Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie monografia gminy Pątnów. Oto jej najciekawsze miejsca [ZDJĘCIA]

Redakcja
Około 700 stron ma liczyć monografia gminy Pątnów, którą napiszą głównie badacze związani z Wieluńskim Towarzystwem Naukowym. Publikacja powinna trafić do rąk czytelników w 2022 roku.

Radni gminy Pątnów podjęli uchwałę dającą zielone światło dla prac badawczych. Koszt opracowania i druku monografii oszacowano na 120 tys. zł. Sążnistą publikację przygotują badacze, głównie członkowie Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, którzy mają już duże doświadczenie w spisywaniu dziejów małych ojczyzn. Są autorami monografii gmin Ostrówek, Mokrsko, Osjaków, Czarnożyły, Wierzchlas, Złoczew, a także wsi Krzyworzeka.

- Każda gmina jest inna. Pątnów wyróżnia bogactwo krajobrazu. Ale walory tej gminy koncentrują się nie tylko nad Wartą. Nowe informacje, do których już docieramy, pokazują, że ma ona olbrzymią przeszłość kulturową, historyczną. To wszystko należy zachować dla przyszłych pokoleń - podkreśla prezes Wieluńskiego Towarzystwo Naukowego dr Zdzisław Włodarczyk, który podjął się roli redaktora monografii gminy Pątnów.

Wydawnictwo będzie sięgać od najstarszych udokumentowanych dziejów nadwarciańskich terenów po czasy współczesne. Znajdziemy w niej rozdziały autorstwa nie tylko historyków, ale też m.in. archeologów. Nie zabraknie indeksu nazwisk, tak aby czytelnik mógł łatwo odnaleźć swoich przodków. Przed badaczami mnóstwo mrówczej pracy w bibliotekach i archiwach. Informacje pozbierane z rozproszonych źródeł muszą potem skleić w artykuły pisane w konwencji popularnaukowej, językiem zrozumiałym dla laika. Monografię ma się po prostu dobrze czytać.

- Monografia to wejście w głąb historii, w ducha społeczności, która zamieszkiwała tutaj od najdawniejszych czasów. Mam nadzieję, że będzie kopalnią wiedzy nie tylko dla nas, ale też dla przyszłych pokoleń, a przede wszystkim ta niezwykła kapsuła wiedzy zawarta pod jedną okładką będzie budowała naszą tożsamość - mówi wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk.

Publikacja, której objętość szacuje się na 700 stron, powinna być gotowa w roku 2022. Planuje się ją wydać w co najmniej tysiącu egzemplarzy.

Autorzy zdjęć z portalu turystyka.wielun.pl: Maciej Kronenberg, Daria Konieczna, Renata Leśniak-Kordzińska, Kacper Dondziak, Tomasz Szwagrzak, Marta Pabich, Piotr Solle

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto