowanie materiałów merytorycznych z jednoczesnym nadaniem im nowego wymiaru na wzór tego, co oferują dzisiaj nowoczesne muzea - mówiła podczas otwarcia zrewitalizowanej izby dyrektor II LO Renata Tatara.

W ramach rewitalizacji wykonano remont całego pomieszczenia łącznie z założeniem nowej elektryki i oświetlenia. Stworzono także nową ekspozycję nowoczesnych multimediów. W Izbie pojawiły się miedzy innymi stanowiska odsłuchowe.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznych obchodach 82.rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. W tym roku o godzinie 4.45 jak czytamy na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego pojawi się na Westerplatte.

Prapremiera Oratorium Wieluńskiego stworzonego przez Krzesimira Dębskiego 1 września

Prapremiera Oratorium Wieluńskiego w wykonaniu Orkiestry kameralnej PRIMUZ pod batutą Krzesimira Dębskiego zwieńczy 1 września obchody 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

Prace nad niezwykłym utworem muzycznym, który usłyszymy 1 września w Wieluniu, znany kompozytor rozpoczął jeszcze w 2019 roku. Wieluński Dom Kultury pozyskał na ten cel 50 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury. Ze względu na pandemię na premierę trzeba było jednak poczekać do czasu, aż projekt którego założeniem jest upamiętnienie ofiar bombardowania Wielunia z 1939 roku, będą mogli obejrzeć wszyscy mieszkańcy.

- To wielkie wydarzenie artystyczne. Nie chcieliśmy robić jego premiery w czasie pandemii i związanej z nią obostrzeniami sanitarnymi, kiedy obowiązywały maseczki i określona liczba miejsc widzów. Chcieliśmy by ten wyjątkowy utwór muzyczny, który specjalnie dla Wielunia skomponował tak znany i ceniony kompozytor, jakim jest Krzesimir Dębski, wybrzmiał w szczególnym czasie i mogli usłyszeć go wszyscy. Koncert będzie miał przepiękną oprawę i na scenie pojawią się dziesiątki muzyków oraz kameralna Orkiestra PRIMUZ. W solowym występie będziemy mogli podziwiać Urszulę Kryger - mezzosopran. Koncert poprzedzi występ współpracującego z Wieluńskim Domem Kultury zespołem Lejdissimo, prowadzonego przez Zofię Szpikowską - już dzisiaj zachęca do udziału Elżbieta Kalińska, dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury.

Elżbieta Kalińska, pytana o to, jak doszło do współpracy ze znanym kompozytorem zdradza, że już od dawna szukano pomysłu na coś wyjątkowego, co powstanie specjalnie z myślą o Wieluniu i świadkach bombardowania miasta.

- Na jednym ze spotkań pojawił pomysł, aby stworzy coś ponadczasowego dla Wielunia w obszarze muzycznym lub plastycznym. Podchwyciłam tę ideę. I tak dotarłam do Krzesimira Dębskiego, który zgodził się stworzyć Oratorium Wieluńskie. Teraz w końcu doczeka się prapremiery - dodaje Elżbieta Kalińska. I zdradza, że mieszkańcy usłyszą też balladę o Wieluniu.

- To będzie wyjątkowy wieczór i wyjątkowe wydarzenie artystyczne. W imieniu swoim, pana burmistrza Pawła Okrasy i wspaniałego Krzesimira Dębskiego oraz towarzyszącej mu orkiestry oraz muzyków raz jeszcze zapraszam do udziału w koncercie - zachęca Elżbieta Kalińska.

Wejściówki na wydarzenie są do odbioru w sekretariacie Wieluńskiego Domu Kultury(ul. Krakowskie Przedmieście 5), oraz w kasie kino-teatru Syrena(ul. Narutowicza 2.

Program wydarzeń związanych z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu:

31 sierpnia

  • 17.00 Zapalenie znicza Pokoju i Pojednania na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, z którego 1 września 1939 r. wystartowały niemieckie samoloty do ataku na Wieluń – start sztafety. Uczestnicy biegu przekażą ogień sztafetom z Ostrzeszowa, Burzenina i Sieradza w trakcie głównych uroczystości 1 września o godzinie 4.40

1 września

  • 4.40 Główne uroczystości upamiętniające ofiary bombardowania 1 września 1939 roku na placu Legionów (planowana etiuda teatralno-muzyczna)
  • 11.00 Msza św. na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary
  • 21.00 Prapremiera "Oratorium dla Wielunia" Krzesimira Dębskiego

8 września

  • 11.00 Spotkanie w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu z pisarzem Wiesławem Drabikiem autorem książki i audiobooka "Dawno temu w Wieluniu"

Wydarzenia organizowane przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

  • Wystawa plenerowa „Wieluńskie ślady powstania 1944”, eksponowana przed budynkiem MZW
  • Wystawa plenerowa „Wieluń - przerwana historia” eksponowana na ogrodzeniu wieluńskiej kolegiaty
  • Możliwość zwiedzania wystawy stałej „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie 1 września do Wielunia ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto