Powstaje kolejna animacja o Wyklętych

Materiał informacyjny ZwyciężaMY-VictorioUS
Trwa druga edycja projektu edukacyjnego pt. „ZwyciężaMY - VictorioUS”. Już wkrótce lista filmów animowanych prezentujących losy Żołnierzy Wyklętych powiększy się o kolejną pozycję. Szykowana animacja, której premiera planowana jest na połowę grudnia tego roku, ma stanowić szczegółowe wprowadzenie do tematyki „niezłomnych”.

Pierwsza edycja projektu pt. „ZwyciężaMY - VictorioUS” odbyła się rok temu, a data jego uruchomienia nie była przypadkowa. Właśnie wtedy przypadała 75. rocznica bohaterskiej śmierci w imię walki o niepodległość kraju dwóch wybitnych Żołnierzy Wyklętych – Stanisława Michała Sojczyńskiego oraz Henryka Antoniego Flamme i to właśnie nim poświęcone zostały dwie animacje. Pierwszy z bohaterów – Stanisław Michał Sojczyński, był kapitanem Wojska Polskiego, a także uczestnikiem kampanii wrześniowej, który został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Drugi zaś – Henryk Antoni Flamme, walczył w kampanii wrześniowej jako pilot, a następnie - jako członek Armii Krajowej - zorganizował w pojedynkę brawurową akcję sabotażową, w wyniku której doszło do zderzenia lokomotywy z obrotnicą kolejową w Czechowicach. Trzeci z filmów stanowił wprowadzenie do całego cyklu i prezentował ogólnie losy i historię Żołnierzy Wyklętych. Wybór formy przekazu był celowy – krótki i dynamiczny materiał miał skuteczniej dotrzeć do młodszych pokoleń (tj. młodzieży szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych), a tym samym zachęcić ich do samodzielnego pogłębiania wiedzy na ten temat.

Popularność pierwszej odsłony projektu skłoniła jego organizatora – Fundację Forum Zrównoważonej Technologii, do kontynuowania akcji edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży. W tym roku lista filmów powiększy się o jeszcze jedną animację, która będzie w szczegółowy sposób rozwijać tło historyczne, a także kontekst polityczny oraz społeczny czasów, w których przyszło działać tzw. "Wyklętym".

– Podejmowana tematyka jest ważnym elementem naszej tożsamości narodowej, a przy tym, z uwagi na swój zawiły charakter wynikający ze specyficznego tła społecznego i politycznego tamtych czasów, wymaga szerszego wprowadzenia. Jest to szczególnie istotne w kontekście młodszych odbiorców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Żołnierzami Wyklętymi oraz ich losami w walce o niepodległość naszej ojczyzny. Mam nadzieję, że „ZwyciężaMY – VictorioUS” to projekt na lata, który pozwoli przywrócić niezłomnym należne miejsce na kartach naszej historii, a w młodych ludziach zaszczepi nurt patriotyczny i odpowiedzialność za losy swojego kraju – powiedział Michał Hasik, prezes zarządu Fundacji Forum Zrównoważonej Technologii.

Premiera filmu animowanego planowana jest na połowę grudnia tego roku. Odbędzie się podczas kongresu online, składającego się z debat i rozmów ze specjalistami w dziedzinie żołnierzy wyklętych oraz II wojny światowej. W zeszłym roku wydarzenie to, które można było oglądać na oficjalnym kanale projektu w serwisie Facebook.com, przyciągnęło kilka tysięcy uczestników. W tym roku szykowany jest między innymi panel ekspercki oraz cykl wywiadów w formacie „jeden na jeden” z moderatorem.

Scenariusz oraz wszystkie szczegóły historyczne i militarne pojawiające się w animacji konsultowane są z zespołem historyków oraz osób zajmujących się na co dzień tematyką Żołnierzy Wyklętych, co gwarantuje wysoką jakość merytoryczną materiału oraz zgodność filmów z faktami.

Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”.

Partnerami projektu są: Fundacja BGK, Fundacja Totalizatora Sportowego oraz Fundacja ORLEN.
W gronie Patronów Medialnych projektu znaleźli się: Polska Press, NaszeMiasto.pl, miesięcznik „Nasza Historia”, serwis I.pl, Tygodnik Solidarność oraz portal Tysol.pl.

Poprzednie animacje dostępne są na stronie internetowej projektu: https://zwyciezamy-victorious.pl/.

Oficjalne konto w serwisie Facebook.com: https://www.facebook.com/zwyciezaMYvictorioUS/
Oficjalne konto na Instagram.com: https://www.instagram.com/zwyciezamyvictorious/

Oficjalne konto na YouTube.com:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Powstaje kolejna animacja o Wyklętych - Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto