Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkół w czasie epidemii. Jak od 1 września będą funkcjonować szkoły podstawowe w gminie Wieluń?

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Szkoły podstawowe w gminie Wieluń przygotowują się do kształcenia stacjonarnego. Na dziś nie ma podstaw dla wdrożenia choćby częściowego nauczania zdalnego, ale dyrektorzy placówek liczą się z tym, że z czasem będą musieli sięgnąć po takie rozwiązanie. Panuje też niepewność, czy w najbliższych dniach wytyczne dla oświaty po raz kolejny się nie zmienią.

We wtorek, 25 sierpnia, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski na kolejnej konferencji prasowej podkreślił, że podstawowym modelem kształcenia od 1 września br. ma być nauka stacjonarna. W określonych sytuacjach możliwy będzie system mieszany (część uczniów w szkołach, część na odległość), a przy większym zagrożeniu epidemiologicznym będzie można zastosować wyłącznie kształcenia zdalne.

- Dziś widzimy, że niemal cała Europa podjęła decyzje praktycznie takie same jak Polska, czyli zakładające model stacjonarny jako model typowy dla przytłaczającej większości szkół oraz rozwiązania prawne pozwalające na reagowanie na zwiększone zagrożenie epidemiczne – powiedział szef MEN.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: Materiały z konferencji ministra edukacji dotyczące bezpiecznego powrotu do szkół od 1 września

Od rodziców uczniów z Wielunia i okolic słyszymy opinie, że nadal nie wiedzą, na czym stoją. Liczą się z tym, że w czerwonej strefie epidemicznej (obowiązuje w powiecie od 8 sierpnia) każdy scenariusz jest możliwy. Tymczasem nie mają żadnych konkretnych informacji, na jakich zasadach będzie oparte nauczanie od 1 września.

- Wiem tylko tyle, że uczniowie mają przychodzić do szkoły w maseczkach, ale to z telewizji. Jakie będą obowiązywały zasady w klasach, na korytarzach, w stołówce, nie mam pojęcia, a chciałabym już to oczywiście wiedzieć. Już wystarczy tej niepewności – mówi mama ucznia wieluńskiej podstawówki.

W ratuszu dowiadujemy się, że aktualnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby szkoły podstawowe w gminie Wieluń uczyły w tradycyjnej formule.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 września szkoły mają kształcić stacjonarnie. Na dziś nie widzę innej możliwości. Nie mogę jednak przewidzieć, co wydarzy się w ciągu pięciu dni, które zostały rozpoczęcia do roku szkolnego. Sytuacja jest dynamiczna, o czym świadczy choćby fakt, że dziś (26 sierpnia – red.) zmieniły się wytyczne dla przedszkoli – mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor Zakładu Obsługi Placówek Oświatowo-Wychowawczych Gminy Wieluń.

Ratuszowi podlega dziewięć szkół podstawowych. Dyrektorzy przygotowują swoje placówki na przyjęcie wszystkich uczniów, jednak konkretne rozwiązania są jeszcze ustalane.

- Szykujemy się normalnie do rozpoczęcia roku szkolnego, choć bez uroczystej akademii. Jeśli chodzi o organizację pracy szkoły, to jest jeszcze sporo niewiadomych. Odgórne wytyczne sanitarne są dość ogólnikowe, poza tym teorii nie zawsze da się przełożyć na praktykę. Nie jesteśmy np. w stanie podzielić klas na mniejsze grupy, bo nie mamy ku temu warunków lokalowych. Zobaczymy, co się jeszcze wydarzy przez te kilka dni – mówi Zbigniew Gajda, dyrektor SP nr 5 w Wieluniu.

Szkoły będą musiał położyć duży nacisk na dezynfekcję i zapewnienie odpowiedniego dystansu między uczniami, co będzie niemałym wyzwaniem. Jedno z rozwiązań, które ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w wieluńskiej piątce, to wyznaczenie przerw dla klas I-III w innych godzinach niż dla reszty uczniów.

- Chcemy też, żeby poszczególne klasy w miarę możliwości uczyły się w „swoich” salach. Wtedy przemieszczać będą się nauczyciele, a nie dzieci. Bardzo dużym problemem może okazać się organizowanie zajęć z wychowania fizycznego – przewiduje Zbigniew Gajda.

Szef wieluńskiej piątki zaznacza, że nauczanie w tradycyjnej formule od 1 września jest już praktycznie pewne. Szkoła musi być jednak przygotowana na awaryjne sytuacje, kiedy trzeba będzie zastosować kształcenie zdalne – dla części lub nawet dla wszystkich uczniów.

- Musimy być przygotowani na każdą ewentualność, czyli także na wariant czasowego zamknięcia szkoły – dodaje dyrektor Gajda.

Nadal nie wiadomo, jak będę funkcjonować szkoły średnie w Wieluniu. Dziś odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie, ale nie ma jeszcze wiążących ustaleń. Poważny problem stanowi dojazd do liceów i szkół zawodowych dla uczniów z innych gmin i powiatów, bo w czerwonej strefie obowiązują limity miejsc w autobusach. Wiele wskazuje, że konieczne będzie nauczanie zdalne dla części uczniów.

Jeśli chodzi o wieluńskie przedszkola, to w piątek burmistrz ma odbyć naradę z dyrektorami placówek i wtedy powinno wyjaśnić się, na przyjęcie ilu dzieci pozwolą nowe wytyczne sanitarne, a ile od 1 września będzie musiało zostać w domach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Egzamin ósmoklasisty 2020. WYNIKI szkół podstawowych z gminy Wieluń. Bieniądzice wypadły najlepiej

Egzamin ósmoklasisty 2020. WYNIKI szkół podstawowych z gminy...

10 zasad dla ucznia wg MEN, do których każdy powinien się stosować:

  • Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu
  • Często myj ręce
  • Nie dotykaj oczu, ust i nosa
  • Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie
  • Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela
  • Używaj tylko własnych przyborów szkolnych
  • Spożywaj swoje jedzenie i picie
  • Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw
  • Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela
  • Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto