Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prapremiera Oratorium Wieluńskiego stworzonego przez Krzesimira Dębskiego 1 września

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Prapremiera Oratorium Wieluńskiego w wykonaniu Orkiestry kameralnej PRIMUZ pod batutą Krzesimira Dębskiego zwieńczy 1 września obchody 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

Prapremiera Oratorium Wieluńskiego stworzonego przez Krzesimira Dębskiego 1 września

Prace nad niezwykłym utworem muzycznym, który usłyszymy 1 września w Wieluniu, znany kompozytor rozpoczął jeszcze w 2019 roku. Wieluński Dom Kultury pozyskał na ten cel 50 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury. Ze względu na pandemię na premierę trzeba było jednak poczekać do czasu, aż projekt którego założeniem jest upamiętnienie ofiar bombardowania Wielunia z 1939 roku, będą mogli obejrzeć wszyscy mieszkańcy.

- To wielkie wydarzenie artystyczne. Nie chcieliśmy robić jego premiery w czasie pandemii i związanej z nią obostrzeniami sanitarnymi, kiedy obowiązywały maseczki i określona liczba miejsc widzów. Chcieliśmy by ten wyjątkowy utwór muzyczny, który specjalnie dla Wielunia skomponował tak znany i ceniony kompozytor, jakim jest Krzesimir Dębski, wybrzmiał w szczególnym czasie i mogli usłyszeć go wszyscy. Koncert będzie miał przepiękną oprawę i na scenie pojawią się dziesiątki muzyków oraz kameralna Orkiestra PRIMUZ. W solowym występie będziemy mogli podziwiać Urszulę Kryger - mezzosopran. Koncert poprzedzi występ współpracującego z Wieluńskim Domem Kultury zespołem Lejdissimo, prowadzonego przez Zofię Szpikowską - już dzisiaj zachęca do udziału Elżbieta Kalińska, dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury.

Elżbieta Kalińska, pytana o to, jak doszło do współpracy ze znanym kompozytorem zdradza, że już od dawna szukano pomysłu na coś wyjątkowego, co powstanie specjalnie z myślą o Wieluniu i świadkach bombardowania miasta.

- Na jednym ze spotkań pojawił pomysł, aby stworzy coś ponadczasowego dla Wielunia w obszarze muzycznym lub plastycznym. Podchwyciłam tę ideę. I tak dotarłam do Krzesimira Dębskiego, który zgodził się stworzyć Oratorium Wieluńskie. Teraz w końcu doczeka się prapremiery - dodaje Elżbieta Kalińska. I zdradza, że mieszkańcy usłyszą też balladę o Wieluniu.
- To będzie wyjątkowy wieczór i wyjątkowe wydarzenie artystyczne. W imieniu swoim, pana burmistrza Pawła Okrasy i wspaniałego Krzesimira Dębskiego oraz towarzyszącej mu orkiestry oraz muzyków raz jeszcze zapraszam do udziału w koncercie - zachęca Elżbieta Kalińska.

Wejściówki na wydarzenie są do odbioru w sekretariacie Wieluńskiego Domu Kultury(ul. Krakowskie Przedmieście 5), oraz w kasie kino-teatru Syrena(ul. Narutowicza 2.

Program wydarzeń związanych z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu:

25 sierpnia

  • Konferencja popularnonaukowa w 80. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Wieluniu (Muzeum Ziemi Wieluńskiej)

28 sierpnia

  • 17.00 VIII Wieluński Bieg Pokoju i Pojednania, plac Legionów

31 sierpnia

  • 17.00 Zapalenie znicza Pokoju i Pojednania na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, z którego 1 września 1939 r. wystartowały niemieckie samoloty do ataku na Wieluń – start sztafety. Uczestnicy biegu przekażą ogień sztafetom z Ostrzeszowa, Burzenina i Sieradza w trakcie głównych uroczystości 1 września o godzinie 4.40

1 września

  • 4.40 Główne uroczystości upamiętniające ofiary bombardowania 1 września 1939 roku na placu Legionów (planowana etiuda teatralno-muzyczna)
  • 11.00 Msza św. na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary
  • 21.00 Prapremiera "Oratorium dla Wielunia" Krzesimira Dębskiego

8 września

  • 11.00 Spotkanie w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu z pisarzem Wiesławem Drabikiem autorem książki i audiobooka "Dawno temu w Wieluniu"

Wydarzenia organizowane przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

  • Wystawa plenerowa „Wieluńskie ślady powstania 1944”, eksponowana przed budynkiem MZW
  • Wystawa plenerowa „Wieluń - przerwana historia” eksponowana na ogrodzeniu wieluńskiej kolegiaty
  • Możliwość zwiedzania wystawy stałej „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”

Tak było na ubiegłorocznych obchodach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto