Posiedzenie Rady Powiatu w Wieluniu z udziałem posła Pawła Rychlika. Podziękowaniom nie było końca ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Tematyka covidowa w dużym stopniu zdominowała dyskusję poprzedzającą udzielenie wotum zaufania i absolutorium zarządowi powiatu wieluńskiego. W początkowej części sesji uczestniczył poseł Paweł Rychlik, któremu dziękowano za pomoc w pozyskiwaniu dotacji rządowych.

Wiele pochwał usłyszał pod swoim adresem usłyszał poseł na Sejm Paweł Rychlik podczas posiedzenia Rady Powiatu w Wieluniu, które odbyło się w poniedziałek 28 czerwca. Były nawet kwiaty od samorządowców, które parlamentarzysta przekazał na ręce radnej Grażyny Ryczyńskiej. Rychlik uczestniczył w początkowej części sesji. Dyskusja z jego udziałem dobrze korespondowała z późniejszymi punktami porządku obrad, podczas których rozliczano powiatowe władze z działań podejmowanych w roku 2020.

Poseł Rychlik odgrywa niejako rolę patrona rządzącej powiatem koalicji PiS-Wspólnota Ziemi Wieluńskiej. Pomaga pozyskiwać liczne dofinansowania do przedsięwzięć realizowanych przez starostwo i instytucje mu podległe (w tym szczególnie szpital). Najświeższym przykładem jest rekordowe 30 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę trasy Rychłocice-Gabrielów.

- Dzięki temu, że mamy posła z ziemi wieluńskiej, wiele drzwi stoi przed nami otworem. Nie trzeba zapisywać się na rozmowę z ministrem, czy wojewodą, tylko wystarczy telefon do pana posła. Też jesteśmy inaczej traktowani - jak jedziemy z panem posłem, to rozmowy stoją na wysokim merytorycznym poziomie – mówił na sesji wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba. Dodał, że Paweł Rychlik „czynnie wspiera wszystkie samorządy z powiatu wieluńskiego”.

- Wiele zadziało się od początku kadencji w powiecie wieluńskim: i na drogach, i w szpitalu, i w szkołach, i w infrastrukturze sportowej – mówił poseł. – I jest to z pewnością wynik tego, że państwo polskie nastawia się, nie tak jak wcześniej, na rozwój dużych miast, ale również tej Polski powiatowej. A powiat wieluński jest najlepszym wzorem struktury samorządowej, która skutecznie pozyskuje środki.

Rychlik odniósł się do zarzutów „upolityczniania” transferów rządowych funduszy. Na dowód, że w naszym regionie nie ma to miejsca, przytoczył wynik konkursu dedykowanego gminom popeegerowskim. Na 9 mln zł ogółem z tego źródła dla województwa łódzkiego łącznie 2 mln zł otrzymają cztery gminy w powiecie wieluńskim: Czarnożyły, Biała, Konopnica i Mokrsko. Żadna z nich nie jest rządzona przez wójta z PiS.

Kolejne szanse otwiera przed samorządami nowa perspektywa unijna połączona z funduszem odbudowy po kryzysie epidemicznym. Poseł Rychlik apeluje, aby właściwie przygotować się do tych programów. Z jednej strony chodzi o sporządzenie dobrych wniosków, z drugiej o zabezpieczenie w samorządowych budżetach rezerw na wkłady własne. W przypadku powiatu wieluńskiego nie jest to wcale takie oczywiste, biorąc pod uwagę m.in. zawrotne kwoty, jakie samorząd musi dokładać do oświaty.

Paweł Rychlik wezwał władze powiatu do podjęcia „zdecydowanych i konkretnych kroków”. Określił to jako najważniejsze zadanie na drugą połowę rozpoczętej w 2019 r. kadencji samorządowej. Choć poseł nie sprecyzował, co ma na myśli, można się domyślać, że chodzi o cięcia wydatków bieżących. Kilka miesięcy wcześniej, podczas sesji budżetowej, radni PiS dali jasno do zrozumienia, że oczekują od zarządu powiatu „rozwiązań przynoszących namacalne oszczędności”.

- Najgorszy scenariusz dla powiatu byłby taki, że są możliwości pozyskania środków, a nie można z nich skorzystać – podkreśla Rychlik. I zapowiada, że wkrótce zorganizowane zostanie spotkanie wieluńskich samorządowców z Waldemarem Budą, wiceministrem funduszy i polityki regionalnej.

Samorządowcy dyskutowali też z posłem o planowanej obwodnicy Wielunia oraz zmianach w systemie ochrony zdrowia. Z racji zadłużenia, jakie ciąży nad wieluńskim SP ZOZ, rządowy plan upaństwowienia szpitali spotkał się tutaj z przychylnością. Według Rychlika niewielkie są jednak szanse na jego wcielenie w życie.

- Zapowiadany jest natomiast zdecydowany wzrost nakładów na służbę zdrowia, a tym samym większe pieniądze również dla szpitali powiatowych – zaznacza Paweł Rychlik, który jest członkiem sejmowej komisji zdrowia.

Parlamentarzysta odniósł się też do sytuacji epidemicznej. Obecnie obserwujemy niewielką ilość zakażeń koronawirusem w kraju, ale ten trend może odwrócić się po wakacjach. W tym kontekście optymizmem nie napawa fakt, że po okresie boomu szczepionkowego znacznie spadła liczba chętnych na przyjęcie zastrzyku chroniącego przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

- Dziś epidemia jest w odwrocie, ale na jesieni może być znów w natarciu – przestrzega Rychlik. - Społeczeństwo nie za bardzo chce się szczepić, a to jedyny sposób, żebyśmy mogli znów normalnie funkcjonować na wszystkich płaszczyznach życia.

Po dyskusjach nad raportem o stanie powiatu i sprawozdaniami finansowymi, radni pozytywnie ocenili działalność samorządu w minionym roku. Wiele uwagi poświęcono tematyce covidowej, podkreślano że jednostki powiatowe sprostały wyzwaniom, które przyniosła epidemia. Zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium zarząd powiatu uzyskał bez głosu sprzeciwu. Do ważniejszych tematów poruszonych na sesji będziemy wracać w kolejnych artykułach.

Posiedzenie Rady Powiatu w Wieluniu z udziałem posła Pawła R...

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Martin

Panie Pośle tak dalej

Dodaj ogłoszenie