Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje charytatywna płyta łódzkiej fundacji wspierającej chorych na białaczkę. Nagrania ruszyły w studiu w Małkowie FOTO

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Nagrania ruszyły w Sosna Studio Nagrań Dźwiękowych w Małkowie w gminie Warta. Płyta ma się ukazać przed świętami
Nagrania ruszyły w Sosna Studio Nagrań Dźwiękowych w Małkowie w gminie Warta. Płyta ma się ukazać przed świętami Paweł Gołąb
Nagrania do wyjątkowej płyty z charytatywnym przesłaniem ruszyły dzisiaj w Sosna Studio Nagrań Dźwiękowych w Małkowie w gminie Warta. Będzie to pierwszy krążek wydany przez Fundację Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki, która działa z myślą o pacjentach i pracownikach Ośrodka Hematologicznego w Łodzi. Wypełnią ją utwory z udziałem Alicji Borkowskiej i Leszka Kołodziejskiego.

Mam nadzieję, że przy włączeniu tej płyty komuś zrobi się cieplej i milej na duszy

Dla Alicji Borkowskiej udział w artystycznym przedsięwzięciu ma dodatkowy wymiar. Artystka, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, która przez ponad 20 lat była solistką w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”, jest dziś jest jedną z podopiecznych fundacji. - Przywiodła mnie tu trochę moja choroba - przytakuje Alicja Borkowska, która obecnie uczy w szkole, a poza godzinami lekcyjnymi koncertuje. - Leczę się onkologicznie, w Klinice Hematologii w Łodzi poznałam wspaniałych ludzi, którzy po wysłuchaniu mojego krótkiego recitalu stwierdzili, że muszę nagrać płytę dla podopiecznych Fundacji, więc jestem. To także i spełnienie artystycznych marzeń. Zakończyłam już karierę śpiewaczki, a teraz mam okazję nagrać solową płytę. Ale przede wszystkim cieszę się, że przyświeca nam szczytny cel. Mam nadzieję, że z jakiegoś trudu, cierpienia urodzi się coś pięknego.

Jakie utwory trafią na płytę? - Wybrałam piosenki, z którymi wiążą się wspomnienia wspomniane chociażby z rozpoczęciem mojej przygody ze śpiewem. Bliskie mojemu sercu zawsze były utwory retro, wybrałam więc na ten krążek piosenki z lat 50-tych, nostalgiczne, romantyczne. Dobrze się czuję w takim repertuarze.

Alicja Borkowska liczy, że płyta przyniesie nadzieję i radość osobom, które walczą o powrót do zdrowia. - Białaczka to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej osób nie tylko starszych, ale i młodych. Moja walka trwa już 10 lat i muzyka zawsze była ucieczką i ratunkiem w tych najtrudniejszych momentach. Mam nadzieję, że przy włączeniu tej płyty komuś zrobi się cieplej i milej na duszy. Liczę, że ta muzyka tchnie w ludzi optymizm, przyniesie wiarę, że to cierpienie minie i przyjdą tylko słoneczne dni.

Jak powinniśmy wspierać osoby zmagające się z białaczką? - Wystarczy być. Podstawa to wsparcie rodziny, przyjaciół. To trudny czas, w którym osoba chora przewartościowuje swoje życie. Musi słuchać własnej intuicji, serca, myśleć pozytywnie. Nie można się załamywać. Można sobie dać na takie zwątpienie jakąś chwilę, ale potem trzeba się szybko otrząsnąć.

By dobra energia poszła dalej

Pani Alicji w studiu towarzyszył muzyk, akordeonista, pianista i aranżer Leszek Kołodziejski. Wieloletni pedagog akademicki, który uczył w Akademii Muzycznej w Łodzi podkreśla, że dla niego to także wyjątkowe wyzwanie. - To szczytny cel, wydarzenie, w które wkłada się swoją cegiełkę, szczyptę artyzmu i osobowości, no i serca, by ta dobra energia poszła dalej. My jako artyści staramy się zawsze wspierać takie inicjatywy. Nigdy nie wiadomo, komu ta pomoc będzie potrzebna. Pamiętajmy, dobro wraca.

Płyta – jak zapowiadają pomysłodawcy - powstanie jeszcze przed świętami. Jej produkcją zajął się Marcin Sosnowski – muzyk i producent muzyczny z ponad 20-letnim doświadczeniem. Dochód z płyty zasili działania statutowe fundacji.

Fundacja Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki. Pomoc w sytuacjach, w których zawodzą inne możliwości

Fundacja Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki powstała z myślą o pacjentach i pracownikach Ośrodka Hematologicznego w Łodzi. - Ich potrzeby dostrzegamy na co dzień w czasie pracy w Poradni i na Oddziałach Hematologii. Nasze działania mają na celu organizację i udzielenie pomocy w sytuacjach, w których zawodzą inne możliwości. Jesteśmy zespołem ludzi, dla których niezwykle ważne jest zapewnienie jak najlepszych warunków opieki i leczenia naszych pacjentów, nie tylko poprzez finansowanie bieżących potrzeb, ale również wspieranie rozwoju naukowego pracowników. Jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami społecznymi, stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi w zakresie objętym działaniami Fundacji – podkreśla Fundacja Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki.

Historia:
Trudne warunki lokalowe, niedostateczne wyposażenie Oddziału, brak środków umożliwiających wprowadzenie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobami hematologicznymi oraz trudności w finansowaniu badań naukowych to problemy, z którymi pracownicy Kliniki Hematologii UM w Łodzi borykali się na co dzień. W celu poprawy tej trudnej sytuacji dn. 15.12.1997 roku z inicjatywy kierownika Kliniki Hematologii prof. dr. hab. n. med. Tadeusza Robaka, powstała „Fundacja na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki”. Przez lata swojej działalności środki zgromadzone przez Fundację stały się finansową pomocą dla wielu chorych leczonych w Klinice Hematologii w Łodzi, a także umożliwiły poprawę warunków socjalnych w salach chorych oraz rozwój naukowy pracowników tej jednostki. Istotny wzrost gospodarczy Polski oraz fundusze pozyskiwane z Unii Europejskiej w ostatnim czasie pozwoliły na znaczącą poprawę w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobami hematologicznymi. Jednakże nadal wielu naszych chorych boryka się z problemami finansowymi związanymi z procesem terapeutycznym. Nierzadko pokrycie kosztów nowoczesnych metod leczenia będących jedyną szansą dla naszych pacjentów nie może być zrealizowane ze środków publicznych. Wsparcie finansowe dla pacjentów, a także pracowników angażujących się w rozwój naukowy jest nadal nieocenioną pomocą. Z tego powodu po kilku latach mniej intensywnej działalności Fundacji zdecydowaliśmy wspólnie z prof. dr. hab. n. med. Tadeuszem Robakiem o zwiększeniu jej aktywności.

Zarząd Fundacji Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki

  • dr n. med. Michał Witkowski
  • dr n. med. Paweł Robak
  • dr n. med. Elżbieta Iskierka-Jażdżewska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto